علل تغییرات هورمون در بدن

0
100

بدن انسان دارای هورمون های گوناگونی است که هر کدام وظایف مختلفی داشته و در رشد بخش های مختلف بدن نقش دارند. عملکرد برخی از هورمون ها مرتبط با رشد مو و ناخن بوده و برخی از آنها مربوط به پوست و عوامل مرتبط به آن میشوند. اما گاهی اوقات تغییرات هورمونی میتواند شباهتی نزدیک با علائم برخی از بیماری ها داشته باشد و از این رو فرد متوجه نشود که تغییرات بدن او مربوط به یک بیماری است و نه تغییرات هورمون ها. در ادامه علائم هورمونی که میتوانند مرتبط با یک بیماری باشند را بررسی خواهیم کرد. با گیاه یاب همراه باشید.

هورمون

علایم بیماری تیروئید

چشم ها بزرگ تر می شود
بیماری گریوز یک بیماری خود ایمنی رایج وشایع ترین نوع پرکاری تیروئید است که مردم تجربه می کنند.
این بیماری  باعث می شود بافت های ملتهب در پشت  پلک های  بالا  اتفاق بیفتد وبه فردخیره
شوید .  آیا  اخیرا کسی به شما گفته که  چشمان شما بزرگتردیده می شود؟

رشد موها متوقف شده
هورمون تیروئید مسئول رشد مو نیز است. بنابراین، پرکاری تیروئید نیز می تواند به کاهش یا  زبری مو روی سرتان و جاهای دیگر  منجرشود.
فراموشی پیدا کردید
پرکاری تیروئید ،می تواند روی توانایی مغز  برای  ایجاد خاطرات و  توجه کردن تاثیر بگذارد و یا تغییراتی در ظرفیت حافظه کوتاه مدت نشان دهد. آیا اخیر چیز های کوچک را فراموش می کنید؟ این نیز ممکن است نشانه ای از یک عدم توازن هورمونی باشد.
خشکی  پوست
پر کاری تیروئید یعنی خشک شدن پوست  به دلیل  کندتر شدن سوخت و ساز پوست برای تولید چربی. اگر اخیرا متوجه خشکی پوست شده اید  بدانید که دچار عدم تعادل هورمونی شده ا ید.

علایم بیماری قند

دچار عفونت قارچی شده اید
آیا می دانید که بیماری قند یکی از بیماری هایی است که متوجه آن نمی شویم؟ تخمین زده شده است که حدود ۳۰ میلیون نفر از داشتن این بیماری بی خبر هستند.دیابت زمانی  رخ می دهد که بدن به اندازه کافی انسولین هورمونی تولید نمی کند، در نتیجه میزان گلوکز در جریان خون افزایش پیدا می کند. عفونت قارچی  زیاد نیز می تواند نشانه دیابت باشد.
تکرر ادرار
دیابت روی عملکرد پانکراس تاثیر می گذارد و این یعنی  کلیه ها پر کار می شود و سعی می کند تا قند اضافه را دفع کند. آیا اخیرا متوجه این ناراحتی شده اید؟

همچنین بخوانید :  آیا گوشی هوشمند قند خون را بالا می‌برد؟

علایم بارداری


لثه ها از حالت طبیعی خونی تر است

بارداری باعث تغییرات شگفت هورمونی می شود  که هنگام مسواک زدن مشخص می شود. برای پیشگیری از دفع جنین به عنوان یک مهاجم خارجی هورمون پروژسترون تولید می شود.

پاها بزرگ تر به نظر می آید
پروژسترون بیش از حد باعث شل شدن رباط ها وآماده کردن بدن برای یک زایمان آسان می شود . این تاثیر تنها محدود به یک قسمت نیست  و نتیجه  انبساط را  در پا ها نیز خواهید دید. بالا رفتن اندازه کفش می تواند علایم بارداری باشد.

طعم فلز در دهان حس می کنید
در بارداری هورمونی به نام  HcG  تولید می شود .  این هورمون می تواند حالت تهوع و استفراغ نیز ایجاد کند. علایم دیگر افزایش میزان HcG طعم فلزی عجیب در دهان  است که بر اثر ایجاد تغییر در حس چشایی به وجودمی آید. در صورت پیدا کردن طعم فلزی در دهان بدانید که میزان هورمون شما بر اثر بارداری دارد تغییر پیدا می کند.

افزایش لکه های قهوه ای
زنان باردار دچار افزایش میزان استروژن نیز می شوند.این افزایش هورمونی بروز ملانین و  رنگ دانه های پوست را افزایش می دهد و اغلب روی گونه ها، سینه و جا های دیگر ظاهر می شود. این  ها علایم شایع بارداری است.

الو دکتر

علل تغییرات هورمون در بدن
به این مطلب امتیاز بدید!
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید