فرسودگی روانی چیست و چه علائمی دارد؟

آیا چیزی درباره‌ی فرسودگی روانی می‌دانید؟ بسیاری از افراد فرسودگی روانی و افسردگی را یکی می‌دانند که اشتباه است. اگرچه این دو، علائم مشابه فراوانی دارند، اما دو وضعیت متفاوت از یکدیگر می‌باشند. در این نوشتار قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم . لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

فرقی نمی‌کند که عاشق کارتان بوده یا از آن بیزار باشید٬ احتمالا گاهی اوقات از کارتان خسته شده٬ نسبت به آن احساس بیزاری پیدا کرده‌اید و شاید زنگ ساعتتان را سر صبح به زور خاموش کرده یا آن را زیر بالش مخفی می‌کنید تا دوباره زنگ بزند و مجبور شوید که بیدار شده و سر کار بروید.
اکثر ما نمی‌دانیم که فرسـودگی روانی ناشی از کار٬ به خاطر افسردگی است. سوای این٬ در واقع ممکن است رئیستان آدم احمقی باشد٬ یا همکارانتان کارشان را به درستی انجام ندهند یا شاید کارتان کمی سخت باشد. پس لزومی ندارد هر روز آن را به جهنم تبدیل کنید. اما در همین ارتباط تحقیقات نشان می‌دهد که افسردگی و فرسودگی روانی ناشی از کار چندان هم بی‌شباهت به هم نیستند.
بزرگترین باور غلطی که درباره‌ی فرسـودگی روانی وجود دارد این است که آن را منحصر به محیط کار می‌دانند. اصل مطلب این است که وقتی از کاری بیرون می‌آیید٬ ممکن است کمی احساس بهتری داشته باشید٬ در شرایطی که اگر افسردگی داشته باشید شاید بیشتر مواقع در حالت ملالت به سر ببرید. افرادی که دچار فرسودگی روانی هستند اغلب تمایلی ندارند که آخر هفته‌ها کمی به خودشان حال بدهند.
فرسودگی روانی و افسردگی می‌توانند علائم مشترک زیادی داشته باشند٬ چه به لحاظ جسمی و چه به لحاظ عاطفی و افرادی که دچار آن هستند اغلب به راحتی به خاطر مسائل کوچک آزرده شده٬ حس می‌کنند کسی آنها را درک نکرده و یا برایشان ارزش قائل نمی‌شود. افرادی که فکر می‌کنند دچار فرسودگی روانی شده‌اند معتقدند که چیزی که دچارش هستند آنقدر مهم و جدی نیست که بخواهند آن را افسردگی بنامند. اگر چنین بود٬ باید به دنبال روانشناس بگردند. متأسفانه بیشتر مشکلاتی که این افراد در سر کار با آن دست به گریبان هستند این است که وقتی بعد از گذراندن تعطیلات دوباره به کار برگشتند٬ مشکل سر جایش خواهد بود. در واقع باید گفت فرسودگی روانی نوعی بحران روانی در کارمندان و مرتبط با کار آنها است. میزان شدید فرسودگی روانی می‌تواند منجر به احتلالات روانی و جسمی شود.

مجذوبان
فرسودگی روانی چیست و چه علائمی دارد؟
5 (100%) 2 votes
نوشته شده توسط نویسنده 1 در تاریخ ۲۶ مرداد ۱۳۹۶ با موضوع روانشناسی
کانال تلگرام
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

کوله پشتی

آشپزی سالم

خورشت مرغ زردچوبه ای
خورشت مرغ زردچوبه ای یک غذای سریع و لذیذ است که در عرض ۴۰ دقیقه آماده می‌شود. زردچوبه طعم و رنگ فوق‌العاده‌ای به مرغ می‌دهد و همچنین خواص فراوانی نیز دارد. لطفا با گیاه یاب همراه باشید. ۴۳ دقیقه‌ای آماده می‌شود ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

دمنوش شیرین بیان
دمنوش شیرین بیان نوشیدن چای‌ها و دمنوش‌های گیاهی علاوه بر این که بسیار لذت‌بخش است، می‌تواند حافظ سلامتی شما هم باشد. برای داشتن سلامتی باید دمنوش‌هایی را تهیه کنید که طبع گرمی داشته باشند و بتوانند سرما را از جسم و جان شما دور کنند. دمنوش شیرین‌بیان را با طعمی خاص تجربه کنید. ...
ادامه مطلب

تبلیغات متنی

سیر و گشت کوپه
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.