روغن کرمانشاهی ، مفید یا مضر؟

0
48

روغن حیوانی یا همان روغن کرمانشاهی یکی از روغن‌های پرمصرف در نقاط مختلف ایران است که عطر و طعم آن طرفداران زیادی دارد و حتی برخی از افراد آن را به عنوان غذا با نان می‌خورند، اما باید بدانید در سال‌های اخیرف مصرف این روغن سنتی زیر ذره بین است زیرا بسیاری از پزشکان طب مدرن و متخصصان طب سنتی معتقدند این روغن چرب می‌تواند باعث بروز بیماری هایی شود و سلامت بدن را به خطر بیندازد. برای آشنایی با خوب و بد این روغن با گیاه یاب همراه شوید.

روغن کرمانشاهی

روغن کرمانشاهی چگونه تهیه می‌شود؟

روغن حیوانی که بسیاری از ما آن را به نام روغن کرمانشاهی می‌شناسیم، در منطقه‌ی کرمانشاه از شیر گوسفند و گاو به دست می‌آید. برای تهیه‌ی این روغن به روش سنتی، ماست را دوغ می‌کنند، درون مشک می‌ریزند و آن قدر تکان می‌دهند که گویچه‌های روغنی به شکل کره به یکدیگر می‌چسبند، سپس کره را از دوغ جدا کرده و آن قدر حرارت می‌دهند تا آب کره، تبخیر و و چربی‌اش به ۹۹ درصد برسد. این روغن نسبت به روغن‌های گیاهی پرچرب‌تر است و عطر و طعمش بسته به نوع و کیفیت علف‌های معطری که دام مصرف می‌کند، متفاوت است.

روغن و کره‌ی حیوانی اصل که از لبنیات تهیه می‌شوند، دارای خواص مفیدی هستند اما مصرف بی‌رویه‌ی آن‌ها بدون توجه به مزاج و شرایط جسمانی فرد می‌تواند برای سلامتی بدن مضر باشد.

حکمای طب سنتی خواص روغن کرمانشاهی را از روغن‌های نباتی جامد، پیه و دنبه‌ی حیوان مفیدتر می‌دانند، اما براساس تحقیقات علمی در دانشکده طب سنتی دانشگاه تهران، گرم و سرد یا خشک و مرطوب بودن مزاج افراد در تعیین مفید یا مضر بودن مصرف روغن حیوانی نقش دارد. مصرف متعادل این روغن برای مزاج گرم و خشک مشکلی ایجاد نمی‌کند، ولی مصرف بیش از یک قاشق مرباخوری ازآن برای افراد سالم با مزاج سرد و مرطوب، سالمند، سیگاری، چاق و کم‌تحرک می‌تواند دردسرساز باشد.

مصرف روغن کرمانشاهی در کوتاه‌ مدت و به مقدار کم روی چربی و کلسترول خون اثر منفی ندارد، اما در بلند مدت می‌تواند آسیب‌رسان باشد. اگر کسی فعالیت بدنی مناسب ندارد و بی‌تحرک است، مصرف مداوم روغن حیوانی و دنبه باعث رسوب چربی در در رگ‌ها و بروز بیماری می‌شود.

همچنین بخوانید :  غذاهایی که نباید خام مصرف کنید

از دیدگاه بوعلی سینا، اگر فاعل یعنی بدن و سیستم بدنی به خوبی قوی باشد که بتواند اثر روغن حاصل از دنبه‌ی گوسفند را حل کند یا مزاج فرد خیلی گرم باشد که بتواند دنبه را حل کند یا فرد کار فیزیکی و فعالیت‌های سنگین داشته باشد، مصرف روغن دنبه خوب است.

روغن کرمانشاهی

در قدیم روغن کرمانشاهی را برای رشد کودکان مفید می‌دانستند و آن را با کمی مرزه یا آویشن به کودک می‌دادند، زیرا  تحرک، زیاد و هوا سالم بوده و بدن با سوخت و سازی مطلوب می‌توانسته مواد زائد این روغن را دفع کند. همچنین کالری بالای این روغن می‌تواند قوای جسمانی تحلیل رفته‌ی برخی بیماران یا زنان تازه زایمان کرده را جبران کند و برای ماساژ و گرم نگه داشتن استخوان‌ها نیز مفید است، اما در دنیای امروز که بیشتر افراد کارشان را پشت میز انجام می‌دهند و فعالیت آنچنانی ندارند، نمی‌توان مصرف روغن حیوانی را برای مصرف روزانه توصیه کرد.

نسخه‌ای از بوعلی سینا

برای کسانی که خیلی دوست دارند دنبه بخورند، نسخه‌ای در طب سنتی وجود دارد که بوعلی سینا آن را تایید کرده است. اگر کسی خواست دنبه مصرف کند، بهتر است سه کیلو دنبه‌ی گوسفندی را با سه عدد پیاز درشت، یک لیوان سرکه یا آبغوره یا رب انار خانگی،یک لیوان گلاب و ۱۵۰گرم پوست سیب درختی مخلوط کرده و یک قاشق مربا خوری میخک یا کاکوتی اصل به مخلوط دنبه‌ی خود اضافه و همه را چرخ کند، سپس ترکیب را روی شعله‌ی ملایم بگذارد تا رطوبت آن برود و روغن خالص بماند، سپس آن را  صافش کند و در جایی سرد بگذارد تا منجمد شود.

*پیاز و ترکیباتی که به دنبه گوسفند اضافه می‌شود، بوی بد دنبه و غلظت آن را از بین می‌برد و مانع رسوب آن خواهند شد.

نیک‌ونو
روغن کرمانشاهی ، مفید یا مضر؟
به این مطلب امتیاز بدید!
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید