عاداتی که ستون فقرات را نابود میکنند

0
92

ستون فقرات یا همان ستون مهره ها یکی از مهمترین و اصلی‌ترین بخش های استخوانی بدن انسان است که وظایف مهمی همچون تحمل وزن بدن و امکان چرخیدن و خم شدن را برای ما فراهم میسازد. ستون فقرات همچنین از نخاع و اعصاب نیز حمایت میکند. اما متاسفانه ما چندان به این بخش حیاتی بدن اهمیت نمی‌دهیم و با عادات ناسالمی که بصورت روزانه آنها را دنبال می‌کنیم باعث آسیب دیدن ستون فقرات می‌شویم. اگر به دنبال این هستید که برای سالیان دراز و دوران میانسالی خود یک ستون فقرات سالم داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم از کارهایی که در ادامه به آنها اشاره شده است حتما پرهیز کنید. با گیاه یاب همراه باشید.

ستون فقرات

استرس و اضطراب

همه ما می‌دانیم یکی از بزرگ‌ترین دشمنان سلامتی استرس به‌ویژه استرس مزمن است. استرس می‌تواند باعث تراکم چربی بیش‌ازحد در دور کمر شده و عرصه را بر ستون فقرات تنگ کند.

رانندگی طولانی

رانندگی در مسافت‌های طولانی به‌ویژه در ساعت‌های شلوغ می‌تواند تاثیر بدی روی ستـون فقرات بگذارد. هنگامی‌که پشت فرمان قرار می‌گیرید به حالت نشستن خود توجه کنید.نزدیک به‌فرمان و در حالت ۹۰ درجه قرار بگیرید.

کفش‌ پاشنه بلند

کفش‌های پاشنه‌بلند می‌تواند فشار زیادی روی کمر ایجاد کند. استفاده از کفش‌های صاف نیز توصیه نمی‌شود .حداقل پاشنه استاندارد حدود ۲ سانتی متر است.

کیف و کوله‌ی سنگین

با سنگین کردن کیف فشار زیادی روی ستـون فقرات وارد می‌شود.به‌ویژه اگر عادت به انداختن کیف روی یک شانه با بیش از ۱۰درصد وزن کل بدن داشته باشید. بنابر این برای سلامت کمر خود کیف را سبک‌تر کنید یا از کوله که وزن را مساوی تقسیم می‌کند و روی یک‌طرف بدن فشار نمی‌آورد استفاده کنید.

همچنین بخوانید :  رنگ های خوراکی از علل بیش فعالی کودکان

تشک کهنه

تشکی که بیش از ۱۰ سال عمر کرده نمی‌تواند به‌درستی ستون فقرات را به حالت متعادل نگه دارد .بهترین کار خریدن تشک نو است که نه خیلی نرم باشد و نه خیلی سفت.

نشستن های طولانی ‌مدت

نشستن طولانی‌مدت نیز به ستون فقرات آسیب می‌رساند. اگر کار شما طوری است که باید ساعت‌های طولانی پشت میز قرار بگیرید سعی کنید هرازگاهی از پشت میز بلند شوید تا کمر راکمی ورزش دهید. از صندلی ارگونومیک نیز استفاده شود.

کم تحرکی

ورزش مانع اضافه ‌وزن می شود درنتیجه سلامتی کل بدن، مفصل‌ها ، زانو و ستون فقرات را به همراه دارد. البته از ورزش‌های با حرکات نادرست ازجمله دراز و نشست نیز پرهیز شود.

روزنامه خراسان

عاداتی که ستون فقرات را نابود میکنند
به این مطلب امتیاز بدید!
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید