طب سوزنی گوش

در مطالب گذشته در ارتباط با اهمیت و جایگاه طب سوزنی، در درمان و پیشگیری بیماری های مختلف پرداختیم. طب سوزنی گوش یکی دیگر از طب ها ی قدیمی چین می باشد که در دوران گذشته از آن استفاده های زیادی شده است. طب سوزنی گوش در واقع به نداشتن عوارض جانبی معروف است و راحترین راه درمان مشکلات بیمار است. برای آگاهی بیشتر با ما همراه باشید.

طب سوزنی گوش

ارتباط نقاط درمانی با اندام‌های مختلف

نقاط درمانگر طب سوزنی در چند گذرگاه می‌توانند بر اندام مورد نظر اثر بگذارند:

– نقاط روی کانال هم‌نام هر اندام، معمولا اثر قابل توجهی بر عملکرد آن عضو دارد. به عنوان مثال نقاط کانال معده که از زیر چشم تا نوک انگشت پا ادامه دارد، برسلامت و بیماری خود معده و عملکردهای اختصاصی‌اش تاثیر می‌گذارند. البته باید توجه کرد مفهوم اندام‌ها در طب سوزنی بسیار گسترده است و هرجا هم که سخن ازعملکرد این اندام‌ها می‌شود، منظور مفهوم سنتی آن‌هاست.

– هر نقطه‌ی طب سوزنی، بر اندام نزدیک خود موثر است و این اثرگذاری ارتباطی با هم نام یا غیرهم نام بودن کانال، با آن اندام ندارد. در این خصوص می‌توان به اثرگذاری نقاطی از کانال معده بر یبوست روده‌ای اشاره کرد که به دلیل نزدیک بودن به روده‌ی بزرگ است.

– برخی از نقاط طب سوزنی، در عملکرد خاصی شهرت دارند. برای نمونه، نقطه‌ی «روده کوچک ۳» یک آزاد کننده‌ی عضلانی خوب است. از این نقطه ممکن است برای آزادسازی عضله‌ی ساق پا استفاده شود که نه نزدیک روده‌ی کوچک است و نه هم نام با آن.

انتخاب دقیق نقاط درمانگر

متخصصان طب سوزنی در بیشتر موارد اعتقاد دارند، نشانی دقیق نقاط باید مراعات شود و حتی پس از آن، باید مطمئن شد آیا این همان نقطه‌ی اصلی است یا خیر. روش‌های طب سنتی توصیه می‌کنند پزشکان در هر نقطه، واکنشی به نام «دوچی» را امتحان و بروز این واکنش را که گاهی هم دردناک است، دلیل صحت نقطه انتخابی و اثرگذاری بهتر درمان بدانند.

در رشته‌های تخصصی مثل طب سوزنی از طریق نقاط گوش، پزشک می‌تواند با استفاده از دستگاه‌های نقطه‌یاب، نقطه‌ی صحیح را پیدا کند و حتی ممکن است با معاینه‌ی دستی یا با خود سوزن، نقطه‌ی دردناک‌تر را پیدا کند و آن را به عنوان نقطه اصلی در نظر بگیرد.

البته بعضی از مکاتب طب سوزنی معتقدند، سوزن زدن باید بدون درد باشد. در هر حال، دقت و مهارت پزشک درمانگر، عامل اصلی در کشف نقطه‌ی طب سوزنی است.

طب سوزنی به تجهیزات خیلی خاص و مدرن در موقعیت‌های بحران نیاز ندارد. تشخیص و درمان با طب سوزنی با کمترین ابزار ممکن (سوزن یا حتی در موارد بحران، خلال دندان یا هر وسیله‌ی مشابهی) قابل انجام است که در موقعیت‌های ویژه، بسیار کارگشاست.

طب سوزنی گوش

اگر طب سوزنی بدن را به عنوان طب سوزنی عمومی در نظر بگیریم، یکی از رشته‌های تخصصی آن، طب سوزنی گوش است. طب سوزنی گوش، ریشه‌های اصلی خود را از چین باستان گرفته و تا امروز پیشرفت قابل قابل ملاحظه‌ای داشته است.اساس طب سوزنی گوش، بر دسترسی به ریشه‌های عصبی مهمی است که از گوش می‌گذرد و راهی برای ورود به سیستم مدیریت بدن در مغز باز می‌کند. جالب این‌که در بسیاری موارد، این راهکار بسیار اختصاصی و کارآمد است.

طب سوزنی‌گوش، امتیازات و ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که از این نظر، می‌تواند جایگاهی ممتاز و ویژه داشته باشد. در این‌جا به برخی از آن‌ها اشاره می‌شود:

– طب سوزنی گوش دستیابی بسیار آسانی دارد. کافی است درمانگر نقاطی از گوش را به عنوان نسخه‌ی درمانی انتخاب و با سوزن تحریک کند.

سرعت پاسخ‌دهی فوق‌العاده‌ای دارد. طیف شروع اثر در این رشته، ۶۰ ثانیه تا ۶۰ دقیقه است که از این جهت در نوع خود کم نظیر و بسیار مفید محسوب می‌شود.

– بسیاری از بیماری‌ها با طب سوزنی گوش قابل کنترل و درمان است. طب سوزنی به طور کلی به نداشتن عوارض جانبی معروف است و طب سوزنی گوش نیز از این قاعده مستثنی نیست.

نیک و نو

به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط همکار گیاه یاب در تاریخ ۶ تیر ۱۳۹۵ با موضوع طب سنتی

آشپزی سالم

رول مرغ
رول مرغ با پنیر فتا غذایی لذیذ، مجلسی و ساده است که ظاهری بسیار جذاب دارد. در ادامه به طرز تهیه این غذای خوشمزه میپردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید. مواد لازم سینه مرغ بدون پوست و استخوان ۴ عدد نمک ۱/۲ ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

شلغم
شلغم سبزی ریشه ای است به رنگ سبز و سفید و یا بنفش و با برگ‌هایی ناصاف و بریدگی‌های زیاد. ریشه ی شـلغم غدّه‌ای و به شکل‌های گرد و یا دراز به رنگ سفید با لکه‌های بنفش می‌باشد. شلغم نه تنها از نظر داشتن ویتامین و خواص معدنی‌اش بسیار ارزشمند است، بلکه از نظر سایر ویژگی‌های غیر غذایی هم حائز اهمیت بوده و در زمره سبزی‌های مهم شمرده می‌شود. ...
ادامه مطلب

تبلیغات متنی

اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.