راه‌کارهایی برای پیشگیری از آلزایمر

0
93

بیماری آلزایمر که در زبان انگلیسی به آن Alzheimer می‌گویند نوعی اختلال است که با عملکرد مغز در ارتباط بوده و توانایی‌های ذهنی فرد را کاهش می‌دهد. تا به الان برای این بیماری درمان قطعی کشف نشده است و تنها در روش‌های مختلف درمانی سعی میشود تا از سیر پیشرفت آلزایمر جلوگیری کرد. شما میتوانید با رعایت برخی توصیه‌ها و داشتن یک برنامه غذایی مناسب از به وجود آمدن این اختلال مغزی جلوگیری کنید. در ادامه به راه‌کارهایی برای پیشگیری از آلزایمر خواهیم پرداخت. با گیاه یاب همراه باشید.

پیشگیری از آلزایمر

ذهن را فعال نگه دارید

به چالش کشیدن مادم العمر مغز از طریق خواندن، نوشتن و سایر فعالیت های تحریک کننده، روند کوچک شدن مغز مرتبط با زوال مغز را آهسته می کند.افرادی که این سطح بالای تحریک مغزی را از طریق خواندن، نوشتن و غیره نگاه می دارند روند ابتلا به زوال عقل در آنها ۱۵ درصد کمتر می شود.

جدول حل کنید

سرگرمی‌هائی چون- مطالعه، حل جدول، شطرنج بازی کردن، باعث می‌شود مغز شما فعالیت کند و به پیشگیری از آلزایمر و ساخت وسلول‌های مغز و ارتباطات آن کمک میکند. مزایای این کار به حدی است که شما نمی‌توانید تصور کنید.

تقویت انعطاف پذیری مغز

انعطاف پذیری مغز به سهولت اتصال نرون ها با هم در مغز اشاره دارد و اینکه هر چه بیشتر از آنها استفاده شود، این نرون ها قویتر می شوند. انعطاف پذیری عصبی به تغییرات مثبتی اشاره دارد که در نتیجه قرار گرفتن در معرض تجربیات جدید و فرصت های یادگیری بروز می کند.

ترک انجام چند کار باهم

مطالعاتی وجود دارند که بطور خاص نشان می دهند تاثیر انجام چند کار با هم به اندازه ای که تصور می کنیم، نیست. معمولا عملکرد ما در انجام چند کار بطور جداگانه بسیار بهتر است. با این حال انجام دو فعالیت که به تمرکز ذهنی نیاز ندارند مانند گوش دادن به رادیو هنگام شستن ظروف خوب است اما اگر انجام این دو کار به کمی تفکر نیاز داشته باشد در آن صورت انجام چند کار با هم کمکی نخواهد کرد.

پیشگیری از آلزایمر با موسیقی

ساخت آهنگ، باعث افزایش عمر مغز شما می شود. طبق تحقیقی که انجام شد، نشان داده شد افرادی که بر روی یکی از دستگاه‌های موسیقی کار می‌کردند، در انجام فعالیت‌های ذهنی، در مقایسه با دیگران بهتر بودند.

استفاده از ارتباطات چند حسی

بیشترین استفاده ای که از حس های خود داریم از بینایی و شنوایی است اما بویایی، چشایی و لامسه نیز در تحریک حافظه موثر هستند. اما هر چه بیشتر از حس های خود در ملاقات با برخی افراد بیشتر استفاده کنیم ، بیشتر نام آنها و خاطره ملاقات با آنها در ذهن انسان باقی می ماند زیرا یک ارتباط چند حسی با آنها ایجاد کرده ایم.

برای این منظور می توان بر حس لمس دست های آنها تمرکز کرد که آیا دست نرم، سخت، سرد و یا گرم بود.مصرف هویج، مرکبات و کلم نیز با افزایش عملکرد شناختی ارتباط دارد.

همچنین بخوانید :  دفع انرژی منفی در خانه با این معجون

هوشمندانه غذا بخورید

محققان سوئدی می گویند مصرف انواع میوه و سبزیجات حدود ۵۰۰ گرم در روز با کاهش خطر ابتلا به آلزایمر در ۳۰ سال آینده ارتباط دارد. علاوه بر این مطالعات نشان داده اند که مصرف زیاد هویج، کلم ، مرکبات و نان سبوس دار با افزایش عملکرد شناختی ارتباط دارد.

پیشگیری از آلزایمر با ماهی خوردن

طبق تحقیقی که در سال ۲۰۱۱ در مرکز رادیولوژیک آمریکای جنوبی انجام شد، ماهی در واقع، غذای مغز است. اسکن از مغزها، نشان داد افرادی که ماهی کباب شده بر روی آتش و پخته شده- نه ماهی که در روغن سرخ می‌شود- حداقل یک مرتبه در هفته، مصرف می‌کنند، از ماده خاکستری در نواحی کلیدی مغزشان، بهتر محافظت می‌شود.

رژیم مدیترانه ای

به طور کلی استفاده از یک رژیم غذایی مدیترانه ای به سلامت مغز و پیشگیری از آلزایمر کمک می کند. پروفسور دیوید اسمیت از دانشگاه آکسفورد می گوید: محققان آمریکایی با مطالعه سه هزار نفر در مدت چهار سال متوجه شدند که مصرف زیاد روغن زیتون، مغزها، ماهی ، گوجه فرنگی، ماکیان، سبزیجات، میوه و سبزیجات برگ سبز از ابتلا به آلزایمر پیشگیری می کند به ویژه زمانی که افراد مصرف رژیم غذایی پرچرب، گوشت قرمز و کره را کاهش می دهند.

مطالعات همچنین نشان می دهد که نوشیدن مقادیر نامحدود چای و مصرف کمی شکلات در روز به تقویت عملکرد شناختی مغز کمک می کند.

ویتامین رسانی به مغز

محققان دانشگاه آکسفورد متوجه شدند، خطر کوچک شدن مغز در افرادی که ویتامین B۱۲ کمی در خون خود دارند شش برابر بیشتر است؛ کمبود ویتامین B۱۲ در خون معمولا با افزایش سن ارتباط دارد.ویتامین B۱۲ معمولا در گوشت (به ویژه کبد) ماهی، سخت پوستان، ماکیان، تخم مرغ، شیر، ماست و غلات غنی شده صبحانه وجود دارد. فولات نیز برای عملکرد مغز مهم است.فولات در کبد (به خصوص گوساله)، مخمر نان، سبزیجات برگ سبز، بامیه، عدس، نخود چشم سیاه، لوبیای پخته، لوبیا، کلم بروکلی، تخم مرغ، گوجه فرنگی، موز، آب پرتقال تازه، و توت فرنگی یافت می شود.

بررسی فشار خون

فشار خون بالا در دهه ۴۰ و ۵۰ سالگی یک عامل خطرساز قوی برای ابتلا به آلزایمر و زوال عقل در سال های بعدی زندگی است.

پیاده روی به مدت ۴۵ دقیقه سه بار در هفته

ورزش های هوازی مانند ایروبیک ارتباط بیشتری میان نرون های مغزی ایجاد می کند. حافظه، مهارت و توانایی های ما به ارتباطات جدید میان این نرون ها بستگی دارد. مطالعه افراد میانسالی که سه بار در هفته برای ۴۵ دقیقه به پیاده روی می روند بهبودهایی در فعالیت مغزی و توانایی حفظ توجه آنها نشان می دهد.

راه‌کارهایی برای پیشگیری از آلزایمر
به این مطلب امتیاز بدید!
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید