به روش سنتی حمام کنید

0
37

آیا حمام های سنتی را به یاد دارید؟ فضایی که رختکن آن خنک و گرمخانه آن پر از بخار؟ این روز ها دیگر خبری از حمام های سنتی در میان نیست. در دوران قدیم همیشه آداب و رسوم برای حمام کردن وجود داشته است که تا به امروزه همچنان دارد. در ادامه مطلب به اصول صحیح و زمان مناسب برای استحمام کردن خواهیم پرداخت.

حمام

حمام کردن با شکم پر ممنوع!

یکی از مهم‌ترین آداب حمام کردن ایرانی‌ها این است که هرگز بلافاصله پس از غذا ‌که به اصطلاح شکم‌مان پر است، به حمام نرویم. اگر با معده‌ی پُر به حمام برویم مواد زاید در بدن زیاد می‌شود، همان مواد غذایی که خورده‌ایم و هنوز هضم نشده است. در این حالت احساس خستگی می‌کنیم چون هضم به خوبی انجام نشده است. اصطلاحا می‌گویند انسدا صورت می‌گیرد. پزشکان طب سنتی می‌گویند کسانی که سنی از آن‌ها گذشته است یا گرفتگی عروق دارند خیلی بیشتر باید مراقب باشند و اصلا با شکم پُر حمام نروند. باید سعی شود حداقل دو ساعت از زمان غذا گذشته باشد که معده تقریبا کارش را انجام داده باشد و هضم غذا صورت گرفته باشد.

چرا نباید صبح ناشتا حمام برویم

برخی می‌گویند که ناشتا حمام رفتن ضرر دارد؛ شاید یکی از مهم‌ترین دلایل آن، این است که حمام رفتن باعث تحلیل در بدن می‌شود. هنگام استحمام، بدن می‌خواهد مواد را حل کند، بشوید و ببرد اما چون مواد زایدی پیدا نمی‌کند، به سراغ‌ بافت‌ و چربی‌های بدن می‌رود و باعث خشک‌شدن بدن می‌شود.

‌البته این می‌تواند نقش درمانی برای کسانی که فربه و چاق هستند، داشته باشد اما‌ زیاده‌روی در آن هم توصیه نمی‌شود. در اصطلاح به آن حمام معرق یا عرق‌آور می‌گویند؛ حمامی که گرمای زیاد و رطوبت کم دارد. افرادی که می‌خواهند با این روش لاغر شوند باید با شکم خالی به حمـام بروند تا مواد زاید از بدن‌شان دفع شود یا افرادی که کم ورزش می‌کنند و با شکم خالی بروند که مواد زاید از بدن آن‌ها دفع شود. هم چنین موادی که به خاطر ورزش نکردن در بدن جمع می‌شود با حمام کردن از بدن دفع شود.

اما اگر جزو افرادی هستید که عادت دارید روز‌تان را با استحمام کردن آغاز کنید، می‌توانید با رعایت آداب تکمیلی طب سنتی به این عادت‌تان جامه‌ی عمل بپوشانید چرا که طب سنتی حلقه‌های به هم پیوسته دارد.

پزشکان طب سنتی‌ می‌گویند‌ شام را دیر وقت میل نکنند و بلافاصله بعد از آن هم نخوابید. هم‌چنین سحرخیز باشید و صبح‌ها زود صبحانه بخورید و بعد از آن می‌توانید استحمام کنید. البته در فصل سرما چندان به استحمام صبحگاهی توصیه نمی‌شود چون در این هنگام ترشحات سر زیاد است و تبدیل به سینوزیت و … می‌شود. بهترین زمان برای ‌استحمام عصر یا شب و دو ساعت بعد از میل غذاست.

قوانین خوردن و آشامیدن در حمام

در طب سنتی، خوردن و آشامیدن در حمام اصلا توصیه نمی‌شود. علت این است که بدن به کار دیگری مشغول است و هضم غذا متوقف می‌شود. قوه‌ی مدبره بدن در این زمان مشغول تحلیل‌ و دفع مواد است. در واقع حمـام نوعی استفراغ است؛ یعنی بیرون ریختن مواد زاید. غذا که می‌خوریم مقداری از قوا باید صرف عملیات جویدن شود و معده هم مشغول هضم در حالی که در هنگام استحمام هضم انجام نمی شود. گوارش کم، ‌حرارت در سطح بدن است‌ و هضم به خوبی صورت نمی‌گیرد. افرادی که در حمام برای رفع تشنگی‌شان آب یخ می‌خورند از نگاه پزشکان طب سنتی مرتکب یکی از بدترین کارهای ممکن شده‌اند. چون مجاری در هنگام استحمام باز است و آب خنک سریع جذب شده و به اعضای اصلی یا اعضای رییسه‌ی بدن از جمله مغز و قلب که منشا حرارت درونی بدن است، می‌رسد. در این حالت حرارت به شدت افت می‌کند و روی مغز، کبد و … اثر منفی می‌گذارد. به همین دلیل اصلا توصیه نمی‌شود که در حـمام آب خنک نوشیده شود. البته نوشیدن آب گرم هم معایب دیگری دارد.

همچنین بخوانید :  روش های کنترل خشم را بشناسید

پس توصیه می‌شود که در حمام از نوشیدن و خوردن انواع غذاها و مایعات خودداری شود. انجام بعضی امور دیگر هم در حمام منع شده است از جمله اولین نزدیکی نباید در حمام صورت بگیرد چون این عمل هم نوعی دفع مواد از بدن است.

دفع خشم و فعالیت زیاد مثل ورزش کردن در حـمام هم ضرر دارد. این اشتباه است که می‌گویند من خیلی خشمگین هستم بروم دوش آب سرد بگیرم. بعد از فعالیت سنگین روحی و جسمی سنگین اصلا نباید استحمام کنند. مثلا در باشگاه‌های بدنسازی بعد از ورزش زیاد که بدن عرق کرده و گرم است بلافاصله دوش گرفته یا در استخر می‌روند که اصلا صحیح نیست. ورزشکاران باید اجازه دهند که بدن‌شان کمی‌ خنک شود و بعد …

چه کنیم و چه نکنیم

بعد از حمـام اجازه دهید بدن آرام شود. کمی چرت بزنید و استراحت کنید تا حرارت که در سطح بدن وجود دارد به داخل و اعضای داخلی بدن برگردد.

بلافاصله بعد از حمام غذا نخورید.

بعد از حـمام عمل نزدیکی و ورزش انجام ندهید.

بعد از حمـام خشمگین نشوید.

بعد از حمـام مستقیم در هوای آزاد قرار نگیرید.

معمولا در حمام‌های عمومی بعد از حمام نوشیدنی مثل آب زرشک می‌دادند. این نوشیدنی را در قسمت اصلی حمام( گرمخانه) نمی‌دادند، بلکه در قسمتی بود که حرارت افت کرده بود( رختکن) جایی که بدن آرام می‌گرفت. هر کسی بنا به مزاجی که دارد باید نوشیدنی خاص خود را استفاده کند. برخی دوغ، برخی آب زرشک و برخی هم شربت‌های شیرین و عسل و سکنجبین استفاده می‌کنند البته با گل‌هایی که در کنارش گذاشته می‌شود مثلا گرم مزاج‌ها گل نیلوفر استفاده می‌کنند.

نیک و نو

به روش سنتی حمام کنید
به این مطلب امتیاز بدید!
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید