روش های تقویت هوش کودکان

برای داشتن فرزندی باهوش همه می‌دانند که نیاز حتمی به وجود پدر و مادر دارای هوش زیاد نیست! بلکه می‌توان هوش فرزند را با هدایت درست، مهر ورزیدن و آموزش‌های لازم، تقویت کرد. اگر می‌خواهید فرزند باهوشی داشته و موفقیت او را نظاره‌گر باشید، با روش های تقویت هوش کودکان که در ادامه برای شما گردآوری کرده‌ایم آشنا شوید. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

تقویت هوش کودکان

در ادامه به معرفی راه‌های جالب و سرگرم‌کننده برای تقویت هوش کودکان می‌پردازیم.

محیا کردن حس امنیت

از مهم ترین روش های تقویت هوش کودکان حس امنیت است، مغز انسان به دنبال ایمنی و امنیت است. اگر مغز احساس امنیت نکند، نمیتواند یاد بگیرد. به همین دلیل خیلی مهم است که کودک احساس امنیت داشته باشد.
تماس پوستی احساس امنیت را در کودک تقویت میکند. هنگامی که کودک خود را لمس یا نوازش میکنید، در حقیقت دارید به او آرامش و امنیت میبخشید. برای مثال این اتفاق میتواند در زمان هایی مانند نگاه کردن به کودک، ماساژ دادن، صحبت با کودک و پوشاندن لباس به او بیافتد.
اگر تازه فرزند دار شده اید ممکن است ایجاد حس امنیت در کودک برای شما کمی سخت باشد. اما به یاد داشته باشید که یکی از بهترین راه های افزایش حس امنیت در کودک رابطه قوی و خوب میان زن و شوهر است. فرض کنید اشتباهی از همسر شما سر بزند و شما به او بگویید ایرادی نداره عزیزم، این اتفاق ممکنه برای هر کسی بیافته! کودک درکی از آن اشتباه و کلمات شما ندارد. اما رابطه شما با همسرتان را درک میکند و تحت تاثیر احساسات و عواطف بین شما و شریک زندگیتان قرار میگیرد.

روایت رویدادهای روزانه

یکی دیگر از مهم ترین روش های تقویت هوش کودکان صحبت کردن با آنان است. مغز یک عضو الگو پذیر است. دانشمندان معتقدند که گوش کردن فرایند زبان آموزی را افزایش میدهد. وقتی شما افکارتان را برای کودکتان بیان میکنید، این امر موجب ترقی قوه فهم و ادراک کودک میشود.
ضریب هوشی در کودکان ۳ ساله ای که با آنها بیشتر صحبت شده ۱٫۵ برابر کودکانی است که با آنها کم صحبت میشود. این کودکان هنگام مدرسه در خواندن، تلفظ و مهارت نوشتن بسیار قوی ترند.
هنگام صحبت با کودکتان به تعداد کلمات، تنوع و پیچیدگی کلمات و روش صحبت با کودک دقت کنید. هنگامی که شما در مورد اتفاقات روزمره خود با کودک صحبت میکنید، بطور طبیعی از تعداد زیادی کلمات با تنوع و پیچیدگی مناسب استفاده میکنید و دیگر نیازی نیست به ذهن خود فشار بیاورید که: چگونه با کودک خود صحبت کنم و به او چه بگویم؟
لحن حرف زدن هم بسیار مهم است. شما میدانید که کودکان لحن های آوازی و اغراق آمیز را بیشتر دوست دارند. همان لحنی که به صورت غریزی با کودکان خود صحبت میکنید، یک راه بسیار عالی کمک به مغز کودک شما برای یادگیری زبان است. برخی والدین تمایل کمتری به صحبت با کودک زبان باز نکرده دارند. مراقب باشید که صحبت نکردن کودک شما را از صحبت کردن با او بازندارد. شما می توانید دلیل صحبت کردن کودک باشید.

داشتن رابطۀ قوی با کودک

شما هستید که موجب تقویت هوش کودکان خود میشوید. تحقیقات نشان میدهد که نوزادان از ۳ تا ۴ ماهگی حالات چهره والدین خود را میشناسند. در ۵ ماهگی میتوانند احساسات چهره افراد غریبه را درک کنند. و در ۷ تا ۹ ماهگی میتوانند چهره حیواناتی مانند سگ و میمون را نیز تشخیص دهند.
احساسات یکی از نخستین راه های برقراری ارتباط میان کودک و ما است. توانایی خواندن چهره، سنگ بنای مهارت های ارتباطی قوی غیر کلامی است و موجب افزایش توانایی کار گروهی، دعوای کمتر و روابط قوی در بزرگسالی میشود.

به کالسکه متوسل نشوید

کودکان زمان زیادی را در کالسکه سپری میکنند. منظور از کالسکه هر وسیله ای است که حرکت کودک را محدود کند. بسیاری از کودکان و نوزادان ساعات زیادی را در صندلی خودرو صرف میکنند. حتی زمانی که در خودرو نیستند. درست است که هدف از استفاده از این وسایل حفظ امنیت کودک و نوزاد است. اما به هر حال باید استفاده از آنها را محدود کرد. اما چرا؟!
زیرا کودکان نیاز دارند آزادانه به محرک های اطراف خود پاسخ دهند. برای اینکار آنها باید بتوانند آزادانه حرکت کنند، به جلو ، اطراف و پشت سرشان نگاه کنند. آنها نیاز دارند که سیگنال هایی که از طریق بینایی و شنوایی دریافت میکنند را دنبال کنند. که این اولین مرحله از توسعه سیستم تمرکز کودک است و موجب افزایش قوه ی تمرکز او میشود.

اشاره کردن به اشیاء با انگشت

تحقیقات نشان میدهد یادگیری زبان و گفتار در کودکانی که والدین آنها هنگام اسم بردن اشیا به آن اشاره میکنند سریعتر است.
در آغاز هنگامی که شما به اشیا اشاره میکنید، کودک به شما نگاه میکند. پس از مدتی به انگشت شما نگاه میکند. بعد از ۹ ماه اکثر کودکان شروع به دنبال کردن انگشت اشاره میکنند و متوجه آنچه شما به ان اشاره میکنید میشوند.
به این توانایی توجه مشترک گفته میشود و بدان معنی است که توانایی های کودک به حدی رسیده است که میتواند فرد یا شئی ثالث را درک کند.
چگونه میتوانید این مهارت را تقویت کنید؟ به اشیا اشاره کنید و درباره آن صحبت کنید. ممکن است کودک متوجه کلمات و صحبت های شما نشود. اما ارتباط شما با او به تدریج بهبود خواهد یافت. برای مثال هنگامی که به باغ وحش میروید. به حیوانات اشاره کنید، آنها را نام ببرید و درموردشان به فرزندتان توضیح دهید. این کار به رشد اجتماعی، شناختی و زبان آموزی او کمک میکند.

نی‌نی‌بان
روش های تقویت هوش کودکان
به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط نویسنده 1 در تاریخ ۱۳ دی ۱۳۹۶ با موضوع مادر و کودک
کانال تلگرام
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

کوله پشتی

آشپزی سالم

طرز تهیه پاستا مرغ با سس پستو
در دستورالعمل امروز قصد داریم به طرز تهیه پاستا مرغ با سس پستو بپردازیم که غذایی فوق‌العاده لذیذ و خوش‌طعم است. البته فراموش نکنید که این پاستا کالری نسبتا بالایی دارد و نباید در مصرف آن زیاده‌روی کنید. لطفا با ...
ادامه مطلب

تبلیغات متنی

سیر و گشت کوپه
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.