فراسیون

فراسیون ، گیاهی است که معمولا کنار جاده ها می روید و بسیاری از افراد با خواص دارویی آن ناآشنا هستند. در این جا خواص درمانی این گیاه را برای تان آورده ایم. با گیاه یاب همراه باشید.

فراسیون

گیاه شناسی

فراسیون گیاهی چند ساله به ارتفاع ۵۰ سانتی متر با ساقه گوشه دار، برگ های مودار و رگ های مشخص به رنگ سبز متمایل به خاکستری است. گل های این گیاه کوچک، سفید و دوبله بوده و به شکل خوشه های مدور در قسمت گره ساقه قرار گرفته اند. خاستگاه اصلی آن جنوب اروپا و آسیاست. اما امروزه در بسیاری از کشورهای جهان پراکنده شده و در بسیاری قسمت ها به شکل یک علف هرز کنار جاده ای رشد می کند. قسمت های مورد استفاده و دارویی گیاه، بخش های هوایی به شکل تازه یا خشک شده است. جزو اصلی موجود در این گیاه ماروبین است که یک درصد وزن خشک گیاه را تشکیل می دهد. دیگر دی ترپنوئیدهای این گیاه شامل ماروبنول، پریگرینول و والگارول هستند. فلاونوئیدها مانند گلیکوزیدهای آپیژنین، لوتئولین و کوئرستین، تانن ها و اسیدهای فئولیک، بتونسین، کولین و مقادیر کمی از اسانس روغنی (کامفن، لیمونن، سابینن و دیگر مونووسسکوئی ترپنوئیدها) نیز در این گیاه یافت شده اند.

طبیعت: فراسیون طبیعت گرم و خشک دارد.

شکل مصرف

مصرف روزانه چهار تا پنج گرم از گیاه خشک به شکل چای توصیه می شود، می توانید از عرق فراسیون نیز استفاده نمایید. اما ممکن است به اشکل دیگر در داروهای گوارشی و خلط آور وجود داشته باشد.

خواص درمانی

تقویت کننده معده و خلط آور، درمان بیماری های برونش، ناراحتی های قلبی، بی اشتهایی، آسم، کم خونی، ذات الجنب، حصبه، سنگ کیسه صفرا، قانقاریا و تسکین دهنده سرفه، استحکام دندان ها، التیام جراحت، تصفیه کننده خون و قطره قطره ادرار کردن و صفرابر است.

برای تقویت معده، سه گرم از گیاه را در ۱۵۰ سی سی آب جوش، ۱۵ دقیقه دم کنید و بعد از هر وعده غذایی یک فنجان از آن بنوشید.

برای رفع بیماری های برونش ناشی از سرماخوردگی، هفت گرم از این گیاه را در ۲۰۰ سی سی آب جوش ۱۵ دقیقه دم کنید و روزی سه فنجان بنوشید.

برای ذات الجنب مزمن از دم کرده این گیاه (شش گرم در ۲۰۰ سی سی آب جوش) میل شود.

تسهیل کننده زایمان، کم کننده ترشحات قاعدگی و پاک کننده رحم است.

مقدار مساوی از فراسیون و ایرسا را مخلوط و پودر کرده و صبح ناشتا، یک قاشق مرباخوری از پودر مخلوط را دم کرده، صاف کنید و بنوشید.

برای تسکین سرفه شدید، مقدار مساوی از فراسیون و سبوس گندم را دم کرده، صاف کنید و به مدت یک تا دو هفته روزی سه فنجان از آن را همراه با کمی عسل میل کنید.

برای رفع اخلاط ریوی، مقدار مساوی از فراسیون و زوفا را کوبیده و پودر کنید. روزانه دوبار، یک قاشق مرباخوری از آن را در یک لیوان آب جوش دم کرده و صاف کنید، سپس همراه با یک قاشق مرباخوری روغن بادام شیرین بنوشید.

فراسیون یک پاک کننده قوی عفونت است، اگر روزی سه فنجان بعد از هر غذا به اندازه یک استکان میل شود، بهترین دارو برای عفونت است.

مضرات

فراسیون سفید درصورت مصرف زیاد می تواند سبب فعال سازی قلب و تحریک رحم شود، به همین دلیل باید از مصرف زیاد آن پرهیز شود.

افرادی که ناراحتی قلبی دارند از خوردن این گیاه خودداری کنند.

نیک و نو
به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط گیاه یاب در تاریخ ۲۰ آذر ۱۳۹۵ با موضوع گیاهان دارویی

آشپزی سالم

پیتزا کدو
کمتر کسی پیدا میشود که طرفدار پیتزا نباشد، اما متاسفانه پیتزاهایی که در اغلب فست‌فودها تهیه میشوند، دارای مواد اولیه فرآوری شده بوده و سرشار از کالری هستند. یک پیتزای معمولی فست‌فودها حدودا ۹۰۰ کالری دارد. اما نگران نباشید، شما ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

روغن آووکادو
همانند بسیاری از میوه ها که روغن آنها خواص فراوانی دارد، از روغن آووکادو نیز استفاده های بی شماری می شود. یکی از خصوصیت ها مهم روغن آووکادو این است که حاوی مقادیر بسیار زیادی از ویتامین E و چربی های اشباع نشده می باشد که تاثیر بی نظیری برای سلامت بدن و شادابی پوست دارد. در ادامه مطلب می خواهیم به خواص اعجاب انگیز روغن آووکادو بپردازیم، ...
ادامه مطلب

تبلیغات متنی

اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.