علل کمر درد ناگهانی چیست

0
129

کمر درد را به جرات میتوان از آن دسته بیماری هایی دانست که همه انسانها حداقل یکبار آن را در طول عمر خود تجربه می کنند. کمر درد اگر به موقع درمان نشود و جهت بهبود آن اقدامی صورت نگیرد، میتواند منجر به مشکلات بزرگتر شده و ممکن است فرد حتی برای ساده ترین کارها نظیر نشستن با مشکل رو به رو شود. در ادامه مطلب به علل کمر درد و مشکلات پیرامونش خواهیم پرداخت. با گیاه یاب همراه باشید.

علل کمر درد

علل شایع کمر درد

پوسچر نشستن نادرست

کمر شما در یک وضعیت درست باید دارای یک خمیدگی کمی رو به جلو به نام لوردوز (گودی کمر) باشد. هنگامیکه خمیده می‌نشینید، این لوردوز صاف شده یا حتی بدتر از آن، برعکس می‌شود. این عدم خمیدگی رو به جلو در ستون فقرات شما می‌تواند باعث افزایش فشار بر دیسک‌های کوچک جذب کننده شوک در پشت شما شود. این افزایش فشار می‌تواند دیسک‌های شما را جابه‌جا کرده و منجر به کمر درد شود. فیزیوتراپیست شما می‌تواند برای کاهش، از بین بردن یا جلوگیری از کمردرد، روش درست نشستن را به شما بیاموزد.

خم شدن مکرر به جلو

اگر شما زمان زیادی را صرف انجام کارهای تکراری کنید که به خم شدن به جلو نیز دارند، ممکن است فشار زیادی بر ستون فقرات‌تان وارد کنید و این می‌تواند یکی از علل کمر درد شما باشد. یادگیری خم شدن صحیح از زانوها برای جلوگیری از وارد آمدن فشار روی ستون فقرات شما می‌تواند به کاهش کمر دردتان کمک کند.

بلند کردن اجسام سنگین

کارهایی که مستلزم بلند کردن اجسام سنگین هستند، می‌توانند فشار قابل توجهی بر ستون فقرات شما وارد سازند. این فشار می‌تواند منجر به کشیدگی عضلانی شود و همچنین فشار وارده بر دیسک‌های بین مهره ای شما را افزایش دهد. این فشار می‌تواند باعث کمر درد یا سیاتیک شود. برای کنترل یا پیشگیری درد شما، یادگرفتن روش درست بلند کردن اجسام ضروری است.

تروما

گاهی اوقات تروما ممکن است علت درد کمر شما باشد. کاملا واضح است که یک سقوط، تصاف ماشین یا آسیب دیدگی در طول فعالیت‌های ورزشی، همه می‌توانند باعث کشیدگی عضلات کمر شما شوند. در حالیکه فیزیوتراپی می‌تواند به کاهش درد کمر شما بعد از تروما کمک کند، اما همیشه ایده‌ی خوبی است که بعد از یک حادثه آسیب‌زا، با پزشکتان مشورت کنید تا مطمئن شوید که هیچ گونه آسیب دیدگی مهمی باعث دردتان نمی‌شود.

همچنین بخوانید :  عوارض و مضرات سیگارهای الکترونیکی

بیماری‌های دژنراتیو

گاهی اوقات بیماری‌های دژنراتیو که نتیجه طبیعی پیری هستند، ممکن است علل کمر درد شما بشود. بیماری‌هایی مانند تنگی کانال نخاعی، آرتروز یا بیماری دژنراتیو دیسک، همه می‌توانند باعث درد شوند. بیماری‌های مادرزادی مانند اسپوندیلولیستزی یا اسکولیوز نیز می‌توانند باعث کمر درد شما شوند. برای بسیاری از مشکلات دژنراتیو پشت، ثابت شده که حرکت و ورزش در درمان این شرایط مؤثرند. مراجعه به فیزیوتراپ‌تان می‌تواند به شما کمک کند که ترتیب درست تمرینات پشت را برای وضعیت خاص‌تان مشخص کنید.

فرآیندهای بیماری غیر مکانیکی

گاهی اوقات فرایندهای بیماری غیر مکانیکی مانند سرطان، سنگ کلیه یا یک تومور ممکن است علل کمر درد شوند. این علائم معمولا (نه همیشه!) با علائم دیگری مانند کاهش وزن ناگهانی، تب یا احساس نارحتی همراه هستند که یک علت غیر مکانیکی از درد شما را نشان می‌دهد. این بیماری‌ها نادر هستند اما ممکن است اتفاق بیفتند، بنابراین اگر کمر درد شما برای بیش از چند هفته پس از شروع درمان فیزوتراپی همچنان ادامه داشت، مراجعه به پزشک به منظور رد کردن احتمال یک مشکل ترسناک، ضروری است.

فیزیوتراپی می‌تواند کمک کند

اگر شما به‌طور ناگهانی دچار کمردرد شدید، مراجعه به فیزیوتراپ‌تان می‌تواند به شما کمک کند اقدامات صحیحی که برای مدیریت درد حادتان باید انجام دهید را مشخص کنید. فیزیوتراپ شما برای کمک به تعیین علت احتمالی دردتان باید قادر باشد سبک زندگی، حرکات و تاریخچه کلی پزشکی شما را تجزیه و تحلیل کند.

با فهمیدن علل کمر درد تان، شما می‌توانید برای تغییر دادن روش بلند کردن اجسام، پوسچر یا عادات خم شدن‌تان که ممکن است مانع درمان کامل کمر دردتان شود، قدم‌های لازم را بردارید. همچنین ممکن است یاد بگیرید انجام کارهایی که مانع بهتر شدن کمر دردتان می‌شوند را متوقف سازید.

به یاد داشته باشید که اگر کمر درد شما چند هفته پس از شروع درمان، بهتر نشد یا با احساس ضعف در پاها، تغییرات در عادات روده‌ای یا مثانه یا کاهش وزن بدون دلیل همراه بود، مراجعه به پزشک‌تان برای دریافت درمان مناسب برای وضعیت شما ضروری است.

عصرایران

علل کمر درد ناگهانی چیست
به این مطلب امتیاز بدید!
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید