سلامت کبد با تخمه آفتابگردان

0
263

گل آفتابگردان ( sunflower ) گیاهی است که دارای گلی بزرگ و زیبا است. در وسط این گل ، دایره ای قهوه ای رنگ وجود دارد که سراسر آن را تخمه آفتابگردان فرا گرفته است. این تخمه ها خواص درمانی بسیاری داشته که میتوانند در بهبود انواع بیماری ها مفید باشند. دانه های گل آفتابگردان حاوی روغن فراوان و ویتامین های A،D و املاح معدنی فراوان بوده و برای کبد بسیار مفید است.

تخمه آفتابگردان

نویسنده کتاب نسخه های عطارباشی ، با تاکید بر خواصی که خوردن دانه های آفتابگردان برای بدن انسان دارد، گفت: تخمه آفتابگردان منبعی غنی از ویتامین  و اولین آنتی اکسیدان حل کننده چربی است.

وی افزود:ویتامین E، در طول بدن حرکت می کند و رادیکال های آزاد موجود در بدن که به مولکول ها و ساختارهایی که حاوی چربی هستند، مانند غشا سلول ها (سلول های مغز) و کلسترول آسیب می رساند را خنثی می کند. بنابراین تخمه آفتابگردان باید به صورت خام مصرف شود.

خواص درمانی گل آفتابگردان

افشار اظهار کرد: اسانس گل آفتابگردان برای التیام زخم ها و پایین آوردن فشار خون به کار می رود و اسانس برگ های آفتابگردان خاصیت میکروب کشی دارد. به همین علت در طب قدیم ایران و در طب چینی از تمام قسمت های گیاه آفتابگردان استفاده می شود.

به گفته این کارشناس طب سنتی موارد استفاده از گیاه آفتابگردان به شرح ذیل است:

زنگ زدن گوش: مغز ساقه آفتابگردان را در آب جوش ریخته و مانند چای دم کنید و روزی ۳ فنجان از این چای بنوشید.

تقویت معده و پایین آوردن فشار خون: ۳۰ گرم برگ های خشک آفتابگردان را در ۳ فنجان آب دم کرده و ۳ فنجان را در روز بنوشید.

سرگیجه و ورم صورت، آب آوردن بدن و تسریع زایمان: ۲۰ گرم از گل های خشک آفتابگردان را در ۳ فنجان آب جوش دم کنید، روزی ۳ فنجان از این دم کرده بنوشید.

درد معده، بیماری های دستگاه ادراری و یبوست: ۳۰ گرم ریشه خشک شده آفتابگردان را در ۳ فنجان آب جوش ریخته و مدت ۵ دقیقه بگذارید بجوشد. یک فنجان از آن را ۳ بار در روز بنوشید.

آرتروز و ورم پستان: هنگامی که آفتابگردان گل می دهد، طُبَق گل (قسمت پایین گل که مانند بشقابی است) را جدا کرده، در آب بیندازید. آن قدر بجوشانید که شیره چسبناکی باقی بماند و سپس این شیره را روی مفصل های دردناک بمالید و ماساژ دهید، درد آرتروز برطرف می شود. برای درمان ورم پستان در زنان شیرده، طَبَق گل را هنگامی که گل دانه داده است جدا کنید و در زیر آفتاب خشک کرده و سپس تکه تکه کرده و بو دهید (سرخ کنید) که کاملاً قهوه ای شود. بعد آن را خرد کرده و به صورت پودر درآورید و این پودر را در آب جوش که کمی شکر به آن اضافه کرده اید ریخته و این شربت را به بیمار بدهید تا شفا یابد.

همچنین بخوانید :  آشنایی با خواص درمانی گلاب

اسهال خونی: برای درمان اسهال خونی، تخم آفتابگردان را به مقدار ۳۰ گرم در آب ریخته و حدود یک ساعت با حرارت ملایم بپزید، سپس آن را با نبات یا قند شیرین کرده و به بیمار بدهید.

سردردی که همراه با سرماخودرگی است: ۳۰ گرم تخم آفتابگردان را در ۲ لیوان آب جوش ریخته و بگذارید بجوشد تا نصف لیوان آن باقی بماند و این جوشانده را دو بار در روز بنوشید.

بیماری فتق: ۳۰ گرم ریشه تازه آفتابگردان را با یک لیوان آب و شکر قهوه ای بجوشانید و این جوشانده را ۳ بار در روز بنوشید.

سنگ کلیه: حدود یک متر از مغز ساقه آفتابگردان را در دو لیوان آب ریخته و بگذارید آهسته و با ملایمت بجوشد تا مقدار آن به نصف لیوان تقلیل یابد. آن گاه به مدت یک هفته و روزی یک بار آن را بنوشید تا از شر سنگ کلیه راحت شوید.

زخم، بریدگی و جراحت: مغز ساقه آفتابگردان را باید له کرده و مانند پماد روی زخم جراحت گذاشته که خونریزی را بند آورد و بهبودی را تسریع کند.

تخمه آفتابگردان و تقویت قلب

نویسنده کتاب نسخه های عطارباشی گفت: شربت ریشه این گیاه برای قلب سودمند است. چراکه فیتواسترول موجود در تخمه آفتابگردان، باعث کاهش کلسترول می شود و با منیزیم موجود در تخمه آفتابگردان، اعصاب و رگ های خونی آرامش می یابد.

برنا

سلامت کبد با تخمه آفتابگردان
4.5 (90%) 2 votes
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید