علت خمیازه چیست

حتما وقتی خسته اید یا هنگامی که خوابتان می آید خمیازه کشیدن را تجربه کرده باشید. اگر به یک فردی که در حال انجام این کار است نگاه کنید شما نیز خمیازه می کشید علت این پدیده مسری بودن خمیازه است. آیا تا به حال به علت خمیازه فکر کرده اید؟ در این مقاله می خواهیم با هم علت خمیازه را بررسی کنیم. در ادامه با گیاه یاب همراه باشید.

علت خمیازه

خمیازه چیست؟

خمیازه عبارت‌ است از باز کردن دهان و کشیدن حجم زیادی از هوا به درون ریه‌ها که به صورت غیر ارادی اتفاق می‌افتد و از دوره جنینی و یازده هفتگی نیزقابل مشاهده است.

دو نظر در مورد خمیازه وجود دارد:

۱. تئوری فیزیولوژیکی: طبق این تئوری افزایش دی‌اکسیدکربن در خون به همراه کاهش اکسیژن باعث می‌شود گیرنده‌های حسی به مرکزی غیر ارادی در مغز که تنظیمات تنفس را بر عهد دارد، دستور دهند و آن قسمت مغز فرمان خمیازه را صادر نماید.

۲. تئوری خستگی: طبق این تئوری، خمیازه کشیدن نوعی واکنش طبیعی به وضعیت خستگی است که به صورت غیر ارادی اتفاق می‌افتد.

بر این اساس، خمیازه کشیدن یک عمل بدوی است که در سیر تکامل انسان جا مانده است. این رفتار علامتی از تغییر حالت میان هوشیاری و خواب‌آلودگی است. حالت برعکس آن نیز صادق است. به هنگام صبح که شما از خواب برمی‌خیزید، با وجود رفع خستگی دوباره خمیازه می‌کشید.

خنده و خمیازه قابل سرایت هستند

یک پروفسور در دانشگاه مریلند آمریکا کشف کرده، خنده و خمیازه به گونه‌ای غیر عادی قابل سرایت هستند و خمیازه کشیدن ارتباطی به نیاز برای کسب اکسیژن ندارد، به طوری که تنها مطالعه درباره خمیازه کافی است تا شما نیز تمایل به آن پیدا کنید.

علاوه بر آن، پژوهشگران دانشگاه آریزونا بر این باورند که دلیل اینکه برخی افراد با مشاهده خمیازه دیگران، خود نیز آن را تکرار می‌کنند، نوعی پدیده ارادی موسوم به مجاورت است.

آن‌ها می‌گویند: در ۹۰ درصد موارد، خمیازه کشیدن به دنبال افت اکسیژن در بدن فرد رخ می‌دهد. برای مثال بعد از مدتی نفس کشیدن به صورت مقطع و کوتاه، ناگهان شخص خمیازه می‌کشد و با این کار بدن او میزان اکسیژن مورد نیاز را دریافت می‌کند. پس در حقیقت خمیازه پاسخی به نیاز فرد برای دریافت هوای بیشتر است، نه دلیلی بر خواب آلودگی.

علت خمیازه چیست؟

با وجود دلایل مطرح شده در بالا، علت خمیازه مشخص نیست. اما طبق مشاهدات و تجربه‌ها، دیدن، شنیدن یا حتی فکر کردن به خمیازه می‌تواند فرد را به انجام آن وادارد، زیرا نگاه کردن و شنیدن صدای خمیازه روی مغز ما اثر می‌گذارد و باعث خمیازه می‌شود.

بر اساس برخی نظریه‌ها، خمیازه کشیدن نوعی روش ارتباطی میان موجودات است، به این معنی که جانوران با انجام این عمل، تغییرات ایجاد شده در محیط یا درون خود را به یکدیگر اطلاع می‌دهند.

کسانی که در پاسخ به خمیازه دیگران، بیشتر واکنش نشان می‌دهند، آنهایی هستند که از حس همدلی بیشتری بهره‌مندند.

واگیری خمیازه از طریق چشم‌ها!

تصاویری که اخیرا از رشته‌های اعصاب تهیه شده، نشان می‌دهد که نقطه مشترکی از مغز، هم در هنگام عکس‌العمل به خمیازه و هم در مقابل خمیازه کشیدن دیگران ایفای نقش می‌کند.

برای آزمایش این تصور کلی، تیم دانشگاه لیدز آزمایشی انجام دادند که در آن به مطالعه رفتار دانشجویان روانشناسی و مهندسی در این مورد پرداختند. برای انجام این پژوهش، هر کدام از دانشجویان در اتاق انتظار مجزایی قرار گرفت و هم اتاقی آن‌ها که در واقع محققی بود که در عرض ۱۰ دقیقه، ۱۰ بار خمیازه کشید و تعداد پاسخ دانشجویان به خمیازه‌هایشان را ثبت کردند.

بعد از این مرحله از تمام شرکت کننده‌ها خواسته شد تا مهارت‌های همدلانه خود را محک بزنند، به این ترتیب که تصویر چند چشم در اختیار آنها قرار می‌گرفت که آن‌را تفسیر کنند. البته احساساتی که از خود نشان دادند، توسط محققان ثبت شد.

نتیجه این تحقیق مشخص کرد کسانی که در پاسخ به خمیازه دیگران، بیشتر واکنش نشان می‌دهند، همان‌هایی هستند که از حس همدلی بیشتری بهره‌مندند. همچنین تفاوت قابل ملاحظه‌ای بین ۲ گروه مورد مطالعه وجود داشت.

دانشجویان روانشناسی نسبت به خمیازه مسری حساس‌تر بودند و نمره بسیار بیشتری نسبت به دانشجویان مهندسی در آزمون همدلی کسب کردند.

جهرم ۱۱۸
علت خمیازه چیست
به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط نویسنده 2 در تاریخ ۲۷ شهریور ۱۳۹۶ با موضوع اخبار دنیای سلامت
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

آشپزی سالم

کاری نخود
ما معمولا پیشنهاد می‌کنیم که خودتان نخود را در خانه بپزید، اما استفاده از کنسرو نخود به شما کمک می‌کند تا غذایتان بسیار سریع آماده شود. با گیاه یاب همراه باشید تا به طرز تهیه کاری نخود بپردازیم. ۴۰ دقیقه‌ای آماده ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

نعنا
نعنا گیاهی می باشد از تیره 2 لپه ای ها که جزء سبزی های خوراکی محسوب می شود. نعنایی که ما در مصرف خورد و خوراکمان از آن استفاده می کنیم با سبزی های خوردرویی که در کوهستان می روید متفاوت است. تقاوت از جهت ظاهر ، بو و مزه یکی می باشد، اما خواص درمانی نعنای کوهستانی به مراتب قابل توجهی، بیشتر است. نعنا یکی از گیاهانی می باشد که درمانگر بسیاری از مشکلات و بیماری های گوارشی بوده و جهت بهبودشان نقش به سزایی را ایفا می کند. برای آگاهی کامل از این گیاه در ادامه با گیاه یاب همراه باشید. ...
ادامه مطلب
8 لیوان آب چند لیتر است آلبالو برای دیابتی ها بلوط برای اسهال بلوط برای دیابت بلوط برای زن باردار بلوط برای معده بومادران برای تنبلی تخمدان بیماری لوپوس به انگلیسی خاصیت سوسنبر خواص آلو بخارا در بارداری خواص برگه زردآلو در بارداری خواص بومادران برای پوست خواص درمانی نارون خواص دمنوش میخک خواص زردآلو خشک شده خواص سرشیر خواص سوسن عنبر خواص عدس برای بدنسازی خواص عدس برای کودکان خواص عرق کاکوتی خواص مخلصه خواص مرزه برای لاغری خواص میوه کنار در بارداری خواص میوه کیالک دانه کاج خوراکی درمان لوپوس با طب سنتی روغن بنفشه برای نوزاد روغن بنفشه برای چاقی صورت روغن دارچین برای لاغری روغن دارچین برای پوست روغن فندق برای مو روغن فندق برای مژه روغن کرچک برای یبوست زردک چیست شربت سوسنبر طبیعت نارون کوهی طریقه مصرف پنج انگشت عرق کیالک برای روماتیسم عکس کلم کیل فواید سرشیر فواید گیاه سوسنبر قیسی در بارداری مضرات بیکن مضرات ترب مضرات سرشیر مضرات عرق بهارنارنج مضرات نارون کوهی مضرات وانیل مضرات پنج انگشت مضرات گل همیشه بهار میوه های دارای سدیم و پتاسیم بالا نارنگی برای سرماخوردگی پودر عسل چیست کامبوجا و لاغری کاهو برای معده کرفس کوهی در بارداری کرنبری در ایران کرن بری چیست کلم کیل چیست گیاه کرنبری چیست
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.