عاقرقرحا

طبیعت سرشار از گیاهان مختلف با خواص دارویی فراوان است، گیاهانی که نام بسیاری از آنها را نشنیده ایم و از معجزه های درمانی آنها غافل هستیم. عاقرقرحا از گیاهان کمتر شناخته شده ای است که خواص درمانی آن را می خوانید. در ادامه مطلب با گیاه یاب همراه باشید.

عاقرقرحا

گیاه شناسی

عاقرقرحا، گیاهی علفی به ارتفاع ۲۰ سانتی متر و شبیه بابونه است. خاستگاه اصلی این گیاه الجزیره و آفریقای شمالی بوده و از آنجا به نقاط گرم و معتدل زمین ماند آسیا گسترش یافته است.
ریشه آن که در طب سنتی مصرف دارویی دارد، به ضخامت یک انگشت با انشعابات فراوان و برگ های پوشیده از کرک است. گل های آن در دو گونه روی ساقه ظاهر می شود. گل های لوله ای زردرنگ و گل های زبانه ای، بوی آن معطر و محرک مخاط بینی و طعم آن تند و سوزنده است. در بعضی منابع، به دلیل خواص مشابه این گیاه با ریشه ترخون کوهی، هر دو گیاه را یکی دانسته اند.
طبیعت: طبع این گیاه گرم و خشک است.

خواص درمانی عاقرقرحا

مصرف عاقرقرحا، به تجویز متخصص طب سنتی انسداد مجاری را باز می کند.
این گیاه سستی و رخوت را از بین می برد.
مدر و قاعده آور است.
برای درمان لقوه، فلج و رعشه مفید است.
درد سیاتیک و مفاصل را تسکین می دهد.
با شروع سردرد میگرنی، سر یک تکه عاقرقرحا را آتش بزنید تا دود کند، این دود را تنفس کنید تا درد تسکین یابد.
برای درمان لکنت زبان کودکان، چهار مثقال عاقرقرحا را نیم کوب کرده و دم کنید. آب آن را صاف کرده و با نبات شیرین کنید و روزی سه بار، هر مرتبه یک قاشق مرباخوری به او بخورانید.
ضماد عاقرقرحا در استعمال خارجی برای درد مفاصل و سینه مفید است.
مخلوط پودر عاقرقرحا با روغن زیتون برای درمان کزاز، استرخای مزمن و بی حسی عضلات مفید است.
ریختن قطره گیاه، مخلوط با روغن گل سرخ در بینی برای تسکین سردرد و درد شقیقه ناشی از بلغم مفید است.
اگر عاقرقرحا را در دهان بجوید یا گرد آن را زیر زبان بپاشید و نگه دارید، رطوبت های موضع را خشک می کندو لکنت زبان را کاهش می دهد.
گرد عاقرقرحا را با عسل مخلوط کنید و بخورید تا سرفه های کهنه بلغمی را آرام سازد.
برای تقویت نیروی جنسی سرد مزاجان مفید است.
مقداری از کوبیده شده گیاه عاقرقرحا را در سرکه بجوشانید و پای دندان پوسیده بگیرید، از پیشرفت پوسیدگی جلوگیری می کند.
گیاه عاقرقرحا را نیمکوب کرده و در روغن زیتون بجوشانید و نگه دارید. این روغن را در بینی افرادی که مبتلا به سردردهای شدید سرد هستند بچکانید.
گیاه عاقرقرحا را نرم بکوبید، با زرده تخم مرغ مخلوط کنید و بر کمر ببندید. این کار را سه روز تکرار کنید تا کمردرد را درمان کند.

روغن عاقرقرحا

برای تهیه روغن عاقـرقرحا حدود ۳۰ گرم عاقرقرحای خشک را در ۴۵۰ گرم آب بریزید و اجازه دهید بجوشد. در مجموع ۳۰ گرم بماند. بعد آن را صاف کرده و با ۶۰ گرم روغن زیتون مخلوط کرده و بهکار ببرید.

به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط گیاه یاب در تاریخ ۲۴ آذر ۱۳۹۵ با موضوع گیاهان دارویی

آشپزی سالم

سوپ قارچ و کلم پیچ
سوپ قارچ و کلم پیچ بسیار لذیذ و پرخاصیت بوده و همچنین مواد مغذی فراوانی را در خود جای داده است. این سوپ حاوی کالری کمی بوده و انتخابی عالی برای رژیم‌های لاغری است. لطفا با گیاه یاب همراه باشید. آماده ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

زیرفون
زیرفون درختی است که قدمت چند هزار ساله دارد و در همه نقاط دنیا می روید، از این جهت به راحتی قابل دسترس است و می توان از فواید آن حداکثر استفاده را کرد. از برگ و جوشانده ی زیرفون می توان انواع ناراحتی ها را برطرف، و دردهای سیاتیک را معالجه کرد. برای آشنایی با انواع دمنوش زیرفون با ما همراه باشید. ...
ادامه مطلب

تبلیغات متنی

اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.