عوامل ایجاد خار پاشنه

0
94

خار پاشنه که در زبان انگلیسی به آن Calcaneal Spur می‌گویند، یکی از علل اصلی بروز درد در پاشنه پا است. علت به وجود آمدن خار پاشنه میتواند با پیاده روی زیاد و یا راهپیمایی های طولانی مدت در ارتباط باشد. در این نوشتار نظر متخصص ارتوپد را درباره‌ی این عارضه و راه های درمان آن جویا می‌شویم. با گیاه یاب همراه باشید.

خار پاشنه

مهران ستاره، متخصص ارتوپد گفت‌: خار پاشنه یکی از علل درد پاشنه است، اما تمام دردهای پاشنه پا از خار پاشنه نیست. التهاب در پاشنه پا، درگیری عضلات کف پا، آب شدن چربی‎های کف پا، رسوب کلسیم در این قسمت از پا و بیماری‌‏های روماتیسمی از عوامل درد در ناحیه کف پاشنه پا است.

وی با بیان اینکه بیماری‎های روماتیسمی و التهابی از عوامل تسریع‌ کننده خار پاشنه پا است، افزود: بیماری دیابت، بیماری‎های روماتیسمی، کف پای صاف، عدم استفاده از کفش مناسب و راه رفتن‎های طولانی و چاقی از عوامل مستعد کننده خارپاشنه پا محسوب می‌شود، البته لازم به ذکر است علت اصلی درد در این ناحیه از پا به طور قطع مشخص نیست.

ستاره، ایستادن‎های طولانی را از دیگر عوامل ایجاد خار پاشنه پا دانست و گفت: دردهای صبحگاهی در بیماران مبتلا به خار پاشنه پا در ابتدای صبح آغاز می‌شود که با گذشت صبح، درد کمتر می‌شود و در انتهای روز و آغاز شب درد مجدداً ظاهر می‌شود. علاوه بر این، شیوع علایم این بیماری از سنین ۳۵ تا ۵۰ سالگی است.

این متخصص ارتوپد با اشاره به نحوه درمان این بیماری، افزود: درمان خارپاشنه پا به دو صورت عمل جراحی و غیرعمل جراحی است که البته درمان رایج به صورت غیرعمل جراحی است که ابتدا برای درمان از یک‌سری پدهای طبی که به کاهش درد کمک می‎کند، استفاده می‌شود. همچنین از داروهای ضدالتهاب و تزریق آمپول‎های کورتونی استفاده می‌شود و اگر این روش‌ها موثر واقع نشد، اقدام به عمل جراحی و خارج کردن خار پاشنه می‎کنند.

ستاره گفت: درمان صحیح خار پاشنه پا می‏‌تواند از بروز مجدد آن پیشگیری کند، هر چند احتمال بازگشت خار پاشنه برای افراد چاق و افرادی که عوامل مستعد کننده را رعایت نمی‎کنند، وجود دارد.

روش‌هایی برای درمان خار پاشنه :

استراحت: اولین قدم در درمان خار پاشنه، استراحت است در بسیاری از موارد دیده شده که استراحت به تنهایی حتی دردهای شدید را از بین برده است. از ایستادن به مدت طولانی خودداری کنید. همچنین کاهش وزن در درمان خارپاشنه موثر است.

استفاده از پد پاشنه: پد مخصوص خار پاشنه را از داروخانه تهیه کرده و به طور دائم در کفش خود استفاده کنید. پد، باعث کاهش فشار بر روی پاشنه و موجب بهبود درد پا خواهد شد.

انجام ورزش هایی که در خار پاشنه مؤثر هستند:

کشش فاسیای کف پا: یک باند پهن در کف پا زیر انگشتان پا قرار دهید و دو سر آن را در در دست گرفته بکشید به طوری که انگشتان پا به صورت نزدیک شوند. این وضعیت را به مدت سی ثانیه نگه دارید. هفت یا هشت مرتبه در روز، این کار را تکرار کنید.

همچنین بخوانید :  مرض چاقی می‌تواند سرطان زا باشد!

کشش تاندون آشیل: باید یک پا را جلوتر از پای دیگر قرار دهید، پای جلویی را از زانو خم کنید. دقت کنید که تماس کف هیچ یک از پاها نباید با زمین قطع شود. در این حالت باید در پشت ساق، احساس کشش کنید. این حالت را به مدت سی ثانیه نگه دارید و هفت یا هشت بار در روز انجام دهید.

گرفتن خودکار با پا: یک خودکار را روی زمین قرار دهید و با پاها آن را از زمین بردارید به‌طوری که کل انگشتان پا اطراف خودکار را بگیرد برای پنج ثانیه خودکار را به همین حالت نگه دارید. انجام این کار، سه یا چهار بار در روز کافی است.

نوشتن حروف الفبا: با انگشت بزرگ پا، حروف الفبا را در هوا بنویسید. این کار را سه بار در روز برای هر پا، انجام دهید.

استفاده از آب گرم: استفاده از آب گرم بهترین و مؤثرترین روش است، به‌طوری که اگر هر روز عصر یا صبح یا قبل از بیرون آمدن از رختخواب، به مدت پانزده دقیقه پاهایتان را در آب گرم قرار دهید. سپس پای خود را خشک کرده و به مدت پنج تا ده دقیقه با گوشت کوب به ملایمت روی پاشنه پا بکوبید، این در حالی است که مراقب باشید ضربه هایتان محکم نباشد، می‌توان تاثیر آن را مشاهده کرد.

استفاده از یخ: در یک لیوان بستنی، آب بریزید و در فریزر قرار دهید . پس از نیم ساعت یک چوب بستنی در لیوان قرار دهید و بگذارید کاملا یخ ببندد، سپس چوب بستنی را در دست گرفته و به صورت دایره‌های هم پوشان روی پاشنه پا بکشید به طوری که هر دایره، نصف دایره قبل را بپوشاند.

مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مثل بروفن، مفنامیک و ایندومتاسین این داروها علایم را از بین برده و درد را به طور موقت کاهش می دهند اما علت اصلی را از بین نمی‌برند.

تزریق کورتیزون در صورت عدم بهبودی با روش‌های گفته شده قبلی از این دارو استفاده می‌شود. کورتیزون داروی ضد التهاب است و از طریق کاهش التهاب پاشنه، موجب کاهش درد می‌شود اما تأثیر آن موقت است.

پس از بهبودی از پد پاشنه و ورزش‌های کششی استفاده کنید. مصرف چربی‌ها را کمتر کنید و ویتامین C بیشتری مصرف کنید، به طوری که می‌توان گفت این فعالیت‌ها از بازگشت مجدد جلوگیری می‌کند.

عوامل ایجاد خار پاشنه
به این مطلب امتیاز بدید!
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید