عوارض ماری جوانا ، پرمصرف‌ترین مخدر جهان

0
132

ماری جوانا نوعی ماده‌ی مخدر است که از خشک شده‌ی گیاه شاهدانه بدست می‌آید. این ماده‌ی مخدر که با نام های مختلف وید، جوینت، علف، گراس و… در میان مصرف کنندگان شناخته میشود، محبوب‌ترین و پرمصرف‌ترین مخدر جهان است. اعتیاد بسیاری از مردم به ماری جوانا به گونه ای است که آن را به صورت روزانه و همانند سیگار مصرف میکنند. متاسفانه چند سالی است که ماری جوانا در میان جوانان و مردم ایران نیز بسیار محبوب شده و طرفدار پیدا کرده است، جوانانی که بدون اطلاع از عوارض ماری جوانا و خطرات دراز مدت این ماده‌ی مخدر به مصرف آن دست میزنند. در ادامه به عوارض ماری جوانا ، این ماده ی مخرب خواهیم پرداخت. با گیاه یاب همراه باشید.

عوارض ماری جوانا

ترکیبات و مصارف ماری جوانا

ماری جوانا از گل خشک شده‌ی گیاه شاهدانه بدست می‌آید که از آن به‌عنوان محرک و داروی روان‌گردانِ طبیعی استفاده می‌شود و در بین مصرف‌کنندگان در ایران بیشتر با نام گل، ماری یا مرجان شناخته شده است. به جز ماری‌جوانا، ترکیبات دیگری از گیاه شاه‌دانه نظیر حشیش و روغن حشیش نیز به‌دست می‌آید.

ماری‌جوانا، به‌عنوان یک مادهٔ محرک تفریحی، داروی درمانی، و همچنین در برخی مراسم مذهبی، مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از این دارو بیشتر به‌صورت تنفسِ دودِ حاصل از سوختن (تدخینی) و گاهی به‌صورت خوراکی است. در حالت تدخینی، این گیاه را معمولاً خُرد می‌کنند و در کاغذ نازکی (معروف به پِیپِر paper) می‌پیچند و مصرف می‌کنند.

عوارض کوتاه‌ مدت

اصلی‌ترین ماده‌شیمیایی فعال در ماری جوانا THC است. وقتی ماریجوانا کشیده می‌شود، THC از ریه‌ها به جریان خون وارد می‌شود که از طریق آن به مغز و سایر اندام‌های بدن می‌رسد. THC وقتی به مغز می‌رسد با یک گیرنده خاص در سلول‌های عصبی در قسمت‌هایی که بر هماهنگی، فکر، حافظه، تمرکز، درک حسی و زمانی و لذت تاثیر دارد، ارتباط برقرار می‌کند. این موجب می‌شود که ماریجوانا به اصطلاح high شدن فرد شود.

مصرف‌کنندگان ماریجوانا ممکن است این عوارض کوتاه‌ مدت را تجربه کنند:

  • مشکل در فکر کردن و حل مشکل
  • مشکل حافظه و یادگیری
  • از دست دادن هماهنگی
  • اختلال درک

این تاثیرات می تواند در فعالیت‌هایی مثل رانندگی اختلال ایجاد کند.

عوارض دراز مدت

تاثیرات طولانی مدت و عوارض ماری جوانا را می توان به چند گروه اصلی تقسیم کرد:

تاثیرات مغزی

ترکیب موثر اصلی ماری جوانا، تتراهیدروکانابینول است که عامل اصلی آثار سرخوشی‌آور آن می باشد. اگرچه گیرنده هایی که این ترکیب آنها را برای اثرگذاری خود انتخاب می کند در تمام مغز پراکنده اند، اما تمرکز ویژه ای از این گیرنده ها در مناطقی از مغز است که نقش مهمی در کنترل فشار خون، حافظه، تفکر، تمرکز و احساس و ادراک بر عهده دارند.

همچنین بخوانید :  تجویز بیش از حد آنتی بیوتیک توسط پزشکان

بنابراین اولین عوارض این ماده مخدر به صورت زیر تظاهر خواهد کرد:

– توهم

– درک غلط و غیر واقعی از محیط

– اختلالات حافظه

– اختلال در حرکت

تاثیرات قلبی

حدود چند دقیقه بعد از مصرف ماری جوآنا ضربان قلب بالا می رود و فشار خون افت پیدا می کند. افزایش ضربان قلب به قدری است که تعداد ضربان را ۲۰ تا ۵۰ بار در دقیقه افزایش می دهد و در صورت وجود بیماری های همراه و مخصوصا مصرف برخی داروها به طور همزمان این افزایش ضربان قلب شدیدتر خواهد بود. این مساله برای مبتلایان به بیماری های قلبی جدا می تواند خطرناک و حتی مرگبار باشد.

از طرفی افت فشار خون می تواند خطر حملات قلبی را در ساعات اولیه بعد از مصرف ماری جوآنا، چهار برابر افزایش دهد.

تاثیرات ریوی

مصرف ماری جوانا باعث احساس سوزش و گزش در دهان و گلو می شود که معمولا سرفه های شدید را در پی دارد. مصرف مزمن این ماده مخدر به طور قطع عوارض زیر را در پی خواهد داشت:

– سرفه های روزانه و خلط دار

– استعداد بیشتر برای ابتلا به بیماری های ریوی

– افزایش جدی بیماری های عفونی ریه

– انسداد مجاری تنفسی

خیلی از افراد تصور می کنند که ضررها و عوارض ماری جوانا برای بدن در حد سیگار و تنباکو است. اگرچه عوارض و خطرات سیگار هم کم نیست، اما لازم است بدانید ماری جوآنا نسبت به سیگار محتوی مقادیر بسیار بالاتری از هیدروکربن های سرطان زا و آسیب رسان است.

سایر عوارض ماری جوانا

از دیگر خطرات ماری جوآنا برای بدن می توان به اختلالات سیستم ایمنی اشاره کرد که خود می تواند شروع کننده انواع گسترده ای از بیماری ها باشد. خطر ابتلا به عفونت های باکتریایی و ویروسی با کاهش قدرت سیستم ایمنی جدا افزایش می یابد.

ماری جوانا و بارداری

مصرف ماری جوآنا و یا حتی مواجهه با دود آن می تواند برای مادر و جنین خطرات جدی داشته باشد. اختلالات تکاملی و شناختی کودک، اختلالات بینایی، بی قراری و تحریک پذیری، اختلالات حافظه و اختلالات یادگیری از جمله شایع ترین خطرات تحمیلی به فرزندان مادران باردار می باشد.

ویکیپدیا ، تبیان

عوارض ماری جوانا ، پرمصرف‌ترین مخدر جهان
به این مطلب امتیاز بدید!
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید