علل وزوز گوش و راه‌های درمان آن

عارضه‌ی وزوز گوش ( به انگلیسی Tinnitus ) شامل صداهایی است که در محیطی بدون سر و صدا توسط فرد شنیده میشود. این حالت میتواند تنها در یک گوش و یا هردو گوش فرد رخ دهد. از علائم این عارضه می‌توان به شنیدن صداهایی مانند زنگ زدن و یا سوت زدن اشاره کرد. در ادامه صحبتهای دبیر علمی شنوایی ایران را در این باره میشنویم.

وزوز گوش

فرنوش جارالهی اظهارداشت: پانزدهمین کنگره شنوایی شناسی ایران از امروز تا ۳۰ اردیبهشت ماه با مباحث مختلفی همچون تکنیک‌های نوین درمان بیماری‌های مرتبط با گوش، تشخیص و توان‌بخشی وز وز گوش، تومورهای گوش و … با حضور صاحب نظران داخلی و خارجی در هتل المپیک تهران برگزار می‌شود.

وی افزود: وزوز گوش تشخیص و درمان آن امروزه همراه با پژوهش‌های فراوانی بوده که این مسئله از طریق برگزاری میزگرد در این کنگره مورد بحث قرار می‌گیرد.

دبیر علمی پانزدهمین کنگره شنوایی شناسی ایران با بیان اینکه درصدی از جامعه درگیر وز وز گوش هستند، گفت: علت‌های مختلفی می‌تواند سبب بروز این مشکل شود ولی عمده دلایل آن تومورها و بیماری‌های گوشی است البته این مشکل علل ناشناخته‌ای نیز داشته لذا درمان آن امروزه یک چالش به شمار می‌رود.

جارالهی خاطرنشان کرد: وزوز گوش در مردان شایع‌تر از زنان بوده و در صورتی که این مشکل به صورت مزمن در فرد بروز کند از طریق درمان توانبخشی جهت رفع آن اقدام می‌کنیم که صوت درمانی و مشاوره بیمار بدون دخالت دارو از جمله این درمان‌ها محسوب می‌شود.

وی در پایان گفت: تومورها و غده‌های گوش نیز می‌تواند سبب بروز وزوز گوش شود و اگر این غده‌ها در قسمت میانی گوش وجود داشته باشد با علائمی همچون کم شنوایی و سرگیجه همراه خواهد بود.

عواملی که باعث تشدید وزوز گوش میشوند

کاهش‌ شنوایی‌

لابیرنتیس‌

بیماری‌ منیر

اوتیت‌ میانی‌ یا خارجی‌

اتواسکلرز (تصلب‌ گوش‌)

مسمومیت‌ گوش‌

انسداد مسیر خروج‌ موم‌ گوش‌

آنوریسم‌ یا تومور در مغز (نادر)

جسم‌ خارجی‌ در گوش‌

برخی‌ داروها (آنتی‌ بیوتیک‌ها، مدرها و غیره‌)

فشار خون‌ بالا یا پایین‌

ترومای‌ سر

کم‌ خونی‌

کم‌کاری‌ یا پرکاری‌ تیروئید

آلرژی‌ها

در این شرایط به پزشک مراجعه کنید

اگر خود یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌تان‌ علایم‌ وزوز گوش‌ را داشته‌ باشید.

اگر احساس‌ زجر به‌ خاطر وزوز گوش‌، بدتر شود.

یا اگر روی این موضوع حساس شده اید که آیا من هم وزوز گوش دارم یا خیر و این جور موارد به پزشک مراجعه کنید.

فارس، دکترسلام

علل وزوز گوش و راه‌های درمان آن
به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط گیاه یاب در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ با موضوع بیماری ها
کانال تلگرام
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

کوله پشتی

آشپزی سالم

خورشت مرغ زردچوبه ای
خورشت مرغ زردچوبه ای یک غذای سریع و لذیذ است که در عرض ۴۰ دقیقه آماده می‌شود. زردچوبه طعم و رنگ فوق‌العاده‌ای به مرغ می‌دهد و همچنین خواص فراوانی نیز دارد. لطفا با گیاه یاب همراه باشید. ۴۳ دقیقه‌ای آماده می‌شود ...
ادامه مطلب

تبلیغات متنی

سیر و گشت کوپه
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.