طب سنتی و روزه داری

طب سنتی در منابع مختلف برای حفظ تندرستی، مصرف غذاها و نوشیدنی‌های مناسب مزاج را توصیه کرده است. طب سنتی و روزه داری هم در این مجموعه قرار می گیرند. ویژگی‌های جسمی و روحی مزاج‌های مختلف، متفاوت است و براین اساس توصیه‌های غذایی‌شان نیز برای روزه‌داری تفاوت دارد. اگر می‌خواهید امسال ماه رمضان، بدون هیچ مشکل جسمی و روحی روزه بگیرید، لازم است تدابیرغذایی متناسب با مزاج‌تان را بشناسید و رعایت کنید. در ادامه مطلب با گیاه یاب همراه باشید.

طب سنتی و روزه داری

مزاج گرم و خشک (تندخوها)

افراد دارای مزاج گرم و خشک اغلب لاغر اندام با استخوان‌های کشیده و محکم هستند. خواب‌شان کم و وزن‌شان ثابت است. نبض‌شان تند می‌زند و گرمای بدن‌شان بالاست. صاحبان مزاج گرم و خشک، تندخو و عصبی‌اند و پوست خشک و رگ‌های برآمده دارند.

اگر مزاج‌تان گرم و خشک است…

– از مصرف غذاهای نفاخ خودداری کرده یا آن‌ها را با مصلحات مصرف کنید. به عنوان مثال عدس باید با پودر آویشن و باقلا با گلپر مصرف شود. البته یادتان باشد مزاج‌های گرم و خشک نباید از ادویه‌های زیاد استفاده کنند، زیرا مزاج ادویه‌هایی مانند دارچین، زیره و زنجبیل گرم و خشک است و موجب افزایش گرمی و خشکی این افراد می‌شود. همچنین برای رفع نفخ، بهتر است حبوبات را حدود ۳۰ دقیقه بپزید، آب آن را دور بریزید و دوباره آب ریخته و اجازه دهید خوب بپزد.

– باید در ماه مبارک رمضان از مصرف غذاهای خشک و تنقلاتی مانند گردو، بادام، سنجد، فندق، ته‌دیگ برنج، سرخ‌کردنی‌ها، پفک، چیپس، انواع بیسکوئیت، شکلات و شیرینی بپرهیزید.

– اگر مزاج‌تان گرم و خشک است از قرار گرفتن در محیط‌هایی که موجب عصبانیت و خشم می‌شود، بپرهیزید زیرا خشم و عصبانیت موجب افزایش گرمی و خشکی و آسیب بدن می‌شود.

– مزاج شیر مرطوب و مصرف آن برای صاحبان مزاج گرم و خشک مفید است.

– مصرف غذاهای لعاب‌دار و شورباهای ملایم برای این افراد مناسب است.

مزاج‌های گرم و تر (مهربان‌ها)

اغلب صاحبان مزاج گرم و تر، گرایش به چاقی دارند و گوشت بدن‌شان زیادتر از صاحبان مزاج‌های دیگر است، اما اگر بیش ‌از حد سردی بخورند، ذخیره‌ی چربی در اطراف شکم، ران‌ها و دیگر اندام‌ها خواهند داشت. همچنین آوندها و عروق بدن‌شان گشادتر و غلبه‌ی خون در آنان بسیار اتفاق می‌افتد و بافت‌های بدن‌شان نرم و مرطوب و خون‌سازی در آن‌ها زیاد است.

– این افراد زود به خواب می‌روند و خواب‌شان عمیق است. خروپف در این مزاج بیشتر از مزاج‌های دیگر است. نرم‌خو و مهربان‌تر از دیگر مزاج‌ها هستند و نبض آن‌ها محکم، پُر و بسیط می‌زند و بدن‌شان گرم است.

اگر مزاج‌تان گرم و تر است…

– توصیه می‌شود در ایام روزه‌داری از خواب زیاد بپرهیزید، زیرا باعث آشفتگی ذهن و ضعف ‌حافظه می‌شود. بر این اساس سعی کنید بعد از سحری نخوابید یا بین خوردن سحری و خواب، دو ساعت فاصله دهید. همچنین خواب روز نیز برای بدن دموی‌ها مطلوب نیست، مگر خواب قیلوله‌ی ظهر به مدت ۳۰ دقیقه.

– مزاج‌های گرم و تر باید حجم غذا را کاهش دهند و کمترین مصرف غذایی را داشته باشند. همچنین از غذاهای خشک و کم‌حجم بیشتر استفاده کنند؛ غذاهایی مانند جوجه مرغ خانگی، کباب بره‌ی گوسفند با پودر سماق، ماهی سفید که قبل از پخت در پودر زنجبیل، دارچین، زیره، انیسون و آب لیموترش خوابانده شده باشد.

کباب یا خورشت گوشت کبک، بوقلمون، شترمرغ و امثال آن نیز مفید است، اما باید از مصرف گوشت گاو پرهیز کرد.

– مصرف غذاهایی مانند برنج و نان محدود شود و از میوه‌ها و سبزیجات دارای طبیعت سرد مانند کاهو، گشنیز، خرفه، ترب، ریواس، کاسنی و… استفاده کرد.

برای دفع تری سبزی‌ها و میوه‌های سرد و مرطوب، باید آن‌ها با مصلحات‌شان مصرف کرد.

– برای افراد دموی‌مزاج مصرف میوه و سبزیجات نسبت به غذاهای پختنی و گوشتی اولویت دارد.

مزاج‌های سرد و خشک (احساساتی‌ها)

بسیار رویایی و زودرنج هستند و گاهی نفرت به‌سرعت جای عشق را برای‌شان می‌گیرد. پوست‌شان خشک و حساس است و انسداد عروقی در آن‌ها بیشتر از دیگر مزاج‌هاست. صاحبان این مزاج ممکن است بسیار چاق یا بسیار لاغر باشند. اشتهای نامرتب و ریزه‌خواری دائم و به‌اصطلاح نوک زدن به غذا دارند.

اگر مزاج‌تان سرد و خشک است…

روزه‌داران دارای مزاج سرد و خشک باید از مصرف مواد خشک بپرهیزند و مانند روزه‌داران گرم و خشک، کمتر از خشکبارها استفاده کرده و مصلحات را مصرف کنند، با این تفاوت که مصلحات باید دارای مزاج گرم و تر باشد. به عنوان مثال شربت‌های لعاب‌دار با مزاج گرم مانند شربت سکنجبین عسلی، شربت اسطوخودوس و نعناع و شربت بالنگ، سیب و گلابی بخورند.

– غذاهایی مانند خورش گوشت گوساله‌ی بسیار جوان با دارچین و خواباندن آن در زنجبیل، زیره و پیاز و کمی نمک، پرندگان شکاری، گوشت گوسفند، خوراک میگو، غذاهای سنتی مانند شیر برنج عسلی، حریره‌ی بادام، شله‌زرد زعفرانی یا دارچینی و … برای این افراد مفید است.

– میوه‌های گرم مانند انگور، آناناس، انجیر سفید و قرمز، توت سفید و سبزیجات گرم مانند مرزه، تلخون، تره، ریحان سبز و بنفش، پیازچه، شوید، شاهی، برگ و ساقه‌ی لطیف کرفس و کنگر به شکل خام و پخته مصرف شود.

دمنوش‌های مفید برای این گروه عبارتند از گاوزبان، بابونه، گزنه، اسطوخودوس، نعناع و پونه و امثال آن با عسل.

مزاج‌های سرد و تر (پرخواب‌ها)

مزاج‌های سرد و تر گرایش به چاقی بسیار و خلط بلغم دارند و چربی‌های اضافه‌ی آن‌ها اطراف شکم، پهلوها، باسن و ران‌ها جمع می‌شود. تنبل، پرخواب و کم‌تحرک هستند. گوشت تن‌شان شل و لخت است. سرعت انتقال مفاهیم در مغزشان کم و حرکت‌شان کند است و فراموشی دارند. از گرما خوش‌شان می‌آید و از سرما گریزانند.

روزه‌داری برای این افراد بسیار مفید است به خصوص اگر به توصیه‌های طب سنتی برای تغذیه عمل کنند و از خواب زیاد بپرهیزند. خواب در این افراد، کندی ذهن و نسیان می‌آورد. مانند مزاج‌های گرم و تر، خواب روز برای‌شان مفید نیست، مگر خواب ظهر که ۳۰ دقیقه تا یک ساعت باشد.

اگر مزاج‌تان سرد و تر است …

– کمترین مصرف غذایی ممکن را داشته باشند و بیشتر از غذاهای خشک و کم‌حجم استفاده کنند؛ مصرف انواع خشکبارها مانند پسته، بادام، فندق، بادام‌هندی و امثال آن مفید است.

– غذاهایی مانند کباب کبک، بلدرچین، گنجشک و کبوتر، گوشت شتر و خورش‌های این گوشت‌ها با افزودن کمک غذاهایی مانند غوره، ریواس، رب انار مناسب است.

– این افراد از میوه‌ها و سبزی‌های دارای طبیعت گرم به خصوص گرم و خشک استفاده کنند مانند خرما، گردوی تازه یا خشک، سیب و…

نکته‌ی مهم

– افراد با مزاج گرم و خشک با مصرف غذای کم نیز توانایی روزه‌داری دارند، ولی افراد با مزاج سرد و تر که بلغم بر بدن‌شان غلبه دارد با مصرف غذای کم، ضعف کرده و زود گرسنه می‌شوند. افراد با مزاج سرد و تر بهتر است غذاهای گرم مانند عسل، انجیر، مویز، کشمش و.. مصرف کنند که توان آن‌ها را برای روزه‌داری افزایش می‌دهد.

– برای شروع ابتدا سراغ غذای لطیف و سبک‌تر بروید. هرگز قبل و بعد از غذا یا بین غذا آب ننوشید. غذای‌تان را خوب بجوید، پرخوری و روی هم‌خوری نکنید.

نیک و نو

طب سنتی و روزه داری
به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط گیاه یاب در تاریخ ۲ خرداد ۱۳۹۶ با موضوع طب سنتی ایران
کانال تلگرام
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

کوله پشتی

آشپزی سالم

خورشت مرغ زردچوبه ای
خورشت مرغ زردچوبه ای یک غذای سریع و لذیذ است که در عرض ۴۰ دقیقه آماده می‌شود. زردچوبه طعم و رنگ فوق‌العاده‌ای به مرغ می‌دهد و همچنین خواص فراوانی نیز دارد. لطفا با گیاه یاب همراه باشید. ۴۳ دقیقه‌ای آماده می‌شود ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

زنجبیل
معمولاً از زنجبیل به عنوان ریشه آن گیاه نام برده می‌شود ولی در اصل قسمت مورد استفاده ی گیاه که به فروش می رسد و در آشپزی مورد استفاده قرار می گیرد «ریزوم» نام دارد. ...
ادامه مطلب

تبلیغات متنی

سیر و گشت کوپه
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.