فواید امگا ۳ برای مغز و ذهن شما

اسیدهای امگا ۳ در واقع نوعی از اسیدهای چرب اشباع نشده یا همان اسیدهای چرب خوب میباشند که توسط بدن تولید نمیشوند و مصرف آنها به میزان مناسب میتواند فواید بسیاری را برای انسان به همراه داشته باشد. از طرفی نیز اگر فرد با کمبود امگا ۳ مواجه شود ممکن است عوارض مختلفی را تجربه کند که یکی از آنها اختلالات ذهنی میباشد. در این نوشتار به بررسی فواید امگا ۳ برای مغز و ذهن خواهیم پرداخت. با گیاه یاب همراه باشید.

فواید امگا 3

DHA یا دوکوزاهگزانوئیک اسید یک اسید چرب مفید برای بدن است که علاوه بر کاهش التهاب یا بهبود عملکرد مغز، در مطالعات اخیر خاصیت جدید آن یعنی کاهش خشم و عصبانیت نیز کشف شده است.

دوکوزاهگزانوئیک اسید یکی از قوی ترین اسیدهای چرب امگا ۳ است که در ادامه به تأثیرهای مثبت آن به ویژه برای مغز و دستگاه شناختی می پردازیم:

کاهش عصبانیت و خشم

از فواید امگا ۳ بهتر شدن حس و حال است. در مطالعه ای که روی دانش آموزانی انجام شد که امتحانات پایانی را پیش رو داشتند آنهایی که از مکمل های امگا ۳ استفاده نکرده بودند ۶۵ درصد پرخاشگرتر از دیگران بودند.

فواید امگا ۳ در بهبود حافظه و یادگیری

غذاهای حاوی این اسید چرب می توانند در آزادسازی بهینه انتقال دهندگان عصبی به هیپوکامپوس مغز کمک کنند. همچنین در پیشگیری از کم شدن حافظه در اثر افزایش سن مؤثر است.

افزایش سطح انتقال دهنده های عصبی سالم

کمبود این اسیدهای چرب با پایین آمدن سطح دوپامین که نقش تعیین کننده ای در احساس مثبت دارد مرتبط است. درواقع نه تنها دوپامین بلکه سروتونین، گلوتامات، استیل کولین و نوراپی نفرین نیز در مغز و بدن به سطوح مناسبی می رسند.

فواید امگا 3

عملکرد شناختی قوی تر

مصرف اسیدهای چرب امگا ۳ به قدرت توجه بیشتر و افزایش توانایی متمرکز شدن، یادگیری و انجام تکالیف مختلف کمک می کند که همه این‌ها به دلیل همان تأثیر مثبت در تنظیم انتقال دهنده های عصبی است.

کاهش ریسک بیماری های ذهنی

بیماری هایی نظیر شیزوفرنی و اختلالات حس و حال و تشویش همگی با سطوح پایین روغن امگا ۳ مرتبط است.

پایین آوردن خطر رفتارهای مخرب و اعتیادآور

از آنجایی که این اسید سطوح انتقال دهنده های عصبی مانند دوپامین و سروتونین را بهبود می بخشد می تواند به کاهش خطر درگیر شدن در رفتارهای اعتیادآور کمک کند.

کاهش ورم و التهاب مغز

می دانید که ورم مزمن مغز و چروکیده شدن هیپوکامپوس هردو به افسردگی، استرس پس از سانحه و از دست دادن حافظه مربوط است. درحالی که مصرف اسیدهای چرب و امگا ۳ می تواند این التهاب را کاهش دهد و اندازه هیپوکامپوس را به حالت اول خود بازگرداند.

بنابراین بااینکه بسیاری از افراد از مزیت های امگا ۳ برای سلامت عمومی آگاه هستند بهتر است به خواص آن برای بهبود عملکرد عصب شناختی و کاهش خشم و عصبانیت نیز بیشتر توجه کنند.

شفقنا زندگی
به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط گیاه یاب در تاریخ ۲۴ آذر ۱۳۹۵ با موضوع اخبار دنیای سلامت
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

آشپزی سالم

پیتزای خانگی
اگر به دنبال یک پیتزای خانگی بدون گلوتن هستید، با استفاده از دستورالعملی که در این مقاله ارائه شده است می توانید خودتان آن را تهیه کنید. این دستورالعمل به قدری ساده است که بچه ها نیز می توانند در ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

شاتوت
شاتوت در واقع همان گونه ای از توت می باشد که اصل آن از ایران است,درخت شاتوت در بین خانواده توت از همه کوچکتر می باشد,یکی از موارد جالب درخت توت عمر طولانی آن می باشد,در ادامه مطلب با شاتوت و خواص آن آشنا خواهیم شد. ...
ادامه مطلب
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.