عوارض افزایش هورمون کورتیزول در بدن

0
77

اغلب افراد هورمون کورتیزول را با لقب «هورمون استرس» می‌شناسند و نگاهی منفی به این هورمون دارند، در صورتی که وجود کورتیزول در بدن بسیار ضروری بوده و در تنظیم مواردی چون قندخون، انسولین، فشارخون و… نقش دارد. اما افزایش هورمون کورتیزول در بدن نیز می‌تواند دردسرساز شود و باعث بروز مشکلات سلامتی فراوانی گردد. در این نوشتار به بررسی عوارض بالا رفتن سطح هورمون کورتیـزول در بدن می‌پردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

کورتیزول

اثرات مثبت کورتیزول در بدن

-افزایش سریع انرژی به منظور مقابله بدن

-افزایش فعالیت‌ های حافظه

-بالا رفتن ناگهانی توان دفاعی بدن

-حس کمتر نسبت به درد

-کمک به حفظ تعادل حیاتی در بدن

اثرات منفی افزایش هورمون کورتیوزل

کاهش کیفیت خواب: همانطور که گفته شد، سطح کورتیـزول هنگام خواب کم می شود اما اگر سطح کورتیزول بالا باشد، فرد دچار کاهش کیفیت خواب خواهد شد و لذت خواب عمیق از او سلب خواهد شد.

خستگی بعد از خواب عمیق: گاهی اوقات کورتیـزول بالا منجر به بروز خستگی مزمن می شود به طوری که حتی بعد از استراحت کامل، فرد دوباره احساس خستگی می کند.

کمردرد و سردرد: سطح کورتیزول بالا منجر به افزایش حساسیت بدن و مغز به درد می شود. بنابراین شما ممکن است احساس کمردرد، سردرد و دردهای عضلانی کنید.

افزایش وزن بدون دلیل: تحقیقات نشان می دهد که کورتیـزول باعث افزایش چربی در بدن بخصوص در ناحیه شکم خواهد شد. تغذیه سالم و ورزش در این میان به تنظیم سطح کورتیزول کمک می کند.

ابتلا به عفونت: کورتیـزول بیش از حد منجر به تضعیف سیستم ایمنی بدن و ابتلای سریع به سرماخوردگی و آنفلوآنزا خواهد شد.

همچنین بخوانید :  چرا متاهل ها کمتر سکته می کنند ؟

هوس‌های غذایی نامناسب: مطالعات مختلف ارتباط بین سطح کورتیـزول بالا و افزایش میل به غذاهای نامناسب را در مردان و زنان نشان داده است.

اضطراب مداوم: سطح اضطراب و البته بدگمانی هنگام افزایش میزان کورتیـزول بیشتر است.

ناراحتی معده: روده ها به استرس مزمن بسیار حساس هستند و سطح کورتیـزول بالا می تواند منجر به یبوست، سوزش معده و گرفتگی عضلات گوارشی شود.

مشکلات قلبی: تحقیق محققان هلندی بیانگر آن است که میزان بالای کورتیـزول با مرگ در اثر بروز عوارض قلبی ارتباط تنگاتنگی دارد. در تحقیقی که به مدت شش سال روی ۸۶۰ نفر از افراد بالای ۶۵ سال که دارای بالاترین میزان کورتیزول در خون‌ شان بودند، انجام گرفت، مشخص شد که این افراد در معرض فزاینده خطر مرگ در اثر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی قرار دارند.

آوای‌سلامت
عوارض افزایش هورمون کورتیزول در بدن
به این مطلب امتیاز بدید!
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید