دور این غذاهای مضر را خط بکشید

0
106

سبک زندگی گیج کننده و بی قرار امروزی، ما را به مصرف کنندگان تنبل غذاهای مضر تبدیل کرده. به ندرت از مواد تشکیل دهنده ی محصولاتی که می خریم خبردار هستیم و خیلی کم به تأثیرات آن در سلامتی مان فکر می کنیم. در حالی که رژیم غذایی تأثیر مستقیم روی سلامتی و تندرستی دارد. رژیم غذایی ناسالم دری به سوی چاقی و بیماری های قلبی مزمن است. برای داشتن یک رژیم غذایی سالم باید دور این غذاهای مضر را به هر قیمتی خط بکشید.

غذاهای مضر

“شما آن چیزی هستید که می خورید”

مارگارین

مارگارین یا کره گیاهی که از روغن نباتی ساخته می شود، دارای چربی اشباع شده ی کمتری نسبت به کره های معمولی می باشد. به همین دلیل است که مردم به چشم یک جایگزین سالم به آن نگاه می کنند. درحالی که مارگارین سرشار از اسید های چرب ترانس یا همان چربی ترانس ( TFAs ) می باشد.

اسیدهای چرب ترانس در رژیم غذایی ما منجر به انسداد سرخرگ ها شده  و جریان خون غنی از اکسیژن را به قلب محدود می کند. و این امر باعث حملات قلبی می شود.

محققان به این نتیجه رسیده اند که چربی ترانس مانع فعالیت یک پروتئین حیاتی در بدن می شود. ( این پروتئین بازسازی سلول ها را تنظیم کرده و باعث قوی تر شدن ایمنی قلب در برابر بیماری ها می شود.)

گوشت های فرآوری شده

گوشت فرآوری شده گوشتی است که توسط دودی کردن، نمک، خشک کردن و یا با اضافه کردن نگه دارنده های مضر ( مثل نیترات ) نگه داری می شود. این گروه شامل: بیکن، ژامبون، سوسیس، کالباس، گوشت گاو خشک شده، گوشت دودی و کنسرو شده است.

بر اساس تحقیقات، خوردن گوشت فرآوری شده منجر به بیماری های قلبی کشنده، سرطان و مرگ زودرس می شود. این نوع گوشت همچنین دارای مقدار بالای نمک می باشد که باعث بالا رفتن فشار خون می شود. همچنین مواد نگه دارنده ی نیترات باعث انسداد سرخرگ ها و افزایش میزان قند خون می شوند.

با دو تحقیق انجام شده در سال های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۳، محققان به این نتیجه رسیدند که افرادی که گوشت فرآوری شده مصرف می کنند، ۴۴٪ بیشتر در معرض مرگ زودرس ناشی از بیماری های قلبی و سرطان قرار می گیرند. این نوع غذاها همچنین خطر ابتلا به دیابت را ۱۹٪  افزایش می دهد.

نوشابه های گازدار

“هر لیوان نوشابه دارای ۴۴ گرم قند می باشد”

مصرف مرتب نوشابه میزان قند خون را افزایش می دهد.  این باعث می شود قند اضافی به صورت چربی ذخیره شده و منجر به چاقی، دیابت و فشار خون بالا می شود.

همچنین بخوانید :  پخت غذای سالم با انواع روغن ها

محققان به این نتیجه رسیده اند که مصرف نوشابه ی گازدار می تواند تأثیر منفی بر روی تراکم استخوان ها (BMD) داشته باشد. تحقیقات همچنین نشان می دهد مصرف روزانه ی نوشابه های گازدار خطر ابتلا به چاقی را در کودکان بالا برده و مصرف روزانه ی ۱ تا ۲ قوطی از آن خطر دیابت در جوانان و نقرس در مردان و زنان را افزایش می دهد.

نوشابه کولا ( نوشابه مشکی ) همچنین دارای فسفریک اسید می باشد که باعث جلوگیری از جذب کلسیم در بدن می شود، استخوان ها را ضعیف تر می کند و خطر پوکی استخوان را افزایش می دهد.

شیرین کننده های مصنوعی

مردم روز به روز دنبال روش هایی برای کاهش کالری در رژیم غذاییشان هستند. از این رو شیرین کننده های مصنوعی جایگزین قند طبیعی در بیشتر محصولات شده است.

مطالعات اخیر نشان داده است که شیرین کننده های مصنوعی تأثیر منفی روی سیستم ایمنی بدن می گذارند و با بالا بردن میزان قند خون، خطر دیابت را افزایش می دهند.

در سال ۲۰۱۴ تحقیقاتی انجام شد که نشان می دهد قند مصنوعی در بدن هضم نمی شود. در نتیجه به روده می رود و توسط باکتری های روده جذب شده و باعث تغییر رفتار آن ها می شود. با توجه به نتایج این تحقیقات، این عمل باعث افزایش وزن سریع می شود و همچنین از تجزیه قند جلوگیری می کند که به طور قابل توجهی خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهد.

غذاهای سرخ کرده

غذاهایی مثل سیب زمینی سرخ کرده، چیپس، پیاز حلقه ای، مرغ سرخ کرده و … از لذیذترین و در عین حال از ناسالم ترین غذاها می باشند.

روغن دارای چربی است و برای سرخ کردن غذا به مقدار زیادی از آن نیاز دارید. سرخ کردن یک فرآیند کند است که باعث می شود غذا مقدار زیادی چربی جذب خود کند.

مصرف مرتب غذاهای مملو از روغن باعث افزایش کلسترول و انسداد سرخرگ ها را شده که منجر به مشکلات قلبی می شود. تحقیقات نشان می دهد میزان مصرف غذاهای سرخ شده با نارسایی قلبی ارتباط مستقیم دارد. همچنین مصرف مکرر این نوع غذاها ارتباط قابل توجهی با دیابت نوع-۲ و بیماری های عروق کرونر دارد.

گذشته از این، غذاهای غنی از کریوهیدرات مثل سیب زمینی، هنگام سرخ شدن در حرارت بالا آکریل آمید تولید می کنند. آکریل آمید ماده ای است که خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد.


ترجمه شده توسط تیم ترجمه ی گیاه یاب

منبع: top10homeremedies.com
دور این غذاهای مضر را خط بکشید
به این مطلب امتیاز بدید!
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید