شاد زندگی کردن با این مواد غذایی

بیماری‌های روانی در بسیاری از کشورها رو به افزایش هستند؛ برای مهار کردن این پدیده باید به فکر پیدا کردن را‌ه‌های درمانی ارزان و موثر باشیم. مطالعات زیادی نشان می‌دهند که داشتن یک رژیم سالم و مناسب می‌تواند تاثیر به سزایی بر سلامت روح و روان افراد داشته باشد. مطالعات مقطعی که در سراسر جهان در این باره انجام شده، اشاره به رابطه‌ی میان شاد زندگی کردن و مصرف روزانه‌ی میوه‌ها و سبزیجات دارند.

شاد زندگی کردن

به گزارش گیاه یاب به نقل از «کر۲» بزرگترین مطالعه در این زمینه در کشور انگلستان انجام شده که به طور قاطع رابطه‌ی میان مصرف میوه و سبزی را با شاد زندگی کردن و راضی بودن از زندگی اثبات کرده است. افرادی که روزانه هفت یا هشت وعده میوه و سبزی مصرف کرده بودند، بیشترین رضایت را از زندگی خود داشتند و احساس شادی می‌کردند. همچنین این رضایت از زندگی تاثیر به سزایی بر عواملی همچون درآمد، بیماری، ورزش، سیگار کشیدن و وزن افراد شرکت‌کننده در این مطالعه داشته است.

مصرف میوه و سبزی چگونه بر شاد زندگی کردن اثر می‌گذارد؟

بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات دارای مقادیر زیادی از ویتامین ث هستند که عاملی مهم برای تولید دوپامین در بدن است. دوپامین نوعی انتقال‌دهنده‌ی عصبی بوده که به افزایش شادابی کمک می‌کند. همچنین آنتی‌اکسیدان‌های موجود در میوه‌ها و سبزی‌ها باعث کاهش التهاب شده که ممکن است منجر به افزایش خوش‌روانی گردد.

خوش‌روانی چیست؟

خوش‌روانی در فلسفه به معنای این است که فرد دارای روح و روانی شاد، خرسند و سالم است.

این مطالعه بر روی ۴۰۰ نفر جوان سالم به مدت ۱۳ روز انجام گرفت که نتایج آن نشان می‌دهند افرادی که بیشتر میوه و سبزی مصرف می‌کنند از خوش‌روانی برخوردار بوده، احساس کنجکاوی شدیدتری داشته و بسیار خلاق‌تر هستند.

همچنین این مطالعه به این موضوع اشاره دارد که اگر افراد در حال و هوای خوبی بوده و خلق‌وخو‌یشان مطلوب باشد، احتمال اینکه غذاهای سالم‌تری مصرف کنند بیشتر است. مثلا اگر شما خلق‌وخوی خوبی داشته باشید، احتمال اینکه یک سیب را به یک شکلات پُر از شکر ترجیح دهید بسیار بیشتر است.

محققین این مطالعه پیشنهاد می‌کنند که برای بهبود خلق‌وخو و حس کردن شادی در زندگی خود، روزانه بین ۷ تا ۸ وعده میوه مصرف کنید.

مترجم: حسین حیدری
به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط گیاه یاب در تاریخ ۱۴ شهریور ۱۳۹۶ با موضوع تغذیه

آشپزی سالم

طرز تهیه چای سبز
چای سبز یکی از سالم‌ترین و مفیدترین نوشیدنی‌هاست که سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها و مواد مغذی می‌باشد. مصرف این چای اشتها را سرکوب کرده و به سوزاندن چربی و تضمین سلامت قلب کمک می‌کند. اما احتمالا تا به حال روش‌های مختلف ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

سداب
سداب گیاهی علفی و به ارتفاع یک متر با برگ های ضخیم، گوشت دار و بدون دندانه است که در قسمت های بالای ساقه به شکل ساده و در قسمت های پایین چند قطعه ای هستند. رنگ برگ و ساقه های آن سبز مایل به آبی و کدر و رنگ گل ها زرد است. میوه‌ی سداب کروی و متشکل از پنج برگچه است که درون آن دانه هایی به رنگ قهوه ای وجود دارد. تمام قسمت های هوایی گیاه بوی نامطبوعی دارد. سداب بومی نواحی جنوب اروپاست، ولی در حال حاضر در مناطقی از مدیترانه، اروپا و آسیا به وفور پراکنده است و در نواحی شمالی ایران نیز می روید. با گیاه یاب همراه باشید. ...
ادامه مطلب
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.