علایم غلبه‌ی اخلاط در بدن

گاهی اوقات پیش می آید که در بدن فرد فرقی ندارد که با چه مزاجی باشد یکی از اخلاط در بدن غلبه و احاطه پیدا می کند و باعث بوجود امدن بیماری و مریضی می شود. در همین باب حکمای طب سنتی گفته اند که غلبه اخلاط در بدن می تواند منجر به وجود آمدن سه هزار و پانصد بیماری شود. در ادامه به علایم غلبه‌ی اخلاط در بدن خواهیم پرداخت.

اخلاط

انواع علایم غلبه‌ی اخلاط در بدن :

علایم غلبه خون

– سنگینی سر، سنگینی بدن و احساس کسالت

– دهان دره

– خواب آلودگی و چرت زدن

– کندی فکر و حواس

– شیرینی طعم دهان

– سرخی رنگ بدن و زبان به خصوص سرخی صورت و گردن

– ظهور دمل و بثورات به خصوص در پشت سر و پشت شانه

– خونریزی لثه و بینی

– سنگینی گوشه‌های چشم (به طرف داخل یا بینی

– پر شدن رگ‌ها (امتلاء عروق) که تقریبا معادل فشار خون است.

– خستگی بی‌مورد

در روایت آورده شده است که «دواء الدم الحجامه» یعنی داروی غلبه خون، حجامت است، «دواء البلغم القی» یعنی داروی بلغم، قی کردن است و «الدواء المره المشی» یعنی داروی صفرا و سودا مسهل است. پس مشخص می‌شود که چه کسانی نیاز به حجامت و فصد دارند.

کسی که غلبه‌ی خون دارد، اگر حداقل دو سوم این علایم را (یعنی بیشتر آن‌ها را داشته باشد) دچار غلبه‌ی دم است. این شخص باید حجامت یا فصد شود، قی کند یا مسهل بخورد.

افرادی که فشار خون دارند، چشم‌های‌شان قرمز می‌شود و احساس سنگینی در گوشه‌ی داخلی چشم می‌کنند.

– فشار خون را به دو نوع تقسیم می‌کنیم، یکی فشار خون بلغی و دیگری فشار خون دموی. در بیماران فشار خونی در مراحل اول بیماری، صورت قرمز است و بعد از گذشت مدتی رنگ چهره زرد می‌شود. در مراحل اولیه، فشار خون، نوع دموی به حساب می‌آید و در آن‌ها فصد یا حجامت کردن بسیار مفید است، اما وقتی چند سال از فشار خون گذشت و صورت فرد به رنگ زرد یا سفید و بدن لخت و سست است، این حالت را نمی‌توان به خون نسبت داد بلکه نوع بلغمی و شیوه‌ی دیگری به غیر از فصد و حجامت برای درمان لازم است.

– لازم نیست شخص حتما دموی باشد تا غلبه‌ی خون در او ایجاد شود، بلکه ممکن است مزاج اصلی شخص، بلغمی یا سوداوی باشد، ولی در حال حاضر غلبه‌ی خون در او باشد. هر کدام از این مزاج‌ها می‌توانند دچار تغییراتی شوند که غلبه‌ی خون در آن‌ها صورت بگیرد اما بیشتر اوقات غلبه‌ی دم در افراد دموی، غلبه‌ی صفرا در افراد صفراوی، غلبه‌ی سودا در افراد سوداوی و غلبه‌ی بلغم در افراد بلغمی اتفاق می‌افتد.

علایم غلبه‌ی بلغم

سفیدی و رنگ پریدگی پوست. به این معنی که نسبت به گذشته ‌و در حالت سلامت رنگش تغییر کرده است. البته کسی که مادرزاد پوستش روشن بوده و هست را نمی‌توان در این گروه قرار داد بلکه می‌توان گفت مزاج شخص بلغمی است. یعنی اگر نسبت به گذشته، پوستش سفیدتر شد و حالت رنگ پریدگی پیدا کرد. این شخص غلبه‌ی بلغم دارد.

– نرمی و لخت شدن اعضا (سستی ماهیچه‌ها) که این علایم نسبت به حالت سلامتش است.

– سردی بدن یعنی ریختن آب از دهان به خصوص در شب

– کم شدن عطش مگر این‌که بلغم مالح (شور) در معده باشد. یعنی بلغمی که با صفرا مخلوط شده است. (مالح = شور، حامض = ترش، حلو = شیرین، تفه = بی‌مزه، مر = تلخ)

– ضعیف شدن چهار هضم: یکی از نشانه‌های اصلی این است که فضولات چهار هضم دفع نمی‌شود. به خصوص ضعیف شدن‌هاضمه‌ی معده که نشانه‌ی آن باد گلو و ترش کردن است.

– خواب زیاد

– کندی حواس: شخص احساس پریشانی و فکر می‌کند ارتباطش با اطراف کم شده است.

علایم غلبه‌ی صفرا

– زردی پوست

– سفیدی چشم

– تلخی دهان

– خشکی زبان

– خشکی دهان و بینی

– عطش زیاد

– بی‌اشتهایی

– دل آشوب شدن

– سوزن سوزن شدن و خواب‌رفتگی اعضای بدن

– بثورات صفراوی (جوش‌ها و دانه‌های سرسفید)

قی و استفراغ صفراوی: قی‌ها را دسته‌بندی می‌کنند بعضی از قی‌ها ترش، بعضی شور و بعضی تلخ هستند.

تلخی آن نشان دهنده‌ی صفراوی بودن است البته به شرطی که رنگش زرد یا سبز روشن‌تر از سبز (سبزی کراثی) باشد. در استفراغ‌ها بعد از این‌که غذاها دفع شدند، مرحله‌ی آخر به اندازه‌ی یک استکان قی زردرنگ غلیظ دفع می‌شود که این را قی صفراوی می‌گویند.

– رنگ بول زرد مایل به سرخی می‌شود. (بول: ادرار، براز: مدفوع)

– خواب‌های آتش، حرارت و گرمی‌دیدن. ممکن است بیماران مبتلا به یرقانی علایم‌شان به غلبه‌ی صفرا نزدیک باشد ولی در آن‌ها علایم دیگری هم وجود دارد مثل سفید شدن مدفوع…

علایم غلبه سودا

– لاغر شدن و خشک شدن تن (هزال)

– تیره شدن رنگ صورت (کمودت لون)

– گودرفتن چشم‌ها

– غلیظ و سیاه شدن خون

– سوزش معده

– اشتهای کاذب

– ادرار تیره و غلیظ

– ترس و وحشت بی‌دلیل و خیالات. احساس می‌کند کسی یا چیزی پشت سرش است یا فکر می‌کند کسی دارد صدایش می‌کند.

– تخیل، شخص برای خودش خیال بافی می‌کند. معمولا خانم‌ها زیاد تخیل می‌کنند.

– بیماری‌های روانی را معمولا به افزایش یک خلط نسبت می‌دهند. مثل حالت مانیا. شیدایی را به افزایش صفرا نسبت می‌دهند و مالیخولیا و افسردگی و را به افزایش و غلبه‌ی سودا.

آیا چند خلط می‌توانند با هم مخلوط شوند؟

بله یک، دو تا یا سه تا از اخلاط می‌توانند با همدیگر مخلوط شده و افزایش پیدا کرده باشند و اگر هم مخلوط شوند، یک اسم دارد. برای درمان این بیماری‌ها حتما باید زیر نظر پزشک متخصص طب سنتی بود.

نیک و نو

علایم غلبه‌ی اخلاط در بدن
به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط همکار گیاه یاب در تاریخ ۱۶ تیر ۱۳۹۵ با موضوع مراقبت
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

آشپزی سالم

مارچوبه و قارچ کبابی
اگر شما هم عاشق کباب کردن سبزیجات هستید، مطمئنا از خوراک مارچوبه و قارچ کبابی لذت خواهید برد. با گیاه یاب همراه باشید تا به طرز تهیه این خوراک خوشمزه و کم‌کالری بپردازیم. ۲۵ دقیقه‌ای آماده می‌شود – برای ۶ نفر ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

بادَرَنجبویه یا بادَرَنگْبویه یا وارَنگ‌بو (Melissa officinalis) گیاهی است معطر و علفی. این گیاه از راسته لب‌گلی‌ها (Lamiales) و تیره نعنائیان (Lamiaceae) است.برداشت این گیاه معمولا در اواخر اردیبهشت، قبل از ظهور گل ها انجام می شود. برگ ها و سرشاخه ها پس از برداشت،در جریان هوا قرار می گیرند تا به سرعت خشک شوند و پس از آن در محل تاریک و خشک نگهداری می گردند. ...
ادامه مطلب
8 لیوان آب چند لیتر است آلبالو برای دیابتی ها بلوط برای اسهال بلوط برای دیابت بلوط برای زن باردار بلوط برای معده بومادران برای تنبلی تخمدان بیماری لوپوس به انگلیسی خاصیت سوسنبر خواص آلو بخارا در بارداری خواص برگه زردآلو در بارداری خواص بومادران برای پوست خواص درمانی نارون خواص دمنوش میخک خواص زردآلو خشک شده خواص سرشیر خواص عدس برای بدنسازی خواص عدس برای کودکان خواص عرق کاکوتی خواص مخلصه خواص مرزه برای لاغری خواص میوه کنار در بارداری خواص میوه کیالک خواص گزنه دانه کاج خوراکی درمان لوپوس با طب سنتی درمان کبودی روغن بنفشه برای چاقی صورت روغن دارچین برای لاغری روغن دارچین برای پوست روغن فندق برای مو روغن کرچک برای یبوست زردک چیست شربت سوسنبر شیرین بیان در بارداری طبیعت نارون کوهی طریقه مصرف پنج انگشت عرق کیالک برای روماتیسم عکس کلم کیل فواید بومادران فواید سرشیر فواید گیاه سوسنبر قیسی در بارداری مضرات بیکن مضرات ترب مضرات سرشیر مضرات عرق بهارنارنج مضرات نارون کوهی مضرات وانیل مضرات پنج انگشت مضرات گل همیشه بهار میوه های دارای سدیم و پتاسیم بالا نارنگی برای سرماخوردگی کامبوجا و لاغری کاهو برای معده کرفس کوهی در بارداری کرنبری در ایران کرن بری چیست کلم کیل چیست گیاه کرنبری چیست
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.