طب سنتی و درمان ناباروری

داشتن فرزند آرزوی هر زوج است که با آمدنش، کانون گرم خانواده طراوت تازه ای به خود می گیرد از این رو شاید در بعضی موارد پیش بیاید که به دلایل مختلف ناباروری پیش بیاید ، از این رو این امر طبیعی است و ممکن است هر زوج ایرانی این عامل را در طول زندگی مشترک خود تجربه کنند . باید بدانید عامل زنانه چهل و پنج درصد علت ناباروری و عامل مردانه سی درصد و در بیست و پنج درصد دلایلی مشخصی برای ناباروری یافت نمی شود . در ادامه طب سنتی راهکارهایی را برای درمان این مشکل به شما پیشنهاد می کند.

ناباروری

وقتی یک زوج به مدت یک‌سال مقاربت محافظت نشده داشته باشند و حاملگی حاصل نشود، نابارور محسوب می‌شوند که البته در زنان بالای ۳۵ سال این مدت به شش ماه کاهش می‌یابد. با توجه به این‌که بر اساس آمار به دست آمده، عامل زنانه درصد بیشتری از دلایل نازایی را به خود اختصاص داده، مطالعات زیادی در زمینه‌ی علل ناباروری زنان در طب نوین و سنتی انجام شده است. این دلایل ممکن است اختلال در ساختمان و عملکرد دستگاه تناسلی زنانه به شکل اختلالات تخمدانی، لوله‌ای، لگنی، عوامل رحمی، شیوه‌ی غلط مقاربت، سوءمزاج رحمی و همچنین مشکلات اندام‌های دیگر و دلایل روحی ـ روانی و رفتاری باشد.

با توجه به این‌که در طب نوین به برخی علل ناباروری اشاره نشده، درنتیجه بازبینی دلایل نازایی از دیدگاه متفاوت طب سنتی شاید بتواند دریچه‌ای جدید در برخورد با این مشکل بگشاید.

ناباروری، نتیجه‌ی سوءمزاج

*طب سنتی یکی از دلایل ناباروری را مربوط به اختلال در کیفیت و کمیت تخمک می‌داند. معمولا افرادی که ورزش‌های سنگین و از مواد مخدر استفاده می‌کنند یا از انواع رژیم‌هایی که با کاهش مصرف غذا به ضعف بدنی منجر می‌شود پیروی می‌کنند، تعداد تخمک‌های رها شده آن‌ها به قدری کم و بی‌کیفیت است که نمی‌تواند به تولید جنین منجر شود.

*هرگونه سوءمزاج که در تخمک رخ دهد نیز می‌تواند باعث ناباروری شود. سوءمزاج به صورت گرم، سرد، تر، خشک یا ترکیبی از این‌ها بروز می‌کند و به طور عمده در اثر مصرف غذاهای ناسازگار با طبیعت به خصوص آب یخ، ترشی‌ها و مواد با طبع سرد و خشک رخ داده و باعث افت کیفیت باروری می‌شود.

*بیشتر افرادی که برای مدت طولانی مقاربت نداشته‌اند، نطفه‌ی سردی دارند که منجر به باروری نمی‌شود. البته گاهی تخمک بالقوه دچار سوءمزاج نیست، اما چون نطفه‌ی زن و مرد قادر به سازگاری و اصلاح یکدیگر نیستند و مثل قفل و کلید با هم جفت نمی‌شوند، شانس باروری را کم می‌کند که در این‌گونه موارد با اندک تغییر در مزاج یکی از همسران بارداری صورت می‌گیرد.

*لازم است بدانید ترکیب نطفه‌ی گرم با سرد و خشک یا تر و برعکس باعث اعتدال و باروری می‌شود. از دیدگاه حکمای طب سنتی، افراد مسن، مبتلایان به سوءهاضمه و افرادی که بیش از حد نزدیکی می‌کنند، نطفه‌ی باکیفیتی ندارند و معمولا مولد نیستند.

مشکلات ساختمانی رحم را جدی بگیرید

بارداری در صورتی اتفاق می‌افتد که رحم سالم باشد، در غیر این صورت بارداری رخ نمی‌دهد. همچنین عواملی وجود دارند که ساختمان و عملکرد رحم را مختل می‌کنند. زواید گوشتی مانند زگیل و پولیپ که مانع رسیدن نطفه به رحم شود، تنگی دهانه‌ی رحم در اثر ترمیم زخم، غشایی در دهانه‌ی واژن که مانع مقاربت کامل شود، وجود توده یا اخلاط لزج داخل رحمی که معمولا با درد همراه است، بواسیر رحم که به خونریزی منقطع، لاغری بدن زن و رنگ پریدگی بیمارگونه منجر شود، ورم و جراحت چرکی داخل رحمی، وجود ترشحات غلیظ حاصل از مقاربت‌های پی در پی که مانع جایگزینی نطفه و استقرار جنین می‌شود و ضعف رحم که قادر به نگهداری جنین نخواهد بود، از جمله مواردی است که می‌تواند موجب سقط یا ناباروری شود.

رحم، مزاج خاص خود را دارد

وجود سوءمزاج در رحم باعث فساد نطفه شده و در نهایت نازایی رخ می‌دهد. از دیدگاه حکمای طب سنتی هر عضو، مزاج خاص خود را دارد که اگر این مزاج درحالت اعتدال باشد، آن عضو عملکرد طبیعی خود را دارد، در غیر این صورت مزاج نامتعادل باعث بروز سوءمزاج می‌شود.

*در بیشتر موارد وقتی مزاج کلی بدن گرم باشد، مزاج اندام جنسی هم گرم است و وقتی مزاج کلی بدن سرد باشد مزاج اندام جنسی هم سرد خواهد بود.

*سردی شدید رحم موجب می‌شود عروق و مجراهایی که خون و نطفه را به رحم می‌برد، تنگ و فشرده شود که معمولا مواد غذایی با طبع سرد به ویژه آب یخ می‌تواند منجر به سردی و خشکی رحم شود.

*گرمی شدید رحم هم می‌تواند همان اتفاقی را که برای تخم گیاهان در زمین‌های آهکی می‌افتد رقم بزند؛ یعنی نطفه را سوزانده و موجب نازایی می‌شود.

*سوءمزاج تر رحم نیز باعث می‌شود در اثر رطوبت بالا رحم نتواند نطفه را به خوبی جذب و نگهداری کند و در سوءمزاج خشک نیز محیط و ترشحات داخل رحمی خشک و غلیظ و منجر به فساد نطفه می‌شود که اغلب این موارد با اصلاح مزاج رفع و باروری امکان‌پذیر خواهد شد. در واقع وقتی مزاج رحم معتدل شود نطفه و غذا را به راحتی به سوی خود جذب کرده و از قوام و قدرت خوبی برخوردار است.

رابطه‌ی نازایی با چاقی و لاغری مفرط

*اختلالات مغزی که منجر به اختلال در تخمک‌گذاری شود، کبد چرب، بیماری‌های قلبی و همچنین اختلال عملکرد دستگاه گوارش ریسک نازایی را افزایش می‌دهد. ضمن این‌که چاقی و لاغری مفرط هم می‌تواند از قدرت باروری بکاهد. به عنوان مثال در زنان چاق، چربی‌های اندوخته در رحم، مجرای حرکت نطفه را تنگ کرده و اجازه‌ی استقرار و جایگزینی تخمک را نمی‌دهد ضمن این‌که نطفه‌ی زنان چاق رطوبت زیادی دارد و کمتر مولد است.

*لاغری مفرط هم می‌تواند از دلایل نازایی باشد؛ زیرا اگر زن لاغری باردار شود، تمام غذای دریافتی صرف مادر می‌شود و غذایی برای جنین باقی نمی‌ماند و به همین دلیل تخم تشکیل نمی‌شود یا اگر هم بشود، در همان مراحل اولیه سقط می‌شود.

*علت دیگر نازایی شیوه‌ی غلط مقاربت است که اگر زاویه‌ی قرارگیری به درستی رعایت نشود رسیدن اسپرم به تخمک دچار اختلال می‌شود، تا جایی که تغییر زاویه‌ی قرارگیری هنگام مقاربت از روش‌های پیشگیری از بارداری ذکر شده است.

*اگر زوجی طی دوره‌ی تخمک‌گذاری از مقاربت خودداری کنند، تاخیر در باروری رخ می‌دهد که در مراکز درمانی طب سنتی، تعدادی از نازایی‌ها با اصلاح این شیوه‌ها حل شده است.

*از دیگر علل ناباروری می‌توان به فشار ناشی از مشکلات روحی، استرس و افسردگی اشاره کرد. ناباروری بدون علت مشخص وضعی است که در آن هیچ علت پزشکی در توجیه ناباروری وجود ندارد و ارتباطی بسیار محکم با مشکلات روحی ـ روانی دارد.

نیک و نو

طب سنتی و درمان ناباروری
5 (100%) 1 vote
نوشته شده توسط نویسنده 1 در تاریخ ۴ مرداد ۱۳۹۵ با موضوع زنان و زایمان مطالب اصلی
کانال تلگرام
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

کوله پشتی

آشپزی سالم

طرز تهیه پاستا مرغ با سس پستو
در دستورالعمل امروز قصد داریم به طرز تهیه پاستا مرغ با سس پستو بپردازیم که غذایی فوق‌العاده لذیذ و خوش‌طعم است. البته فراموش نکنید که این پاستا کالری نسبتا بالایی دارد و نباید در مصرف آن زیاده‌روی کنید. لطفا با ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

خرفه
گیاه خرفه ( در زبان انگلیسی Common Purslane ) گیاهی یک ساله می باشد که ارتفاع آن حدود چهل سانتی متر می است. بذر های این گیاه ریز بوده و به رنگ سیاه می باشد. سبزی خرفه را می توان به صورت خام مورد مصرف قرار داد. این گیاه در ایران کاشته می شود و در شمال ایران شهرهایی نظیر لاهیجان ، رشت و غیره از طریق کاشت بذر این گیاه، تکثیر پیدا می کند. ...
ادامه مطلب

تبلیغات متنی

سیر و گشت کوپه
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.