راش پوستی چیست و چه علائمی دارد؟

راش پوستی ( به انگلیسی Rash ) نوعی عارضه است که می‌تواند در بخشی از پوست بدن بروز پیدا کرده و با علائمی مانند سرخی و خارش آن ناحیه همراه باشد. راش پوستی خود می‌تواند از نشانه‌های بیماری ‌های مختلف مانند مخملک، سیفلیس، بیماری‌های قارچی و… باشد. در بسیاری از موارد راش پوستی خطرناک نیست اما برخی مواقع راش می‌تواند نشانه‌ای از یک مشکل بزرگ‌تر و جدی‌تر باشد. در ادامه به طور کامل به بررسی این عارضه و بیماری‌های مرتبط با آن خواهیم پرداخت. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

راش پوستی

وقتی به این اشاره می شود که چه زمانی باید نگران شد، اساسا مواقعی مد نظر قرار می گیرد که بهتر است به پزشک مراجعه کنید و یا حتی فوری باید این کار را انجام دهید. حتی در موارد دیگر، مراجعه به پزشک زمانی که دچار نگرانی شده اید، همواره بهترین گزینه است.

راش در بزرگسالان

در این دسته سه نوع راش اصلی باید مد نظر قرار بگیرند که در میان بزرگسالان نسبتا شایع هستند.

زونا

نخستین و با درجه کمتر خطر در میان راش های نگران کننده بزرگسالان زونا است که به نام زوستر نیز شناخته می شود و به واسطه ویروس آبله مرغان شکل می گیرد. زونا در قالب یک تکه یا مجموعه ای از جوش های قرمز رو به افزایش تاول‌دار توصیف می شود. از آنجایی که زونا یک مسیر عصبی واحد را دنبال می کند، این شرایط اغلب با احساس سوزش یا درد همراه است و تنها در یک سمت از بدن رخ می دهد. در حقیقت، امکان ندارد که به طور همزمان در هر دو سمت بدن شاهد زونا باشید. زونا می تواند درد شدید، به ویژه در افراد مسن، را موجب شود، اما درمان زود هنگام می تواند تا حد زیادی این درد را کاهش دهد.

واکنش آلرژیک

دومین راش نگران کننده در بزرگسالان موارد واکنش آلرژیک به غذا یا دارو است. در حال حاضر، آلرژی ها به طور معمول خطرناک نیستند و راش های ناشی از دارو به طور معمول خفیف بوده و چیزی جز احساس خارش را در فرد ایجاد نمی کنند. اما برخی داروها می توانند واکنش آلرژیک شدید که به نام استیونز-جانسون شناخته می شود را موجب شوند. راش استیونز-جانسون اغلب به شکل تاول روی سطح پوست شکل می گیرد. با این وجود، مشکل واقعی زخم هایی هستند که می توانند در دستگاه تنفسی شکل بگیرند که از دهان آغاز می شود. از این رو، اگر مصرف دارویی را آغاز کرده و با توسعه راش و زخم های دهانی مواجه شده اید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

کهیر

یکی دیگر از موارد نگران کننده راش های پوستی در بزرگسالان شرایط آلرژیک دیگری به نام کهیر است. کهیر شامل برجستگی های قرمز رنگ و خارش دار روی پوست می شود که به سرعت گسترش می یابد و می تواند در تمام بدن پدیدار و ناپدید شود. کهیر در بیشتر مواقع موضوعی جدی نیست و تنها احساس خارش ناشی از آن آزار دهنده است. اما زمانی که این واکنش آلرژیک که در نتیجه انتشار ناگهانی هیستامین شکل می گیرد، با اشکال در تنفس و حتی کاهش ناگهانی فشار خون همراه باشد، موضوع جدی می شود. بر همین اساس است که امکان مرگ افرادی که نسبت به مصرف بادام زمینی یا نیش زنبور آلرژی دارند، وجود دارد. در صورت توسعه سریع کهیر، به ویژه اگر با تورم لب یا گلو، و/یا اشکال در تنفس همراه باشد باید بلافاصله به پزشک مراجعه کرد. از آنجایی که کهیر به واسطه انتشار ناگهانی هیستامین شکل می گیرد، مصرف آنتی هیستامین ها می تواند به کاهش راش و خرید زمان در شرایطی که فرد کمک پزشکی دریافت می کند، کمک کند.

راش پوستی در کودکان

تب و راش در کودکان ممکن است یکی از ترسناک‌ترین گزینه ها در این فهرست باشد زیرا اگر قرار باشد شرایط بد باشد، به واقع بد خواهد بود. کودکی که خوشحال و شاد مشغول بازی است به طور معمول مشکل جدی ندارد، اما کودکی که بی حال به نظر می رسد یا رفتارهایی دور از شخصیت اصلی خود نشان می دهد باید توجه شما را جلب کند.

راش پوستی

مننگوکوک

یکی از ترسناک‌ترین عفونت هایی که می توانید با آن مواجه شوید، عفونتی باکتریایی است که ارگانیسمی به نام مننگوکوک زمینه ساز شکل گیری آن می شود. این عفونت به سه دلیل ترسناک است:

نیمی از افرادی که به آن مبتلا می شوند جان خود را از دست می دهند.

افراد مبتلا به این عفونت تنها طی چند ساعت جان خود را از دست می دهند.

این عفونت کودکان، نوجوانان و جوانان به طور عمده سالم را آلوده می کند.

نشانه کلاسیک یک عفونت مننگوکوک تب به همراه گسترش سریع راش است که به کبودی بنفش رنگ تبدیل می شود.

شوک سمی

شوک سمی شرایطی است که توسط مواد سمی ناشی از باکتری های استافیلوکوک یا استرپتوکوک شکل می گیرد و می تواند هم در کودکان و هم در بزرگسالان رخ دهد. شوک سمی شبیه به آفتاب سوختگی به نظر می رسد و با تب و فشار خون پایین همراه است. شوک سمی می تواند در نتیجه هر عفونت پوستی ناشی از استافیلوکوک رخ دهد.

تبخال

راش تاول‌دار در یک نوزاد می تواند عفونت وی با ویروس تبخال را نشان دهد. این عفونت در نوزادان بسیار خطرناک است و باید مورد توجه فوری قرار بگیرد.

چه موقعی باید نگران شد؟

راش هایی که همراه با تب بالا هستند.

راش هایی که دردناک هستند.

راش های که به سرعت پخش می شوند.

راش هایی که نوزادان را درگیر می کنند.

راش هایی که با سرگیجه یا غش همراه هستند.

راش هایی که با تورم لب ها و گلو، و/یا اشکال در تنفس همراه هستند.

راش هایی که بلافاصله پس از مصرف یک دارو یا خوردن یک ماده غذایی جدید شکل می گیرند.

به خاطر داشته باشید این موارد همواره با مشکلات جدی مرتبط نیستند، اما دریافت کمک پزشکی همواره انتخابی منطقی و عاقلانه محسوب می شود.

داروهایی که میتوانند منجر به پدیدار شدن راش پوستی شوند

آلوپرونیول

آمیتیوزون

آموکسی سیلین

آمپی سیلین

باربیتورات ها (داروهای تشنج مانند فنوباربیتال)

کاربامازپین

کوتریموکسازول یا تری متوپریم سولفامتوکسازول

هیدانتوئین (داروهای تشنج از جمله دیلانتین یا فنی توئین)

لاموتریژین (داروی تشنج یا روانی که به نام لامیکتال نیز شناخته می شود)

نویراپین (دارویی مورد استفاده برای عفونت اچ‌آی‌وی)

پیروکسیکام ( دارویی ضد التهاب)

سولفادیازین (دارویی مورد استفاده برای مشکلات التهابی روده)

سولفادوکسین (دارویی مورد استفاده برای پیشگیری از مالاریا)

سولفاسالازین (دارویی ضد التهاب)

داروهای رایج دیگری مانند ایبوپروفن نیز وجود دارند که می توانند به ندرت موجب یک واکنش استیونز-جانسون شوند، پس به این مساله توجه داشته باشید که راش به همراه تاول های دهانی یک نگرانی جدی محسوب می شود.

عصرایران
راش پوستی چیست و چه علائمی دارد؟
به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط گیاه یاب در تاریخ ۹ اسفند ۱۳۹۵ با موضوع بیماری ها
کانال تلگرام
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

کوله پشتی

آشپزی سالم

طرز تهیه پاستا مرغ با سس پستو
در دستورالعمل امروز قصد داریم به طرز تهیه پاستا مرغ با سس پستو بپردازیم که غذایی فوق‌العاده لذیذ و خوش‌طعم است. البته فراموش نکنید که این پاستا کالری نسبتا بالایی دارد و نباید در مصرف آن زیاده‌روی کنید. لطفا با ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

شاتوت
شاتوت در واقع همان گونه ای از توت می باشد که اصل آن از ایران است,درخت شاتوت در بین خانواده توت از همه کوچکتر می باشد,یکی از موارد جالب درخت توت عمر طولانی آن می باشد,در ادامه مطلب با شاتوت و خواص آن آشنا خواهیم شد. ...
ادامه مطلب

تبلیغات متنی

سیر و گشت کوپه
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.