فصل زمستان و آب و هوای سرد چه فوایدی دارند؟

0
104

سرما به طور رسمی فرا رسیده و فصل زمستان و آب و هوای سرد آن آمده‌اند تا شما را مجبور کنند تا به سراغ لباس‌های گرمتان در کمد بروید. بسیاری از مردم این فصل را دوست دارند و از سرمای آن لذت میبرند، اما از طرفی هم خیلی‌ها بعلت شیوع بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی و آنفلوانزا، چندان دل خوشی از زمستان ندارند. اما گذشته از این صحبت‌ها جالب است بدانید که آب و هوای سرد فواید فراوانی دارد که در این نوشتار به بررسی آنها خواهیم پرداخت. با گیاه یاب همراه باشید.

فصل زمستان

در فصل زمستان پشه ها ناپدید میشوند

پشه های آلوده ناقلینی برای بیماری هایی مانند زیکا، تب دنگ و نیل غربی هستند. دو نوع پشه وجود دارند که بیماری را گسترش می دهند: کولکس (Cluex) و آئدس (Aedes). از آنجایی که پشه های کولکس و آئدس در دمای زیر ۵۰ درجه فارنهایت (۱۰ درجه سانتیگراد) «فعال» نیستند، احتمال ابتلا به بیماری از طریق نیش این پشه ها به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

کالری میسوزانید

در بدن انسان دو نوع چربی سفید و قهوه ای یافت می شود. در شرایطی که چربی سفید بزرگترین ذخیره انرژی در بدن است، چربی قهوه ای برای تولید گرما کالری مصرف می کند. نتایج یک مطالعه نشان داد که چربی قهوه ای در مواجهه با سرما از چربی سفید به عنوان سوخت برای تولید گرما استفاده می کند. افزایش سوخت و ساز بدن و مصرف چربی به سوزاندن کالری بیشتر منتج می شود.

خواب راحت در فصل زمستان

دمای بدن انسان طی ۲۴ ساعت شبانه روز بالا و پایین می رود. به طور معمول، دمای بدن انسان هنگام بعد از ظهر به بالاترین میزان خود می رسد و هنگام سپیده دم در کمترین میزان خود قرار دارد. همان گونه که بدن برای خواب آماده می شود، گرمای خود را از دست می دهد. یکی از روش هایی که می تواند در به خواب رفتن راحت‌تر کمک کند، کاهش دمای اتاق است. بر همین اساس، آب و هوای سرد می تواند در هر چه راحت‌تر به خواب رفتن شما موثر باشد.

بهتر فکر میکنید

گلوکز موجود در بدن انسان به چابکی ذهنی و تنظیم دمای داخلی بدن کمک می کند. از این رو، هنگامی که در آب و هوای گرم یا سرد قرار دارید، گلوکز موجود در بدن برای تنظیم شرایط وارد عمل می شود. دماهای گرم بدن انسان را مجبور می کنند تا میزان قابل توجهی گلوکز را خنک نگه داشتن همه چیز مصرف کند و از این رو، می تواند اثری منفی بر توانایی های تصمیم گیری انسان داشته باشد.

همچنین بخوانید :  علت گرفتگی گردن

فصل زمستان

التهاب عضلات کاهش می یابد

طی یک مطالعه، سه روش درمانی روی گروهی از دوندگان مورد استفاده قرار گرفت که سرما درمانی یا کرایوتراپی، دور فروسرخ (به نام حرارت درمانی نیز شناخته می شود) و روش سنتی استراحت را شامل می شد. نتایج کسب شده نشان داد که کرایوتراپی سریع‌تر از دو روش دیگر قدرت حداکثری را به عضلات باز می گرداند. البته افرادی که دارای مشکلات قلبی هستند بهتر است با گرما سر و کار داشته باشند زیرا رگ های خونی در سرما تنگ می شوند.

پوست تمیزتری دارید

آب و هوای سرد می تواند به عنوان یک جمع کننده عمل کرده، منافذ پوست را تنگ‌تر کرده، احتمال انسداد را کاهش داده و از این رو کمتر مستعد شکل گیری جوش خواهید بود. همچنین، آب و هوای سرد ترشح سبوم (چربی طبیعی پوست که توسط غدد سباسه تولید می شود) را کند کرده و از آن جلوگیری می کند و به حفظ درخشش پوست و عدم ظهور آکنه کمک می کند.

دفع اختلال خلقی فصلی با ورزش کردن در محیط بیرون

در فصل زمستان روزها کوتاه می شوند و از این رو شاید زمان کمتری برای ورزش و قرار گرفتن در معرض نور خورشید در اختیار داشته باشید. اما اگر از افسردگی زمستانی رنج می برید، ورزش کردن در محیط بیرون می تواند همانند دارویی توانا شرایط شما را بهبود ببخشد. قرار گرفتن در معرض نور خورشید و ترشح اندورفین به واسطه ورزش می توانند به طور قابل توجهی خلق و خوی شما را بهبود ببخشند.

عصرایران
فصل زمستان و آب و هوای سرد چه فوایدی دارند؟
به این مطلب امتیاز بدید!
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید