روزه اولی‌ ها بخوانند

تحقیقات طب مدرن و طب سنتی نشان می‌دهد روزه داری برای سلامتی جسم و روح، خواص فراوانی دارد. بنا به گفته‌ی متخصصان خوردن وعده‌های غذایی، ریزه خواری و خوردن میان‌ وعده‌ها و البته عادات بد غذایی مانند پرخوری در طول روز از جمله عواملی است که میتواند دستگاه گوارش را دچار مشکل کند. در واقع این دستگاه در طول شبانه روز به تعداد دفعاتی که می‌نوشیم و می‌خوریم، مرتب در حال تجزیه و تحلیل ترکیبات غذایی و ذخیره و تبدیل آن به انرژی است. استمرار این عملکرد در درازمدت میتواند موجب خستگی و اختلال در روند طبیعی این دستگاه شود. درمان آن هم بنا به حکم الهی، فرستادن دستگاه گوارش به مرخصی سالانه  و استراحت دادن به آن است. در حقیقت با یک ماه روزه گرفتن سیستم گوارشی برای گذران یک سال فعالیت پیچیده آماده میشود. در ماه رمضان هرسال نوجوانان زیادی به سن تکلیف میرسند و مشتاق هستند که روزه بگیرند، اما ممکن است برخی از آنها یا والدین‌شان نگرانی‌هایی برای ایجاد مشکلات جسمی داشته باشند. اگر شما هم یک روزه اولی هستید یا فرزندتان اولین بار است که روزه می‌گیرد، حتما این مطلب را بخوانید.

روزه اولی

سحری به صرف آرامش

تند تند غذا خوردن باعث ایجاد مشکلات گوارشی میشود، بنابراین پیشنهاد می‌کنیم برای اینکه سحری‌تان را با عجله نخوریدو از طرفی، اشتها نیز داشته باشید، نیم تا یک ساعت زودتر از وقت سحر بیدار شوید تا زمان کافی برای تهیه یا گرم و میل کردن غذا داشته باشید. همچنین زودتر بیدار شدن و مصرف یک میوه یا کمی سالاد میتواند باعث تحریک اشتهای شما شود. یادتان باشد آرامش در غذا خوردن به هضم و جذب بهتر غذا کمک میکند. بعد از وعده‌ی سحری هم بلافاصله با شکم پر نخوابید.

این کار فشار وارده به سیستم گوارشی را مضاعف کرده و باعث رخوت و خستگی در طی روز میشود. بهترین وقت خوابیدن هنگامی است که هضم معده انجام شده و غذا از دهانه‌ی معده عبور کرده باشد. این عملکرد ۳۰ تا ۴۰ دقیقه طول میکشد.

برای اینکه بتوانید به موقع و بدون سختی بیدار شوید، باید حداقل هشت ساعت در شبانه روز بخوابید.

سحری فراموش نشود

خیلی از روزه اولی‌ها میلی به خوردن سحری ندارند، زیرا معمولا دیر یا زیاد شام میخورند یا دیر می خوابند و بیدار شدن به هنگام سحر برایشان مشکل است. ممکن است در روزهای کوتاه زمستان نخوردن سحری مشکلی به وجود نیاورد، اما در روزهای بلند و گرم سال، انرژی فرد خیلی زود از بین میرود و توان و طاقت او را کم میکند. یادتان باشد به دلیل آنکه  بدن نمیتواند به مدت طولانی کربوهیدرات در خود ذخیره کند، افرادی که سحری نمی‌خورند، دچار افت قند خون، کاهش کارایی و مغز و بی‌قراری شده و در نتیجه فعالیت‌های فکری و ذهنی‌شان دچار اختلال خواهد شد.

غذاهای مقوی برای سحری

نوجوانانی که به سن تکلیف رسیده‌اند و برای اولین بار روزه می‌گیرند، چون در سن رشد هستند نباید دریافت کالری و پروتئین روزانه‌شان در طول این ایام تغییر کند. پیشنهاد میشود هر سه وعده‌ی غذایی را داشته باشند، به این ترتیب که وعده‌ی نهار در سحر، صبحانه ددر افطار و حدود  یک تا دو ساعت پس از افطار، شام سبک وکاملی میل کنند. به عبارت دیگر، میزان مواد مغذی را در حجم کم، بالا ببرند، اما غذاهای چرب، شور، سرخ شده، انواع نوشابه و آبمیوه‌های پر شکر باید از این وعده‌ها حذف شود. البته این موضوعی است که بر حسب اشتها و ذائقه‌ی افراد متفاوت خواهد بود.

روزه اولی‌ها میتوانند تخم مرغ و شیر غنی شده را با خرما میل کنند، اما باید از مصرف شیرینی مانند زولبیا و بامیه خوددرای کرد. نوجوانانی که دچار ضعف جسمی هستند، بهتر است برای افطار از پودر مغزها همراه کمی عسل استفاده کنند. مصرف آبمیوه‌ی طبیعی و آب نیز قبل از خواب فراموش نشود.

هنگام روزه گرفتن تشنه نشوید

بدن برای دفع مواد زائد حاصل از هضم پروتئین‌های حیوانی مانند گوشت که به شکل اوره دفع میشوند، مستلزم وجود مقدار زیادی آب است، به همین دلیل ممکن است با تشنگی و کمبود آب مواجه شود. بنابراین بهتر است از خوردن غذاهای سرخ شده پرهیز یا از مخلوط پروتئین‌های حیوانی و گیاهی (گوشت و حبوبات مختلف) استفاده کنید تا میزان گوشت مصرفی کاهش یافته و در عین حال پروتئین مورد نیاز بدن فراهم شود. همچنین برای پیشگیری از تشنگی باید در وعده‌ی سحری همراه غذا از سالاد و سبزیجات (البته بدون سس) استفاده شود. بهترین گزینه، سالاد کاهوست که مقدار زیادی آب دارد. میوه و سبزی‌هایی که درصد آب بیشتری دارند، به ترتیب کاهو، کرفس، خیار، هندوانه، کلم بروکلی آبپز، اسفناج، لوبیا سبز، هویج و غلات است.

این سبزی‌ها بعلت داشتن مواد فیبری میتوانند مقداری آب را درون خود ذخیره کرده و در ساعات روزه‌داری به تدریج آن را رها کرده و در رفع عطش فرد در ساعات روزه داری و همچنین پیشگیری از یبوست موثر باشند.

سوپ نیز گزینه‌ی مناسبی برای وعده‌ی سحری است. مصرف غذاهای پرنمک و شور در هنگام سحر باعث تشدید احساس تشنگی در طول روز خواهد شد.

آب به مقدار لازم

بسیاری از افراد فکر میکنند نوشیدن زیاد آب در هنگام سحر به آنها کمک میکند که در طول روز تشنه نشوند، اما باید بدانید مصرف زیاد آب در وعده‌ی سحر نه تنها از تشنگی نمی‌کاهد، بلکه با رقیق کردن آنزیم‌های گوارشی، باعث سوءهاضمه و دیگر مشکلات گوارشی میشود. همچنین نوشیدن چای و قهوه به اندازه‌ی آب خالص، نیاز بدن را به آب تامین نخواهد کرد. از همه مهم‌تر، بدلیل آنکه مدر هستند، در همان ساعات اولیه‌ی روز آب زیادی را از طریق کلیه‌ها دفع می‌کنند.

کم اشتهایی چاره دارد

بی اشتهایی و ضعف ناشی از روزه داری را میتوان با چند توصیه‌ی غذایی درمان کرد. مادران میتوانند مغزهای مختلف (نظیر پسته، بادام، فندق و نخودچی) را همراه  کمی شکر آسیاب کرده و هنگام سحر یا افطار به فرزندان خود بدهند یا با مخلوط انها با شیر، یک حریره‌ی مغذی و سرشار از پروتئین تهیه کنند. مصرف یک تا دو لیوان شیر یا معادل آن ماست یا غذاهایی چون فرنی و شیر برنج کم شیرین نیز توصیه میشود.

زمان افطار

هرچند در زمان افطار بدن گرسنه است، اما معده نباید سریع و ناگهانی پر شود. بهتر است از یک نوشیدنی گرم مانند چای، آب جوش و شیر گرم همراه یک شیرینی طبیعی مانند خرما و کشمش استفاده و پس از آن چند لقمه کوچک نان، پنیر و گردو  یا شیر برنج و فرنی کم شیرین که موقتا موجب کاهش حس گرسنگی میشوند، میل کنید تا اشتهای‌تان را تا یکی دو ساعت دیگر برای خوردن شام کاملی تعدیل کند.

مصرف غذاهایی مانند آش رشته که حاوی مقادیر زیادی  رشته و حبوبات  است یا حلیم‌های چرب فشار زیادی را به دستگاه گوارش که ساعت‌های زیادی خالی از غذا بوده، وارد میکند و مشکلات گوارشی ایجاد میشود. در صورتی که نوجوان تمایل زیادی به این گونه مواد غذایی دارد، بهتر است به مقدار کم بسنده شود.

فاصله‌ی کوتاه بین افطار و سحر

شام را میتوان یک تا دو ساعت پس از افطار مصرف کرد، اما چون در روزهای گرم سال ساعت افطار دیر هنگام و در نتیجه فاصله‌ی بین افطار و سحر نسبتا کوتاه است، اگر بین افطار و شام فاصله باشد، نوجوان دیرتر خوابیده و میل کمتری به مصرف سحری خواهد داشت. بنابراین بهتر است شام همراه افطار یا با فاصله‌ی کمی مصرف شود. باید غذا را به آرامی میل کرد ، چون مصرف سریع مقادیر زیاد غذا و اشباع شدن ناگهانی معده باعث اختلال در جریان خون و بروز ناراحتی گوارشی می‌شود. در فاصله‌ی افطار تا سحر مصرف میوه، آبمیوه و چای کمرنگ توصیه میشود.

ورزش فقط سبک

به اعتقاد حکمای طب سنتی بهتر است در طول روز فعالیت‌هایی که باعث خستگی و تشنگی میشوند، انجام نشود. البته پیاده روی و فعالیت های سبک بدون مانع است، اما فعالیت‌های شدید جسمی میتواند احتمال تشنگی، کمبود آب و ضعف را بالا ببرد. بنابراین در صورتی که نوجوان تمایل به انجام فعالیت ورزشی دارد، بهتر است آن را به بعد از ساعات افطار موکول کند.

روزه اولی‌ ها بخوانند
به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط گیاه یاب در تاریخ ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ با موضوع زندگی سالم مطالب ویژه
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

آشپزی سالم

طرز تهیه چیپس
اگر کودکتان به چیپس علاقه دارد، اما نگران مضرات چیپس‌های کارخانه‌ای هستید، بهترین کار این است که چیپس خانگی تهیه کنید. با گیاه یاب همراه باشید تا طرز تهیه چیپس با مایکروویو را به شما آموزش دهیم. ۲۳ دقیقه‌ای آماده می‌شود ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

آنجدان
آنجدان گیاهی زرد رنگی می باشد که در نوع خود دارای خواص و فواید متعددی می باشد اگر بخواهیم به مهمترین آنها اشاره ای داشته باشیم، خاصیت ضد نفخ و در شکستن سنگ های صفرا و درمان بیماری های پوستی نقش به سزایی دارد، ادویه آنجدان را میتوان در مصارف خوراکی و غذاها استفاده کرد. ...
ادامه مطلب
8 لیوان آب چند لیتر است آلبالو برای دیابتی ها بلوط برای اسهال بلوط برای دیابت بلوط برای زن باردار بلوط برای معده بومادران برای تنبلی تخمدان بیماری لوپوس به انگلیسی خاصیت سوسنبر خواص آلو بخارا در بارداری خواص برگه زردآلو در بارداری خواص بومادران برای پوست خواص درمانی نارون خواص دمنوش میخک خواص زردآلو خشک شده خواص سرشیر خواص عدس برای بدنسازی خواص عدس برای کودکان خواص عرق کاکوتی خواص مخلصه خواص مرزه برای لاغری خواص میوه کنار در بارداری خواص میوه کیالک خواص گزنه دانه کاج خوراکی درمان لوپوس با طب سنتی درمان کبودی روغن بنفشه برای چاقی صورت روغن دارچین برای لاغری روغن دارچین برای پوست روغن فندق برای مو روغن کرچک برای یبوست زردک چیست شربت سوسنبر شیرین بیان در بارداری طبیعت نارون کوهی طریقه مصرف پنج انگشت عرق کیالک برای روماتیسم عکس کلم کیل فواید بومادران فواید سرشیر فواید گیاه سوسنبر قیسی در بارداری مضرات بیکن مضرات ترب مضرات سرشیر مضرات عرق بهارنارنج مضرات نارون کوهی مضرات وانیل مضرات پنج انگشت مضرات گل همیشه بهار میوه های دارای سدیم و پتاسیم بالا نارنگی برای سرماخوردگی کامبوجا و لاغری کاهو برای معده کرفس کوهی در بارداری کرنبری در ایران کرن بری چیست کلم کیل چیست گیاه کرنبری چیست
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.