شیوه های مختلف درمان لکنت زبان

لکنت زبان به نوعی مشکل در گفتار بوده که در راه ارتباط با طرف مقابل مشکلات زیادی را ایجاد می نماید . در واقع فرد بصورت غیر ارادی کلمات را کشیده و تکرار میکند که گاهی اوقات همراه با لرزش صورت ، فک ، پلک زدن و یا حتی کج شدن سر می باشد .

لکنت زبان

دلایل ایجاد لکنت زبان

 لکنت زبان از شایع‌ترین اختلالات تکلمی است که در سنین دو تا چهار سال در خردسالان و در شش تا هفت سال در کودکان بیشتر دیده می‌شود. در این سنین که هم‌زمان با آغاز رفتن کودک به مدرسه و جدایی از پدر و مادر است، با بیشتر شدن استرس و اظطراب شروع مدارس، بیشتر مستعد چنین اختلال تکلمی می‌شوند و گاهی در دوران بلوغ نیز افرادی که در سنین نوجوانی و کودکی دچار لکنت بوده‌اند، مجددا به ‌آن مبتلا می‌شوند.

 در بررسی‌ها مشخص شده که لکنت زبان میان پسران بیشتر از دختران است. در واقع دلایل ایجاد لکنت در سنین کودکی به‌طور دقیق روشن نیست، ولی تحقیقات نشان می‌دهد همواره دلایل عاطفی‌، انتقاد شدید از کودک در ابتدایی‌ترین روزهای یادگیری‌، تکرار والدین و اطرافیان در زمانی که کودک کلمات را نادرست بیان می‌کند‌، ابتلا به بیماری‌های شدید عفونی، آسیب‌های قبل از تولد، حین تولد و دوران کودکی، ترس از تنبیه و آینده‌، ضربه‌های ناگهانی و همچنین فشارهای روانی از دلایل شروع لکنت است.

درمان لکنت زبان در طب سنتی

 نسخه‌ی اول

 ۱۰۰ گرم نبات و ۲۵ گرم عاقرقرها را با هم بسایید و هر روز، یک قاشق چای‌خوری از آن را همراه مقداری آب گرم میل کنید.

نسخه‌ی دوم

 ۲۵ گرم دانه‌ی برگ زبان گنجشک را نیم کوب و همراه کمی نبات و یک لیوان آب به مدت یک ساعت دم کنید و هر وعده یک قاشق چای‌خوری از آن میل کنید.

نسخه‌ی سوم

 این نسخه یکی از بهترین روش‌های درمانی لکنت زبان است که تاکنون در طب سنتی معرفی شده است. هم‌زمان با روش‌هایی که گفته شد، می‌توانید از این نسخه‌ هم بهره ببرید.

مواد لازم‌:

 ۱۰ گرم عاقرقرها

 ۱۰ گرم تخم خرفه

 ۵ گرم زبان گنجشک

 ۷۵ گرم مویز سیاه بدون هسته‌

تمام مواد را به جز مویز، بسایید و بعد از ساییدن همراه مویز بکوبید تا خمیری به دست آید. سپس خمیر را ورز دهید تا به قطر یک لوله‌ی خودکار شود.

 خمیر را به اندازه‌ی قرص‌های کوچک خرد کرده و روزانه یک عدد از این قرص‌ها را میل کنید.

 نکته‌ی مهم‌: قرص‌های به دست آمده را در جایی خشک و خنک نگهداری کنید.

اشتباه‌های رایج درباره‌ی لکنت زبان

 متاسفانه بعضی از کودکان لکنت زبان ندارند اما با اشتباه‌های والدین‌شان به این مشکل مبتلا می‌شوند.

 اولین اشتباه این است که وقتی شش ماه نوزاد تمام می‌شود، به عنوان غذای کمکی به او بیش از اندازه موز می‌دهند‌. برای نوزاد در چنین سنی خوردن یک تکه موز رسیده در ۲۴ ساعت بسیار زیاد است‌. وقتی به نوزاد بیش از حد موز خورانده شود، احتمال این که مبتلا به لکنت زبان شود، زیاد است. البته زیاد خوردن موز در کودکان بالای شش ماه (تا دو سالگی) هم ایجاد لکنت زبان و حتی عقب ماندگی ذهنی می‌کند.

 اشتباه دوم این است که زرده‌ی تخم مرغ، زرده‌ی تخم کبوتر یا زرده‌ی تخم بلدرچین به کودک می‌خورانند. عوام معتقدند که اگر به بچه‌ای که خودش لکنت زبان دارد یا می‌خواهد تازه صحبت کند، زرده‌ی تخم این پرندگان داده شود، مشکلش رفع خواهد شد و زودتر صحبت می‌کند، درحالی که خود این مواد باعث ایجاد لکنت زبان می‌شود و لکنت زبان را بیشتر وکبد کودک را هم چرب می‌کند؛ چون کلسترول بد آن‌ها بالاست.

درمان لکنت زبان به شیوه‌های دیگر

 گفتار درمانی یکی از بهترین روش‌های درمانی لکنت زبان، گفتار درمانی است که با مراجعه به مراکز گفتار درمانی انجام می‌شود.

 برقراری ارتباط صمیمانه: همواره باید برخوردی صمیمانه با کودک یا طرف مقابل خود که لکنت زبان دارد، داشته باشید اما نباید همراه با حس دلسوزی باشد، زیرا با این کار باعث صدمه به اعتماد به نفس او می‌شوید.

هیچ‌گاه به جای او صحبت نکنید: تصمیم بگیرید هنگامی که همراه فرد مبتلا به لکنت زبان به میهمانی‌، خرید یا برای هر فعالیت اجتماعی دیگر از خانه خارج می‌شوید، شروع کننده‌ی صحبت او باشد. گاهی حتی هنگام خرید به او بگویید: «تو باید خرید را انجام داده و به پای صندوق بروی»؛ با این کار باعث افزایش اعتماد به نفس او خواهید شد. هر روز تکنیک‌های صحبت کردن را به او بیاموزید.

کتاب‌خوانی: اگر او یک کودک خردسال است، برایش کتاب‌هایی که حاوی تصاویر حیوانات باشد تهیه و برایش بخوانید و جایی که صحبت از حیوان مورد نظر در کتاب می‌شود، از او بخواهید تا‌ ادای حیوان را همراه صدای آن تقلید کنید. با این کار او را به کتاب خواندن علاقه‌مند می‌کنید.

قصه‌گویی: گاهی به صورت مرتب برای او قصه بگویید و گاهی از او بخواهید تا قصه‌ای از قصه‌هایی که برای او تعریف کرده‌اید را برای شما باز‌گوکند.

پاسخگویی تلفن: در زمانی که آشنایی قصد تماس با شما را دارد، ابتدا به او اجازه بدهید تا شروع کننده باشد و سعی در تشویق او داشته باشید‌.

هر روز به او امتیاز بدهید‌: هر روز به کودک خردسال خود در صورتی که کلمات را درست بیان می‌کند امتیاز داده و به او بگویید اگر فردا هم امتیاز بگیرد جایزه‌ای دریافت خواهد کرد‌. نیاز به جوایز گران‌قیمت نیست، مهم توجه و سعی شماست که با این کار انگیزه را در وجود او بیشتر خواهید کرد.

مسخره نکنید‌: هرگز نحوه‌ی بیان و صحبت او را تقلید نکنید حتی زمانی که قصد کمک دارید.

مکث کردن‌: به او آموزش دهید تا شمرده و آرام صحبت کند و در زمان بیان کلماتی که در ادای آن‌ها دچار لکنت می‌شود، چند ثانیه مکث کرده و زمانی که هیجان را پشت سر گذاشت به بیان کلمات ادامه دهد.

مرتب کردن جملات در ذهن‌: به او آموزش دهید تا با مرتب کردن کلمات و آماده سازی جملات، هیجان خود را در بیان آن‌ها کنترل کند‌. هر روز، زمانی را صرف گوش دادن به بیان مسایلی که در طول روز داشته کنید و با حوصله به تمام حرف‌هایش گوش کنید.

تکنیک آینه‌: او را تشویق کنید تا در مقابل آینه سعی در تمرین بیان کلمات و حروفی که با بیان آن‌ها دچار مشکل می‌شود داشته باشد و به او بگویید تا هر روز، در قبال موفقیتی که کسب کرده به او نمره می‌دهید.

مشارکت در گفت‌وگوهای خانوادگی: هنگام گفت‌وگوهای صمیمانه‌ی خانوادگی از او بخواهید تا در جمع، با بیان عقاید و احساسات خود سهیم باشد. این عمل باعث بالا رفتن حس اعتماد به نفس (به دلیل اهمیتی که برای او قایل می‌شوید) خواهد شد.


منبع : نیک و نو

شیوه های مختلف درمان لکنت زبان
به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط گیاه یاب در تاریخ ۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ با موضوع بیماری ها
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

آشپزی سالم

شیر زردچوبه
دستورالعمل‌های فراوانی برای تهیۀ نوشیدنی با زردچوبه وجود دارد که یکی از آنها شیر زردچوبه است. این نوشیدنی سرشار از خاصیت بوده و می‌تواند گزینه‌ای عالی برای یک رژیم غذایی سالم باشد. با گیاه یاب همراه باشید. ۱۵ دقیقه‌ای آماده می‌شود ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

اقاقیا
اقاقیا یا سرده ( به انگلیسی : Robinia ) نوعی گیاه است که بسیار معطر بوده و گونه‌های مختلف آن در بسیاری از کشورها کشت میشود. اقاقیا خواص درمانی فراوانی دارد که در این نوشتار به بررسی آنها می‌پردازیم. با گیاه یاب همراه باشید. ...
ادامه مطلب
8 لیوان آب چند لیتر است آلبالو برای دیابتی ها بلوط برای اسهال بلوط برای دیابت بلوط برای زن باردار بلوط برای معده بومادران برای تنبلی تخمدان بیماری لوپوس به انگلیسی خاصیت سوسنبر خواص آلو بخارا در بارداری خواص برگه زردآلو در بارداری خواص بومادران برای پوست خواص درمانی نارون خواص دمنوش میخک خواص زردآلو خشک شده خواص سرشیر خواص عدس برای بدنسازی خواص عدس برای کودکان خواص عرق کاکوتی خواص مخلصه خواص مرزه برای لاغری خواص میوه کنار در بارداری خواص میوه کیالک خواص گزنه دانه کاج خوراکی درمان لوپوس با طب سنتی درمان کبودی روغن بنفشه برای چاقی صورت روغن دارچین برای لاغری روغن دارچین برای پوست روغن فندق برای مو روغن کرچک برای یبوست زردک چیست شربت سوسنبر شیرین بیان در بارداری طبیعت نارون کوهی طریقه مصرف پنج انگشت عرق کیالک برای روماتیسم عکس کلم کیل فواید بومادران فواید سرشیر فواید گیاه سوسنبر قیسی در بارداری مضرات بیکن مضرات ترب مضرات سرشیر مضرات عرق بهارنارنج مضرات نارون کوهی مضرات وانیل مضرات پنج انگشت مضرات گل همیشه بهار میوه های دارای سدیم و پتاسیم بالا نارنگی برای سرماخوردگی کامبوجا و لاغری کاهو برای معده کرفس کوهی در بارداری کرنبری در ایران کرن بری چیست کلم کیل چیست گیاه کرنبری چیست
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.