شب بو

یکی از گیاهان دارویی مفید و معطری که نسبت به سرما مقاوم است و در روزهای سرد سال نیز به عنوان یک گیاه زینتی در باغچه ها کشت می شود، شب بو میباشد. گیاهی که خواص درمانی آن بسیاری از ما ناشناخته مانده است. با گیاه یاب همراه باشید تا با خواص این گیاه آشنا شوید.

شب بو

گیاه شناسی

شب بو، گیاهی از تیره ی شب بویان با گونه های مختلف است که به آن شب بوی،شقاری، شمشم، خمخم، خیرو، خیری و درططب سنتی علف مبارکه گفته می شود. عطر این گل معمولا در شب قابل استشمام است. برگ های گیاه شب بو سبز روشن ، گل آن معطر و زرد رنگ و میوه اش پوشیده از کرک های کوتاه با ریزوم ساقه ی زیرزمینی ضخیم و ناصاف است.

رنگ قسمت خارجی ساقه ی زیرزمینی قهوه ای تیره و طعم آن تلخ و قابض است. این گیاه در اغلب مناطق اروپا و آسیا در حاشیه ی جنگل های مروب می روید. در ایران نیز به طور خودرو در حاشیه ی جنگل های شمال بین رشت و لاهیجان و دامنه های مرتفع البرز، اطراف تهران و آذربایجان دیده می شود. در دانه های گیاه آلکالوئید،گلوکزید، اروسیک، لینولئیک و لینولنیک به مقدار فراوان یافت می شود.

طبیعت: در منابع طب سنتی آن را گرم و خشک و بعضی تر دانسته اند و گل آن گرم تر از گیاه است.

خواص درمانی شب بو

– گیاه شب بو قابض و ضدعفونی کننده است. به این منظور، هفتادگرم گل تازه یا چهل گرم گل خشک گیاه را نیم کوب کرده و در لیتر آب جوش دم کنید، سپس یک فنجان آب آن را (قبل از هر وعده ی غذایی) بنوشید.

– برای افراد مسن و کسانی که دوران نقاهت بیماری را می گذرانند و ضعیف شده اند، دارویی مقوی و بسیار مناسب محسوب می شود.

– برای رفع درد ماهیچه ها و تقویت اعصاب نافع است و تب را قطع می کند.

– برای رفع التهاب دردناک لثه و قطع خونریزی آن، سفت کردن گوشت لثه و خوش بو کردن دهان مفید است.

به این منظور، پنجاه گرم گیاه خشک را نیم کوب کرده و در یک لیتر آب جوش دم کنید. سپس آب آن را صاف کرده و غرغره کنید.

– برای جلوگیری از خون ریزی، رفع ترشحات سفید زنانگی، بند آوردن اسهال ساده و اسهال خونی و رفع التهاب حلقی مفید است.

– ضماد تهیه شده از گیاه برای سرباز کردن دمل، جراحت ها و التیام تورم به کار می رود.

– دانه ی سب بو، اشتها آور و مقوی است.

– تقویت کننده ی نیرو جنسی مدر است.

– از دانه ی گیاه شب بو برای درمان سرطان استفاده می شود.

– از مخلوط دانه شب بو با انگور به عنوان پادر زهر نیش سمی استفاده می شود.

– مقوی کبد و طحال و بازکننده ی گرفتگی آن هاست.

– رفع کننده ی نفخ شکم است.

– برای گرم مزاجان، مضر و مصلح آن، مورد است.

شب بو
به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط گیاه یاب در تاریخ ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ با موضوع گیاهان دارویی
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

آشپزی سالم

مارچوبه و قارچ کبابی
اگر شما هم عاشق کباب کردن سبزیجات هستید، مطمئنا از خوراک مارچوبه و قارچ کبابی لذت خواهید برد. با گیاه یاب همراه باشید تا به طرز تهیه این خوراک خوشمزه و کم‌کالری بپردازیم. ۲۵ دقیقه‌ای آماده می‌شود – برای ۶ نفر ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

چای ترش
به چای ترش،چای مکه یا چای قرمز هم میگویند.این چای با چای سبز و سیاه هم خانواده نیست.معروفیت اصلی این چای ترکیبی در آن است که سبب کاهش فشار خون میشود همچنین میتواند قند خون را کنترول کرده و موجب آرامش اعصاب وجریان بهتر خون شود. ...
ادامه مطلب
8 لیوان آب چند لیتر است آلبالو برای دیابتی ها بلوط برای اسهال بلوط برای دیابت بلوط برای زن باردار بلوط برای معده بومادران برای تنبلی تخمدان بیماری لوپوس به انگلیسی خاصیت سوسنبر خواص آلو بخارا در بارداری خواص برگه زردآلو در بارداری خواص بومادران برای پوست خواص درمانی نارون خواص دمنوش میخک خواص زردآلو خشک شده خواص سرشیر خواص عدس برای بدنسازی خواص عدس برای کودکان خواص عرق کاکوتی خواص مخلصه خواص مرزه برای لاغری خواص میوه کنار در بارداری خواص میوه کیالک خواص گزنه دانه کاج خوراکی درمان لوپوس با طب سنتی درمان کبودی روغن بنفشه برای چاقی صورت روغن دارچین برای لاغری روغن دارچین برای پوست روغن فندق برای مو روغن کرچک برای یبوست زردک چیست شربت سوسنبر شیرین بیان در بارداری طبیعت نارون کوهی طریقه مصرف پنج انگشت عرق کیالک برای روماتیسم عکس کلم کیل فواید بومادران فواید سرشیر فواید گیاه سوسنبر قیسی در بارداری مضرات بیکن مضرات ترب مضرات سرشیر مضرات عرق بهارنارنج مضرات نارون کوهی مضرات وانیل مضرات پنج انگشت مضرات گل همیشه بهار میوه های دارای سدیم و پتاسیم بالا نارنگی برای سرماخوردگی کامبوجا و لاغری کاهو برای معده کرفس کوهی در بارداری کرنبری در ایران کرن بری چیست کلم کیل چیست گیاه کرنبری چیست
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.