راه های افزایش انرژی بدن را بشناسید

اگر از اختلالات مدیریت انرژی، مانند سندرم خستگی مزمن رنج می‌برید، سلول‌های بدن شما نیازمند یک محرک خوب هستند. همانطور که می‌دانید بدن ما از میلیون‌ها سلول تشکیل شده است که مدیریت آنها توسط بدن نیازمند انرژی زیادی است. درون هرکدام از سلول‌های بدن، یک کارخانه‌ی میکروسکوپی برای تولید انرژی قرار دارد که به آنها «میتوکندری» می‌گویند. وقتی این کارخانه‌ها دارای مواد لازم برای تولید انرژی نباشند، عملکرد سلول‌های دچار اختلال شده و انرژی مورد نیاز آنها تأمین نمی‌شود. برای برطرف کردن این کمبود باید با راه های افزایش انرژی بدن آشنا شوید.

راه های افزایش انرژی بدن

ویتامین‌های ب کمپلکس

به گزارش گیاه یاب به نقل از «کر۲» به مجموعه‌ای از ویتامین‌های مختلف ب کمپلکس گفته می‌شود. این مواد مغذی نقش مهمی را در کمک کردن به پروسه‌های شیمیایی سلولی ایفا می‌کنند. این ویتامین‌ها همچنین در روند تولید انرژی سلولی بسیار موثر هستند. اگر حتی با کمبود یک نوع از ویتامین ب مواجه باشید، سلول‌های بدن‌تان قادر نخواهند بود که انرژی مورد نیاز را برای عملکرد‌های مختلف تولید کنند.

مهم‌ترین ویتامین‌های گروه ب که در تولید انرژی بدن نقش دارند عبارتند از: تیامین (ب۱)، ریبوفلاوین (ب۲)، نیاسین (ب۳)، اسید پانتوتنیک (ب۵) و ویتامین ب۱۲ که لقب «ویتامین انرژی‌زا» را به آن داده‌اند.

ویتامین‌های ب کمپلکس در بسیاری از مواد غذایی مانند سبزیجات، برنج قهوه‌ای، سبزی‌های ریشه‌ای، تخمه کدو تنبل و لوبیاها یافت می‌شوند. اگر مستعد بی‌خوابی یا کم‌خوابی هستید، ویتامین‌های ب کمپلکس را دیروقت و نزدیک به شب دریافت نکنید.

کوآنزیم کیو۱۰

همانطور که ویتامین‌های گروه ب به عملکرد سلول‌های بدن کمک می‌کنند، کوآنزیم کیو۱۰ نیز عملکردی مشابه دارد. این کوآنزیم به افزایش انرژی بسیاری از سلول‌های بدن کمک کرده و همچنین یک انرژی‌زای شناخته‌شده برای مغز محسوب می‌شود. مطالعات نشان می‌دهند که این کوآنزیم می‌تواند در درمان بیماری‌های مغزی نظیر پارکینسون و آلزایمر نیز مفید باشد.

کوآنزیم کیو ۱۰ را می‌توانید به صورت مکمل تهیه کرده و مصرف کنید. اغلب متخصصین تغذیه میزان مناسب برای مصرف روزانه‌ی این کوآنزیم را ۱۰۰ میلی‌گرم می‌دانند. البته برای افرادی که از اختلالات مدیریت انرژی رنج می‌برند، ممکن است مقدار بیشتری نیاز باشد که توسط پزشک متخصص تعیین می‌گردد.

اسید آلفا لیپوئیک

یکی از قوی‌ترین آنتی‌اکسیدان‌ها، اسید آلفا لیپوئیک می‌باشد که از آسیب دیدن سلول‌ها جلوگیری کرده و نقش مهمی را در عملکرد مطلوب آنها ایفا می‌کند. دریافت این اسید به اندازه‌ی مناسب یکی از راه های افزایش انرژی بدن است. اسید آلفا لیپوئیک همچنین در روند بازیافت بدن بسیار موثر است و به بازیافت سایر آنتی‌اکسیدان‌های موجود در بدن مانند ویتامین‌های ث، آ و ای کمک می‌کند. دوز معمول این اسید ۱۰۰ میلی‌گرم در روز است.

مترجم: حسین حیدری
راه های افزایش انرژی بدن را بشناسید
5 (100%) 2 votes
نوشته شده توسط گیاه یاب در تاریخ ۱۷ شهریور ۱۳۹۶ با موضوع زندگی سالم مطالب اصلی
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

آشپزی سالم

مرغ گریل شده با کره بادام زمینی
این غذا بهترین گزینه برای زمانی است که میهمان ناخوانده دارید و نمی‌دانید چه چیزی درست کنید. همچنین مرغ گریل شده با کره بادام زمینی یک غذای مغذی و کم‌کالری است که انتخابی عالی برای یک وعدۀ شام رژیمی می‌باشد. زمان ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

جنسینگ
جنسینگ گیاهی شگفت انگیز است که در طب سنتی شرق از ارزش درمانی بالایی برخوردار بود. در چین فقط امپراطوران حق جمع آوری و نگهداری ریشه های این گیاه را داشتند و بعدها نیز به عنوان جزیی جدایی ناپذیر از وعده ی غذایی پادشاهان به منظور افزایش قوای جسمانی - ذهنی و به عنوان اکسیر جوانی جایگاه خود را همچنان حفظ کرد. با گیاه یاب همراه باشید. ...
ادامه مطلب
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.