راه های کنترل خشم را بشناسید

0
59

خشم و عصبانیت نوعی احساس و واکنش طبیعی هستند که انسان در شرایط های مختلفی که آزاردهنده میباشند از خود نشان میدهد. اما اگر با راه های کنترل خشم آشنا نباشید، ممکن است در موقعیت هایی که چندان تحریک آمیز نیستند هم دچار خشم شوید و احساسات شما وضعیت را وخیم تر کرده و عواقب مختلف و جبران ناپذیری به دنبال داشته باشند. اگر احساس میکنید که به تازگی زود عصبانی میشوید و باعث دلخوری اطرافیان خود شده اید، این مطلب را تا انتها مطالعه کنید تا با راه های کنترل خشم آشنا شوید.

راه های کنترل خشم

مینا پور فرخ دکترای روانشناسی گفت: وجود تفاوت دیدگاه و نگرش بین افراد امری طبیعی است که حتی می تواند میان زن و شوهر نیز رخ دهد، بنابراین ممکن است یکی از این ۲ نفر دچار عصبانیت، ناراحتی و خشم شود.

وی اظهار داشت: احساس خشم و ناراحتی یک تجربه هیجانی و به نوبه خود امری طبیعی است، اما در صورتی که این خشم و عصبانیت در رفتار فرد بروز پیدا کند، مشکل ساز می شود که برای جلوگیری از این مشکل یادگیری راه های کنترل خشم ضروری است.

این دکترای روانشناسی با بیان اینکه بهترین شیوه مقابله با خشم حفظ آرامش و خونسردی است، افزود: فردی که ناراحت است در همان هنگام خشم خود را به طرف مقابل ابراز می‌کند که بهترین راهکار در این مواقع حفظ خونسردی و آرامش است، همچنین فرد باید برای خروج شرایط از موقعیت بحرانی صبر تا در یک فرصت مناسب حل مسئله کند.

پورفرخ عنوان کرد: اگر شخصی از طرف مقابلش ناراحت است و با داد و فریاد خشمش را بروز می دهد چنین فردی مدیریت هیجان را به خوبی فرا نگرفته، افرادی توانایی مدیریت هیجان دارند و می توانند موفق شوند که شیوه های ارتباط موثر را به خوبی یاد گرفته باشند به عبارتی آنها باید قدرت ابراز کلام، وجود و قاطعیت در کلام داشته باشند.

همچنین بخوانید :  علل و درمان تیک های عصبی

وی تاکید کرد: زن و شوهر باید در یک فضای آرام، به دور از تنش و بدون اینکه طرف مقابل خود را تهدید یا تحقیر بکند، با بیان اینکه از چه موضوعی ناراحت شده اند، اجازه دهند که همسرشان نیز، نظر خود را به صورت واضح بگوید.

این دکترای روانشناسی در خصوص افرادی که توانایی قدرت بیان نظر خود را به صورت صریح و واضح ندارند، تصریح کرد: این احساس سرکوب شده و خشم فرو خورده در موقعیت و شرایط دیگری با انرژی بیشتر بروز پیدا می کند که این بزرگترین درگیری و مشکل را در خانواده ایجاد می کند.

پورفرخ یادآور شد: هر یک از زوجین باید قدرت پذیرش بالا و نگاه مکعبی شکل داشته باشند به عبارتی باید به مسایل از دید فرد مقابلشان نگاه کنند زیرا در بسیاری از مواقع خود مسئله مشترک ولی نگاه زوجین متفاوت است که باید اصلاح نگرش صورت بگیرد تا بتوانند با مدیریت هیجان خود درصدد رفع مشکل برآیند.

باشگاه خبرنگاران
راه های کنترل خشم را بشناسید
به این مطلب امتیاز بدید!
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید