روش‌هایی برای تغییر و ترک عادت

بسیاری از ما در زندگی خود عاداتی را داریم که شاید خوب و شاید هم بد باشند، برخی از عادات بد ممکن است باعث ایجاد ناراحتی برای اطرافیان ما و مشکل در زندگی خودمان شوند، از این رو باید سعی در تغییر و ترک این عادت ها داشته باشیم. اما ترک عادت به این سادگی‌ها هم نیست! بهتر است برای مقابله با عادت بدی که دارید، قدم به قدم و اصولی پیش بروید. در این نوشتار ۱۲ قدم برای تغییر و ترک عادت که در کتاب « تغییر عادت » توسط جیمز کلایبورن و شری پدریک عنوان شده‌اند را بررسی خواهیم کرد. با گیاه یاب همراه باشید.

ترک عادت

۱ – ایجاد آگاهی

این مرحله شامل به دست آوردن اطلاعات در مورد خود شخص و عادتی است که سعی دارد آن را تغییر دهد.

۲- برانگیختگی هیجانی

این مرحله شامل تجربه و انتقال احساسات مربوط به عادت نامناسب و راه‌حل‌های ممکن آن است. انجام این مرحله در برنامه‌ریزی تغییر، به شخص کمک می‌کند.

۳ ـ خود ارزشیابی مجدد

تعریف این که فرد از این تغییر چه می‌خواهد به دست آورد و تصمیم درباره این که با توجه به تصمیم به تغییر دوست دارد این امر در آینده چگونه باشد در این مرحله انجام می‌شود.

۴ـ تعهد

متعهد ساختن خود به عمل و باور توانایی تغییر در این مرحله است.

۵ ـ ارتباط با کمک رسان

این مرحله بخش مهمی از تغییر است. راحت بودن با کسی که می‌توان به او اعتماد کرد و گفت‌وگو کردن در مورد مشکل یا عادتی که سعی در تغییر آن است؛ می‌تواند کمک‌کننده باشد.

۶ ـ پاداش

پاداش ابزار قدرتمندی در تغییر است؛ چه از طرف خود شخص باشد، چه از طرف دیگران.

۷ ـ پذیرفتن

اولین قدم برای مقابله، تغییر و یا ترک عادت نامناسب این است که بپذیرید عادت منفی و نامناسبی دارید چراکه بدون پذیرش، اقدام برای کنار گذاشتن آن امکان‌پذیر نیست.

۸ ـ نظارت داشته باشید

نظارت به شما کمک می‌کند. متوجه شوید روزانه چندبار، کجا و چه زمانی عادتی را انجام می‌دهید. خود نظارتی کمک می‌کند تا با شناسایی عوامل مرتبط با رفتارهای عادتی نا مناسب بتوانید برای کنار گذاشتن آنها برنامه ریزی کنید.

۹ ـ مناطق ممنوعه را مشخص کنید

یکی از راه‌های محدود کردن یک رفتار یا عادت نا مناسب این است که آنها را در شرایط و مکان‌های خاصی انجام دهید و با این کار آنها را محدود سازید، با این کار پس از مدتی می‌توانید این مناطق ممنوعه را گسترش دهید و به این ترتیب انجام دادن عادت‌های نامناسب تان را محدود کنید.

۱۰ ـ از تجسم استفاده کنید

از نیروی تجسم می‌توان برای کنار گذاشتن عادت‌های نامناسب استفاده کرد. مثلا می‌توانید شب‌ها قبل از خواب خودتان را در شرایطی تجسم کنید که عادت نامناسب‌تان را کنار گذاشته‌اید.

۱۱ ـ به خودتان پاداش دهید

در صورتی که توانستید برای مدت زمانی عادت یا رفتار نامناسب‌تان را کنار بگذارید، خودتان را تشویق کنید. تشویق می‌تواند شامل پذیرایی از خود در یک رستوران یا خرید کردن هدیه‌ای برای خودتان باشد.

۱۲ ـ بازگشت را بپذیرید

اگر مدتی پس از کنار گذاشتن عادتی خاص، مجددا آن را انجام دادید، خودتان را سرزنش نکنید و روحیه‌تان را نبازید. این را به عنوان یک اتفاق طبیعی در فرآیند کنار گذاشتن عادت‌ها بدانید و سعی کنید بپذیرید بازگشت پدیده‌ای طبیعی در درمان ترک رفتارهای عادتی نا مناسب است.

جام جم
روش‌هایی برای تغییر و ترک عادت
به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط گیاه یاب در تاریخ ۷ آبان ۱۳۹۵ با موضوع روانشناسی
کانال تلگرام
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

کوله پشتی

آشپزی سالم

طرز تهیه پاستا مرغ با سس پستو
در دستورالعمل امروز قصد داریم به طرز تهیه پاستا مرغ با سس پستو بپردازیم که غذایی فوق‌العاده لذیذ و خوش‌طعم است. البته فراموش نکنید که این پاستا کالری نسبتا بالایی دارد و نباید در مصرف آن زیاده‌روی کنید. لطفا با ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

آنجدان
آنجدان گیاهی زرد رنگی می باشد که در نوع خود دارای خواص و فواید متعددی می باشد اگر بخواهیم به مهمترین آنها اشاره ای داشته باشیم، خاصیت ضد نفخ و در شکستن سنگ های صفرا و درمان بیماری های پوستی نقش به سزایی دارد، ادویه آنجدان را میتوان در مصارف خوراکی و غذاها استفاده کرد. ...
ادامه مطلب

تبلیغات متنی

سیر و گشت کوپه
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.