سلامتی مزاج ها با بهترین غذاها

0
98

بر اساس منابع طب سنتی در بدن انسان چهار خلط وجود دارد که تعادل آن ها باعث سلامتی و بروز بیماری در اثر افزایش یکی از این اخلاط چهارگانه (صفرا، سودا، بلغم و خون) است. این چهار خلط در بدن جایگاه مشخصی دارند؛ سودا در طحال، صفرا در کیسه‌ی صفرا، خون در کبد و بلغم در لنف (سرتاسر بدن) جای گرفته اند. برای حفظ سلامتی باید این اخلاط را در بدن متعادل نگه داشت و تقویت کرد. برای تقویت هر کدام نیز لازم است غذای مخصوص همان ماده یا خلط را به بدن رساند. به این کار، تقویت به عین می گویند. برای درمان بیماری ها نیز باید خلط غالب را با بهترین غذاها کاهش داد. برای اینکه همیشه سالم باشید، ابتدا باید مزاج تان را بشناسید، سپس رژیم غذایی و سبک زندگی متناسب خود را انتخاب کنید. با گیاه یاب همراه باشید.

بهترین غذاها

صفراوی ها

غذاهای چرب و شیرین، صفرا را زیاد می کنند. از علائم غلبه‌ی این مزاج می توان به تلخ شدن دهان، عطش، سرگیجه، سردرد، یبوست، تندخویی، غلظت ادرار، کاهش اشتها و کابوس های شبانه اشاره کرد. این افراد گاهی پر انرژی و گاهی کم انرژی هستند. طبع صفرا کاملا گرم و خشک بوده، به همین دلیل پوست این افراد خشک و فاقد رطوبت مناسب است و رنگ آنها گرایش به زردی دارد.

بهترین غذاها: غذاهای سرد برای این افراد بسیار مناسب است، مثل انواع میوه ها مانند انار، هندوانه، مرکبات، سبزیجات تازه، لیموترش، نخود فرنگی، قارچ، برنج سفید و آب زرشک. این افراد باید از غذاهای ملین مثل خاکشیر، آلو بخارا و اسفرزه استفاده کنند. ماست و کاهو هم چون سرد و تر هستند، باعث دفع صفرا می شوند.

غذاهای مضر: غذاهای سرخ کرده و پر چرب، ادویه های گرم، فست فودها، ماکارونی، آش های سنگین، شیرینی ها، آجیل، گوشت، تنقلات زیاد، بادمجان، غذاهای حاضری مثل ساندویچ، سوسیس، کالباس و … .

دموی ها

خلط دم (خون) گرم و تر است و مهم ترین وظیفه‌ی آن تغذیه‌ی بدن است، به همین دلیل به همه‌ی بدن می رود و در تشکیل و تولید گوشت و عضلات بدن نقش اصلی را دارد. افراد دموی مزاج، پوست مرطوب و گرم و منافذ پوستی بازی دارند، معمولا زیاد عرق می کنند و پر مو هستند. این افراد اشتهای خوبی داشته و تمایل به مواد گرم دارند، درحالی که برای کاهش حرارت بدن باید غذاهای سرد را در حد اعتدال مصرف کنند. معمولا بیماری های افراد دموی در اثر افزایش حرارت و خون است، به همین دلیل حجامت به کنترل حرارت بدن این افراد کمک می کند. علائم غلبه‌ی دم در بدن سنگینی سر، کندی حواس، شیرین شدن دهان، سرخی پوست و قرمزی زبان است. علت غلبه کردن این مزاج معمولا پرخوری و مصرف زیاد غذاهای پر ادویه و سرخ کرده است.

همچنین بخوانید :  فواید ویتامین C برای لاغری

بهترین غذاها: دموی ها باید زیاد آب بنوشند، زیرا به رقیق شدن خون کمک و حرارت بدن را متعادل می کند. از آنجایی که این افراد معمولا پرخور هستند، رعایت میانه روی در خوردن، نکته‌ی مهمی برای آنهاست. به علت گرم بودن مزاج شان، بهتر است غذاهای سرد و خنک را در برنامه‌ی غذایی خود بگنجانند.

غذاهای مضر: مصرف غذاهای سرخ کرده و حجیم، انواع غذاهای آماده و شیرینی ها، کره، غذاهای نشاسته ای، دوغ، نوشابه، آب یخ، گوشت زیاد، ادویه های گرم، خرما، ماست، انواع ترشی، سرکه و بادمجان برای این مزاج مضر است.

سوداوی ها

سودا سنگین ترین خلط بدن و سرد و خشک است. غذاهای مانده، شور، بیات و نمک سود، سودا را زیاد می کنند و در خوردن آنها باید احتیاط کرد. سودای طبیعی همان رسوباتی است که در خون تشکیل می شود و تیرگی خون از آن است. پوست افراد سودایی خشک و رنگ پوست آنها تیره است. مزه‌ی دهان آنها شور یا ترش است و دهان خشک دارند.

بهترین غذاها: خوردن غذاهایی با طبع گرم برای این افراد مناسب تر است، مثل گوشت ماکیان، مرغ خانگی، شتر، گوسفند، سبزی تازه و ادویه های گرم مثل زنجبیل، هل، دارچین، نعناع، مرزه، زعفران، عسل و خرما.

غذاهای مضر: مصرف ماست، پنیر، شیرینی های آماده، غذاهای فرآوری شده، غذاهای سرخ کرده و بادمجان باید برای سوداوی ها محدود شود.

بلغمی ها

بلغم همان سیستم ایمنی بدن است که با تغذیه‌ی نامناسب ضعیف می شود و در نتیجه بدن آدمی را در مقابل انواع بیماری ها آسیب پذیر می کند. در واقع سیستم ایمنی بدن علیه خود وارد عمل می شود. بهترین درمان برای بیماران بلغمی، پرهیز از غذاهای مضر است.

بهترین غذاها: تمام غذاهای گرمی بخش مانند گوشت شتر، گوسفند، کبوتر، سار، بوفلمون کباب شده، میوه های رسیده، ادویه های گرم، دانه‌ی خردل، سیر، شلغم، هویج، کلم قمری، ترب سیاه و سفید، ساقه‌ی کرفس، ریحان، جعفری، مرزه، ترخون، تره و شوید برای بلغمی ها مناسب است.

غذاهای مضر: این افراد باید از خوردن لبنیات، ترشی ها و مصرف غذاهای سردی بخش بدون مصلح و چای خودداری کنند.

سلامتی مزاج ها با بهترین غذاها
به این مطلب امتیاز بدید!
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید