سرد مزاجی منشاء اکثر بیماری ها

متخصصان طب سنتی معتقدند سرد مزاجی منشاء بسیاری از بیماری ها بوده و خیلی از بیماری های گرم مزاجان نیز عامل سردی در آن یافت می شود. در ادامه این مطلب نظر مهدی برهانی، عضو انجمن علمی طب سنتی را در این زمینه خواهیم خواند. با گیاه یاب همراه باشید.

سرد مزاجی

مهدی برهانی، عضو انجمن علمی طب سنتی ایران گفت: مصاحبه آقای خیراندیش پیرامون ساخت حمام به سبک قدیم را که مطالعه کنید می‌بینید ایشان که البته پیشکسوت امر حجامت هستند، ذکر کرده‌اند:

«زمینه بروز بیشتر بیماری‌ها در تن انسان سرد مزاجی و ریشه بالای ۹۰ درصد بیماری‌ها بلغم است. وقتی در کل هفته بیماران خود را بررسی می‌کنیم در هفته یک بیماری گرم نمی‌بینیم و حتی مشکل آدم‌های گرم مزاج هم از سردی است.»

برهانی افزود: فردی که سومزاج بلغم دارد را نمی‌توان با کم کردن خون درمان نمود و البته کم کردن خون مضر به احوال چنین افرادی است. بیمار با وجود بلغم را در کدام منبع طب سنتی با حجامت و یا انواع دیگر خونگیری درمان می‌کنند و یا حتی اجازه کم کردن خون می‌دهند؟

این عضو انجمن علمی طب سنتی ادامه داد: اصولا این نکته را توجه داشته باشید که انجام حجامت و خون درمانی همیشه تاریخ به دلاکان سپرده شده بود زیرا تعداد کسانی که نیازمند آن می‌شدند بسیار کم بوده است و اگر در مواردی نیاز پیدا می‌شد حکیم حاذق دستور می‌داد و توسط دلاک انجام می‌شد.

وی گفت: انجام بی رویه حجامت در دوران قاجار نیز مانند امروز آنچنان شیوع پیدا کرده که حمام‌ها که در کتب معتبر طب سنتی از حجامت در آن منع شده است به محل انجام فصد و حجامت تبدیل شده است و با همین دلیل رساله دلاکیه برای آموزش دلاکان در امور مربوط به حمام نگاشته شده است که البته در آن به شرایط مطلق انجام خون درمانی اشاره شده است که اگر دقیق مطالعه شود و باز تاکید می‌کنم دقیق مطالعه شود و باز هم موکدا میگویم دقیق مطالعه شود آنگاه می‌بینیم که کسانی که نیازمند حجامت‌اند و بطور کلی خون درمانی در جامعه ما از یک نفر در میلیون هم کمتر است.

فارس

سرد مزاجی منشاء اکثر بیماری ها
5 (100%) 1 vote
نوشته شده توسط گیاه یاب در تاریخ ۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ با موضوع طب سنتی ایران
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

آشپزی سالم

سوپ بروکلی
سوپ بروکلی یک غذای ساده، مقوی، کم‌کالری و مفید برای افراد مبتلا به دیابت می‌باشد. به شما اطمینان می‌دهیم که عاشق این سوپ خواهید شد، حتی اگر به کلم بروکلی علاقه‌ای ندارید. لطفا با گیاه یاب همراه باشید. ۴۰ دقیقه‌ای آماده ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

شلغم
شلغم سبزی ریشه ای است به رنگ سبز و سفید و یا بنفش و با برگ‌هایی ناصاف و بریدگی‌های زیاد. ریشه ی شـلغم غدّه‌ای و به شکل‌های گرد و یا دراز به رنگ سفید با لکه‌های بنفش می‌باشد. شلغم نه تنها از نظر داشتن ویتامین و خواص معدنی‌اش بسیار ارزشمند است، بلکه از نظر سایر ویژگی‌های غیر غذایی هم حائز اهمیت بوده و در زمره سبزی‌های مهم شمرده می‌شود. ...
ادامه مطلب
8 لیوان آب چند لیتر است آلبالو برای دیابتی ها بلوط برای اسهال بلوط برای دیابت بلوط برای زن باردار بلوط برای معده بومادران برای تنبلی تخمدان بیماری لوپوس به انگلیسی خاصیت سوسنبر خواص آلو بخارا در بارداری خواص برگه زردآلو در بارداری خواص بومادران برای پوست خواص درمانی نارون خواص دمنوش میخک خواص زردآلو خشک شده خواص سرشیر خواص سوسن عنبر خواص عدس برای بدنسازی خواص عدس برای کودکان خواص عرق کاکوتی خواص مخلصه خواص مرزه برای لاغری خواص میوه کنار در بارداری خواص میوه کیالک دانه کاج خوراکی درمان لوپوس با طب سنتی روغن بنفشه برای نوزاد روغن بنفشه برای چاقی صورت روغن دارچین برای لاغری روغن دارچین برای پوست روغن فندق برای مو روغن فندق برای مژه روغن کرچک برای یبوست زردک چیست شربت سوسنبر طبیعت نارون کوهی طریقه مصرف پنج انگشت عرق کیالک برای روماتیسم عکس کلم کیل فواید سرشیر فواید گیاه سوسنبر قیسی در بارداری مضرات بیکن مضرات ترب مضرات سرشیر مضرات عرق بهارنارنج مضرات نارون کوهی مضرات وانیل مضرات پنج انگشت مضرات گل همیشه بهار میوه های دارای سدیم و پتاسیم بالا نارنگی برای سرماخوردگی پودر عسل چیست کامبوجا و لاغری کاهو برای معده کرفس کوهی در بارداری کرنبری در ایران کرن بری چیست کلم کیل چیست گیاه کرنبری چیست
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.