سلامت چشم و بینایی با رعایت این نکات

0
22

اگر به سلامت چشم خود اهمیت میدهید و می خواهید از بینایی خود محافظت کنید، می توانید از روش های طبیعی کمک بگیرید که یکی از این روش ها رژیم غذایی است. غذاهای خاصی وجود دارند که کم و بیش برای بیناییِ مطلوب، ضروری و مهم هستند و می توانند اثر قابل توجهی در محافظت از بینایی داشته باشند.

محافظت از چشم

در ادامه چند روش برای کمک به سلامتی چشم و بهینه سازی بینایی تان معرفی میکنیم.

سلامت چشم با ترک سیگار

سیگار کشیدن تولید رادیکال آزاد را در سراسر بدن افزایش میدهد و شما را در معرض خطراتی قرار می دهد که ریشه در التهاب مزمن دارند که یکی از آنها تضعیف بینایی میباشد.

با ورزش منظم، از دستگاه گردش خون مراقبت کنید

فشار خون بالا می تواند به رگ های خونی در شبکه ی چشم آسیب برساند که مانع جریان خون می شود. یک برنامه منظم و مؤثر ترکیب شده از تمرینات هوازی (ایروبیک)، تمرینات فیتنس ، تمرینات ماهیچه های تنه (به غیر از سر و دست و پا) و تمرینات استقامتی می تواند اثر قابل توجهی در کاهش فشار خون داشته باشد. همچنین در بهینه سازی میزان هورومون های انسولین و لپتین نیز نقش مهم و حیاتی دارد.

از غذاهای فرآوری شده و قند و شکر(مخصوصاً فروکتوز) دوری کنید

این امر یکی دیگر از راه های اصلی برای حفظ فشار خونِ مطلوب است. مصرف روزانه ۷۴ گرم یا بیشتر فروکتوز خطر میزان فشار خون ۱۰۰\۱۶۰ میلی متر جیوه را تا ۷۷٪ افزایش می دهد.

قند خونتان را در حالت عادی نگه دارید

قند بیش از حد در خون باعث کشیدن مایع از عدسی چشم می شود، که قابلیت تمرکز را تحت تأثیر قرار می دهد. همچنین می تواند به رگ های خونی در شبکه ی چشم آسیب برساند که در نتیجه مانع جریان خون می شود. برای اینکه میزان قند خونتان را در محدوده سالمی نگه دارید، از دستورالعمل های تغذیه ای جامع پیروی کنید، ورزش کنید و از غذاهای فرآوری شده و قند اضافی (مخصوصاً فروکتوز) دوری کنید.

همچنین بخوانید :  مواردی که باعث آسیب به کلیه ها می شود

از چربی های ترانس دوری کنید

رژیم های غذایی که دارای مقدار بالای چربی ترانس هستند، با چربی امگا-۳ در بدن تداخل ایجاد کرده و خطر ابتلا به دژنراسیون  ماکولا را افزایش می دهد. دژنراسیون ماکولا نوعی بیماری است که ماکولا یا لکه زرد را تخریب می کند.

چربی های ترانس در بیشتر غذاهای فرآوری شده و فرآورده های تنوری (پخته شده در فر) یافت می شود. از جمله: انواع شیرینی، دونات، کلوچه، تردک، روغن ترد کننده ی شیرینی و انواع غذاهای سرخ کرده مثل سیب زمینی سرخ کرده، مرغ سوخاری و …

از آسپارتام (نوعی شیرین کننده ی مصنوعی) دوری کنید

مشکلات بینایی یکی از چندین علائم حاد مسمومیت ناشی از آسپارتام است.


ترجمه شده توسط تیم ترجمه گیاه یاب

منبع: organicfacts.net
سلامت چشم و بینایی با رعایت این نکات
به این مطلب امتیاز بدید!
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید