صدای فک را جدی بگیرید

درد مفصل فک – گیجگاهی مثل همه مفاصل دیگر بدن، یک دیسک بین سطوح مفصلی قرار دارد که هنگام جویدن باعث کاهش اصطحکاک بین سطوح مفصلی و محافظت بافت های سخت استخوانی در مقابل فشارهای ایجاد شده، می شود. موقعیت این دیسک در مفصل فکی گیجگاهی برای حفاظت و تنظیم سیستم های ارتوپدیک بدن بسیار حائز اهمیت است. هنگامی که دیسک مفصل-فکی موقعیت فیزیولوژیک خود را از دست بدهد ناراحتی هایی شبیه مشکلات دیسک که در ستون فقرات اتفاق می افتد به وجود می آید که این ناراحتی ها با صداهای فکی یا به زبان عامیانه، تق تق کردن فک همراه است. صداهای فکی به عنوان یک علامت یا یک سیگنال برای نشان دادن ناهنجاری در مفصل فک و همچنین علت مشکلات دیگری مانند سردردها، میگرن های عصبی، دردهای ناحیه گوش و اختلال در تنظیم واحدهای مختلف ارتوپد یک بدن محسوب می شوند. اندک نیستند که بیمارانی که با گوش دردهای شدید بهه متخصصان گوش حلق بینی مراجعه کرده و هیچ اختلالی در سیستم گوشی پیدا نمی کنند، در حالی که درد مفصل فکی-گیجگاهی به راحتی می تواند به عنوان گوش درد، گنگ و مبهم باقی بماند و بیمار را بدون پیدا کردن راه حل مناسب، درگیر مسائل گوش، حلق و بینی کند، در حالی که این درد از ناحیه مفصل فک ناشی شده است و بیمار به به هیچ عنوان به این مساله فکر نمی کند که با مشکلی مانند سردردها و میگرن های عصبی می تواند با مراجعه به متخصصان مفصل فک یا دندانپزشکان مجرب در تشخیص اختلالات اکولوژنی و موقعیت های فکی به تشخیص و درمان بیماری خود کمک می کند.

فک

یک نکته سلامت 

صداهای فکی می توانند نه تنها به عنوان یک علامت برای شروع بیماری های مفصل فکی – گیجگاهی باشند، بلکه می توانند علائمی برای آغاز بیماری های عصبی – عضلانی منطقه سر و صورت شناخته شود.

بیماری های با منشاء فکی ولی در نقاط دورتر از فک

اختلال در نحوه قرار گرفتن وضعیت فک و دندان ها خواه به دلایل ژنتیک، ارثی یا بی توجهی به مسائل رشد فک به خصوص  در زمان کودکی و نوجوانی، می تواند مشکلات جدی برای بدن ایجاد کند یا حتی به دلیل مواردی که در طول درمان غیر صحیح دندانپزشکی  هنگام ارتودنسی با جایگزین کردن ددندان ها با روکش ها وا ایمپلنت ها  و حتی پرکردگی اشتباه به وجود می آید، میتواند ارتفاع فک را تغییر داده و به عنوان یک بیماری کلی برای بدن تلقی شود.

در این صورت مفصل فکی – گیجگاهی با سیستم عضلانی – عصبی فک و صورت دچار عارضه یا اختلال می شود. شاید باور کردنش سخت باشد که بدانید دلیل بسیاری از سردردها، گردن دردها، دردهای گنگ صورت، میگرن های عصبی و صداهای گوشی ( وزوز گوش )، افسردگی و حتی چرخش لگن و کوتاهی یک پا می تواند افسردگی و حتی چرخش لگن و کوتاهی یک پا می تواند ناشی از ناهنجاری های مفصل فک باشد که با نام کلی TMD  معرفی می شود و به معنای بیماری هایی است که منشا فکی دارند و می تواندد در نقاط دورتر از فک هم بروز کنند.

درمان بیماری فک

موضوع قابل اهمیت این است که اینگونه ناراحتی های مفصل فک را می توانیم بدون عمل جراحی و با روش های غیر تهاجمی درمان کنیم.

با تشخیص نوع ناهنجاری و برای درمان عوارض، اولیه یا ثانویه، گاردهای دندانی مخصوصی مورد استفاده قرار می گیرد که وظیفه اصلی این گاردهای دندانی، وضعیت مفصل فک حمایت و حفظ این تغییرات است.

گاردهای دندانی اگر دست اندازی گیری شوند و موقعیت درست و صحیح فکی را تنظیم کنند، تاثیر زیادی در کاهش بیماری در سیستم عضلانی- عصبی فک و صورت خواهد داشت و از پاسخ غیر صحیح بدن جلوگیری بدن جلوگیری کرده و عارضه های نامبرده کاهش می دهند. جنس این گاردهای دندانی که به صورت اختصاصی و بر اساس میزان آسیب و نوع درمان ساخته می شود، تلفیقی از اکریل ها، پلی اتلین و فلز مقاوم بوده که پس از ساخت در لابراتوارهای تخصصی در اختیار بیمار قرار می گیرد و پس از این مرحله درمان اغاز می شود.

سیب سبز

نوشته شده توسط همکار گیاه یاب در تاریخ ۱ تیر ۱۳۹۵ با موضوع مراقبت

آشپزی سالم

نان افغانی
نان افغانی همانطور که از نامش پیداست یکی از نان های سنتی کشور افغانستان میباشد. اگر به دنبال یک نان جدید و خوش طعم هستید، نان افغانی را به شما پیشنهاد می کنیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید. آماده سازی: ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

عرق رازیانه
رازیانه ( با نام علمی Foeniculum vulgare ) از گیاهان دارویی بسیار محبوب و شناخته شده است که در بسیاری از نسخه‌های طب سنتی جایگاهی ویژه دارد. این گیاه پرخاصیت در درمان بسیاری از بیماری‌ها موثر بوده و نقش به سزایی دارد. یکی از روش‌های بهره‌‌مند شدن از خواص فراوان این گیاه، مصرف عرق رازیانه است. ...
ادامه مطلب

تبلیغات متنی

اگرچه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.