راز جوان‌ ماندن پوست در رعایت کردن این نکات

در سطح زیر پوست یک شبکه فیبر وجود دارد که از کلاژن و الستین تشکیل شده است. کلاژن و الاستین نوعی پروتئین هستند که به سفت و کشیده ماندن پوست کمک می‌کنند. وقتی قسمتی از سطح پوست کشیده می‌شود، این شبکه پروتئینی موجب می‌شود که پوست به حالت اولیه خود برگردد. زمانی که سن افراد بالاتر رود، این شبکه ضعیف و در نتیجه پوست شل می‌شود. جوان‌ ماندن پوست به میزان در معرض آفتاب قرار داشتن و سایر عوامل قابل کنترل، بستگی دارد. پس با مراقبت از پوست می‌توان فرآیند پیرشدن آن را به تعویق انداخت. در ادامه مطلب با گیاه یاب همراه باشید.

جوان‌ ماندن پوست

فرآیند طبیعی پیر شدن پوست

با بالاتر رفتن سن، پوست نازک شده و چربی طبیعی خود را از دست می‌دهد و در نتیجه زبرتر می‌شود. همچنین به علت ضعیف و شل شدن پوست، بعضی نقاط بدن مانند غبغب یا بازوها حالت افتاده و آویزان پیدا می‌کنند. کدهای ژنتیکی هم در فرآیند پیر شدن پوست تأثیر زیادی دارند. به همین علت پوست بعضی افراد در ۸۰ سالگی مانند ۵۰ ساله‌ها است و در برخی افراد نه چندان خوش شانس برعکس. البته هیچ کدام از این عوامل قابل پیشگیری نیست. اما اگر دقت کنید چیزی در مورد چین و چروک پوست نگفتیم، زیرا این عامل که در ظاهر پوست و جوانتر ماندن آن بسیار مؤثر است، تا حدود زیادی قابل پیشگیری است.

نور آفتاب

آسیب های ناشی از تابش نور آفتاب اثر زیادی در پیری پوست دارند. اشعه‌های ماوراء بنفش به درون پوست نفوذ می‌کنند و به فیبرهای الاستیک که موجب سفت ماندن پوست می‌شوند آسیب می‌رسانند و این امر موجب به وجود آمدن چین و چروک می‌شود. از سویی دیگر، با بالارفتن سن نور آفتاب موجب ایجاد لکه‌های قهوه‌ای روی پوست صورت و دست‌ها می‌شود. عمق و وسعت چین و چروک پوست رابطه مستقیم با مدت زمانی دارد که بدون هیچ محافظی در معرض نور آفتاب قرار داشته‌اید. برای جلوگیری از آسیب دیدگی پوست ناشی از نور آفتاب نکات زیر را رعایت کنید و به جوان‌ ماندن پوست خود کمک کنید.

▪ هرگز حمام آفتاب نگیرید. هر برنزه شدنی به معنای آن است که تا حدودی به پوست تان آسیب زده‌اید.

▪ همیشه به دست‌ها و صورت خود ضد آفتاب بزنید. بهتر است کرم ضد آفتابی انتخاب کنید که SPF ۱۵ یا بالاتر داشته باشد.

▪ از کلاه‌های لبه‌دار یا آفتابگیر استفاده کنید.

▪ بین ساعات ۱۰ صبح تا سه بعد از ظهر تشعشعات آفتاب بسیار قوی هستند. اگر لازم نیست، در این ساعات بیرون نروید.

البته یکی دیگر از علل ایجاد چین و چروک در پوست، وراثت است، اما مراقبت از پوست در برابر نور آفتاب حداقل موجب می‌شود چین و چروک کمتری در پوست ایجاد شود.

استعمال دخانیات

چین و چروک در پوست افراد سیگاری بسیار زودتر و عمیق تر ایجاد می‌شود. مصرف دخانیات موجب می‌شود خون کمتری به پوست صورت برسد و همچنین مواد شیمیایی و سمی دود سیگار برای پوست بسیار مضر است. خطوط دور چشم و افتادگی پوست پلک‌ها از نشانه‌های صورت افرادی است که به مدت زیاد تنباکو مصرف کرده‌اند. برای حفظ جوانی و شادابی پوست باید حتماً سیگار را ترک کرد.

تاثیر رژیم غذایی در جوان‌ ماندن پوست

سلول‌های پوستی همواره مشغول ترمیم و تولید دوباره هستند و برای این منظور باید آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند ویتامین C، E و همچنین ویتامین A و B به میزان کافی دریافت کنند. این ویتامین‌ها با مصرف پنج تا هفت وعده میوه در طول روز به خوبی تأمین می‌شوند برای شروع می‌توانید از گوجه فرنگی، مرکبات، سبزیجات و هویج استفاده کنید. والدین معمولاً هدیه‌های زیادی به فرزندانشان می‌دهند. یکی از هدیه‌هایی که بعضی پدر و مادرها به فرزند خود می‌دهند ژن‌هایی است که موجب داشتن پوست شاداب می‌شود. مهم نیست که شما این هدیه را دریافت کرده باشید یا نه، بلکه مهم این است که می‌توانید با مراقبت های کافی، پوستان را جوانتر نگه دارید.

به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط گیاه یاب در تاریخ ۴ دی ۱۳۹۵ با موضوع پوست ، مو و زیبایی

آشپزی سالم

پیتزا تن ماهی
پیتزا تن ماهی و ذرت یک انتخاب سالم و خوشمزه برای کسانی است که نمی‌توانند دل از پیتزا بکنند! طرز تهیه این پیتزای خانگی آسان بوده و می‌توانید به راحتی آن را در عرض نیم ساعت بپزید. لطفا با گیاه ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

مخروط سانان
مخروط سانان از گیاهان بومی قاره‌ی آمریکا می‌باشد که چندان شناخته‌‌شده نیست و مردم با خواص بی‌نظیر آن آشنایی ندارند. در طول صد سال گذشته بیش از دو هزار مطالعه‌ی علمی بر روی مخروط سانان انجام شده که در ادامه به مهم‌ترین آنها می‌پردازیم. ...
ادامه مطلب

تبلیغات متنی

اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.