روغن خشخاش ، قوی ترین مسکن گیاهی

0
1923

روغن خشخاش از جمله روغن های طبیعی است که شاید کمتر نام آن را شنیده باشید، زیرا این روغن پرخاصیت حتما باید به تشخیص و تجویز متخصصان طب سنتی تهیه و مصرف شود. برای آشنایی با خواص مفید این روغن گیاهی با گیاه یاب همراه شوید.

تاریخچه استفاده از روغن خشخاش از دوران کهن به عنوان یک داروی گیاهی مرسوم بوده و برخی منابع طب سنتی ساخت بیش از ۱۱۵ ترکیب دارویی از آن آمده است. گیاه خشخاش حدود ۳۴۰۰ سال قبل از میلاد کشت می شده و تصاویر روغن خشخاش در آثار باقی مانده از سومریان دیده می شود. سومریان خشخاش را گیاه شادی می نامیدند.

روغن خشخاش

گیاه شناسی

خشخاش که در برخی از منابع طب سنتی آن را کوکنار یا پپاور می گفتند، گیاهی دارویی، گلدار و یک ساله است که تاکنون بیش از دویست گونه ی آن شناسایی شده است. این گیاه از تیر تا مرداد ماه گل می دهد و بخش های مختلف آن مصارف غذایی، دارویی و صنعتی دارد.

ریشه ی گیاه، مخروطی و ساقه ی ان استوانه ای شکل با سطحی صاف به رنگ سبز روشن بوده و ارتفاع آن با توجه به شرایط اقلیمی محل رویش، متفاوت است. برگ گیاه بدون دمبرگ به طور متناوب روی ساقه قرار می گیرند و گل ها نیز با گلبرگ های سفید در انتهای ساقه  های اصلی و فرعی پدیدار می شوند.

طبیعت: در برخی از منابع طب سنتی، گیاه خشخاش را سرد و خشک آورده اند.

طرز مصرف

در کشور های مختلف ، دانه های خشخاش خشک یا بو داده می شوند و به عنوان چاشنی با ادویه در تهیه انواع غذاها مانند گوشت و ماهی، شیرینی ها ، نان ها، کیک ها و بیسکویت ها استفاده می شود. روغن خشخاش از دانه های روغنی گل و برگ های گیاه بدست می آید. گل های خشخاش را در آب می جوشانند، آن را صاف می کنند و تفاله ها را دور می ریزند.

به اندازه ی نصف آن، روغن کنجد یا روغن زیتون اضافه می کنند و روی آتش با حرارت ملایم آنقدر مش جوشانند تا آب آن خشک شده و روغن آن باقی بماند. روغن خشخاش باید به دو شکل خوراکی و موضعی به تجویز متخصص طب سنتی مصرف شود. طعم این روغن گیاهی، تلخ است و در صنعت داروسازی کاربردهای زیادی دارد و از آن برای تهیه انواع پمادها و مرهم های ضدخارش و ضدپسوریازیس استفاده می شود.

خواص درمانی

– ابن سینا، بزرگ ترین پزشک ایرانی در یکی از رساله های خود دانه های و روغن خشخاش را قوی ترین داروی مسکن معرفی کرده است.

همچنین بخوانید :  خواص شگفت انگیز موم عسل

– این روغن گیاهی آرام بخش و خواب آور است. به این منظور هنگام خواب ۳۰ قطره روغن خشخاش را در یک لیوان آب بریزید ومیل کنید.

– مسکن درد های گرم است. به این منظور محل درد را چرب کنید و آهسته ماساژ دهید تا اثر چربی روی پوست باقی نماند. سپس موضع دردناک را با پارچه ای نخی ببندید تا گرم شود و درد تسکین یابد.

– برای تسکین سردردهای میگرنی، روزانه دو مرتبه و هر بار ۳۰ قطره روغن خشخاش را در یک لیوان آب سیب بریزید و میل کنید.

روغن خشخاش

– برای درمان درد گوش یک تا دوقطره روغن را در گوش بچکانید تا ورم آن را تحلیل برد.

– درمانگران  طب سنتی مالیدن این روغن را بر پیشانی بهترین درمان سردرد می دانند.

– مصرف موضعی روغن خشخاش در تسکین درد های مفصلی و آرتریت حاد توصیه شده است.

– برای درمان سرماخوردگی، آنفلوانزا و آبریزش بینی استفاده می شود.

– روغن خشخاش،سرفه های خشک و درد سینه را درمان می کند.

– مصرف خوراکی روغن خشخاش، فشار خون را پایین می آورد.

– این روغن گیاهی درد کمر، زانو وسیاتیک را بهبود می بخشد.

– برای درمان بیماری های چشم استفاده می شود.

– سوزش مجرای ادرار را رفع می کند.

– درمان کننده اسهال کهنه است.

مضرات

در برخی متون طب سنتی اشاره شده که مصرف بیش از اندازه ی روغن خشخاش در ناحیه ی شکم و معده ی مجب کاهش اشتها و کند شدن هاضمه می شود.

– مصرف بیش از اندازه ی روغن خشخاش در ناحیه ی شکم باعث ایجاد یبوست و کاهش میل جنسی خواهد شد.

– مصرف بیش از اندازه ی آن در ناحیه سر و گردن موجب کاهش فعالیت های عصبی و مغزی و کاهش حافظه می شود.

نکته

مصرف دانه ها و روغن خشخاش به دلیل خاصیت مخدر این گیاه ممکن است برای برخی افراد نگران کننده باشد.

باید گفت دانه های نارس این گیاه حاوی آلکالوئیدهای مانند مرفین و اعتیادآور است، اما دانه های رسیده آن مخدر محسوب نمی شوند. با این حال باید مقدار کمی از آلکالوئید وارد بدن شود و نباید در مصرف آن زیاده روی کرد.

نیک و نو
روغن خشخاش ، قوی ترین مسکن گیاهی
4 (80%) 7 votes
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید