دمنوش های اورژانسی در طب سنتی

0
92

یکی از بهترین و هوشمندانه ترین راه ها برای مقابله با مشکلات بوجود آمده در فرد داشتن یک سری از محصولات گیاهی در قفسه های آشپزخانه می باشد، که در صورت عدم امکان و دسترسی به دکتر با گیاهان دارویی دردها را التیام ببخشیم در ادامه مطلب به دمنوش های مفید اورژانسی در طب سنتی خواهیم پرداخت.

دمنوش

سردردهای روزانه

سردرد یکی از شایع‌ترین دردهای روزمره است که بسیاری از افراد آن را تجربه می‌کنند و معمولا به دلیل خستگی‌ها و تنش‌های روزانه به وجود می‌آید. طب سنتی پیشنهاد می‌کند برای درمان سردرد به جای مسکن‌های شیمیایی از درمان‌های طبیعی استفاده کنید.

ماساژ درمانی

ماساژ اگر براساس قواعد اصولی خود انجام شود، در رفع دردهای عضلانی و عصبی بسیار موثر است. پیش از شروع و پس از پایان ماساژ یک لیوان آب بنوشید، زیرا نوشیدن آب موجب دفع سموم و اخلاط زائد از بدن می‌شود.

برای انجام ماساژ انگشت شست هر دو دست را روی پل بینی خود قرار دهید (درست آنجایی که بینی به پیشانی اتصال پیدا می‌کند). این دو نقطه را با فشار اندک دست‌ها، ماساژ دهید. این ماساژ یک نوع ماساژ نقطه‌ای است. فشاری که به دست‌تان وارد می‌شود نباید آنقدر زیاد باشد که درد احساس کنید. نقطه‌ی پل روی بینی را پنج بار و هر بار به مدت ۱۰ ثانیه فشار داده و سعی کنید هر دو نقطه را به طور هم‌زمان ماساژ دهید.

دمنوش زنجبیل

این گیاه دارویی از زمان‌های دور در طب سنتی چین مورد استفاده بوده و دمنوش آن در آسیا برای درمان سردرد استفاده می‌شود. این دارو به اندازه‌ی داروهای آرام بخش برای رفع سر درد موثر است. یک قاشق چای‌خوری پودر زنجبیل را در یک فنجان آب جوش بریزید، در آن را ببندید تا دم بکشد و پس از پنج دقیقه میل کنید. زنجبیل را حتی در قوری همراه با چای دم کنید. زنجبیل هر چه تازه‌تر باشد، بهتر است. همچنین می‌توانید زنجبیل خرد شده را روی پیشانی بمالید تا سردردتان برطرف شود.

روغن بادام

بادام، پودر و روغن آن خواص مفید فراوانی دارند، به همین دلیل در درمان بیماری‌های مختلف به‌کار می‌رود. روغن بادام، طبیعتی گرم و تر دارد و می‌تواند سردرد را درمان کند. به این منظور بادام تلخ را آسیاب سپس با سرکه مخلوط کنید، ضماد خوبی برای سردرد است و مالیدن آن به دور چشم، بینایی را تقویت می‌کند.

یک راه بسیار ساده در تسکین سردرد، خوردن ۱۵ بادام در روز است؛ بادام حاوی ماده‌ای به نام «سالیسین» است که تسکین دهنده‌ی درد است.

عرق آویشن

آویشن گونه‌های مختلفی دارد و عرق آن  نیز درمانگر مشکلات بسیاری است. اگر می‌خواهید سردردتان بهبود پیدا کند، هنگام بروز درد مقداری از عرق این گیاه را بنوشید. عرق آویشن نیز برای تقویت بدن، تقویت معده، رقیق شدن خون، عفونت ریوی، زکام، تقویت بینایی، ترشی معده و نقرس موثر است. دم‌کرده‌ی آن درد را تسکین می‌دهد.

دندان دردهای کشنده

همه‌ی ما حداقل یک بار دندان دردهای شدید و ناگهانی را تجربه کرده‌ایم. دندان درد یکی از ناراحتی‌هایی است که معمولا مراجعه به دندانپزشک راه مناسبی برای درمان قطعی آن است، اما اگر در ایام نوروز که دسترسی به پزشک کار سختی است و دندان درد  برای‌تان تبدیل به یک کابوس شده، می‌توانید به طور موقت درد را با استفاده از مواد طبیعی آرام کنید.

دمنوش نعناع

 دمنوش نعناع خاصیت ضد التهابی دارد و با کم کردن تورم می‌تواند به کاهش درد هم کمک کند. برای درمان دندان درد یک قاشق چای‌خوری نعناع خشک را در یک فنجان آب جوش بریزید و برای دم کشیدنش، ۲۰ دقیقه صبر کنید، سپس دمنوش را در دهان غرغره کنید و بعد بیرون بریزید. چای کیسه‌ای نیز همین خاصیت را دارد.

روغن میخک

 میخک یک مسکن طبیعی است که جزو بهترین داروهای گیاهی برای تسکین درد دندان محسوب می‌شود. برای کاهش درد، روغن این گیاه را روی یک پنبه بریزید و آن را تا زمان فروکش کردن درد، پشت دندان‌تان قرار دهید، همچنین می‌توانید یک دانه میخک را آنقدر بجوید که روغنش بیرون بیاید. میخک را می‌توانید به مدت نیم ساعت یا تا زمانی که دردتان آرام بگیرد، در دهان خود نگه دارید. اگر بافت لثه یا زبان‌تان حساس باشد، ریختن روغن روی منطقه‌ی درد، می‌تواند حال‌تان را بدتر کند.

سیر

 سیر دشمن سرسخت بیماری‌ها و محافظ سیستم ایمنی بدن است. برای تسکین درد دندان یک حبه سیر را روی دندان‌تان بگذارید و آن را بجوید. درد شما چند دقیقه بعد از جویدن سیر آرام می‌شود. مصرف مداوم این گیاه دندان‌تان را محکم‌تر می‌کند.

همچنین بخوانید :  نسخه‌های طب سنتی برای تقویت حنجره

یخ

 یخ به عنوان یک مسکن موقت برای انواع دردها شناخته می‌شود. اگر دندان درد خیلی آزارتان می‌دهد و امان‌تان را بریده، چند قالب یخ را در یک کیسه‌ی پلاستیکی بریزید، پارچه‌ی نازکی را روی کیسه بپیچید و برای بی‌حس شدن دندان‌تان، ۱۵ دقیقه آن را روی قسمتی از صورت خود که دندان دردناک در محدوده‌ی آن قرار دارد، بگذارید. قدیمی‌ها می‌گفتند اگر دست‌تان را با یخ ماساژ دهید، درد دندان‌تان آرام می‌شود، زیرا وقتی یخ را بین انگشت سبابه و شست بگذارید، اعصاب انگشت شما پیغام سرما را به مغزتان می‌فرستند و پیغام آرام شدن درد هم به دندان شما می‌رسد.

دل دردهای مشکوک

در ایام عید به دلیل تنوع میوه، شیرینی و غذا بسیاری از افراد پرخوری یا روی هم‌خوری می‌کنند، در نتیجه  دچار دل درد یا حالت تهوع می‌شوند. دل درد و دل‌پیچه از آن مشکلاتی هستند که زندگی را برای هر انسانی تیره ‌و تار می‌کند. برای برطرف‌کردن و درمان این مشکل می‌توان از درمان‌های سنتی استفاده کرد.

ماساژ با روغن‌های گیاهی

دل درد ممکن است به خاطر گرفتگی ماهیچه‌ی شکم باشد. برای کمک به کاهش این درد، با فشار کم شکم‌تان را ماساژ دهید. روی نقاط درد تمرکز کنید، اما کل ناحیه‌ی پایینی شکم را ماساژ دهید. مالیدن روغن بنفشه و سیاه دانه جهت عقربه‌های ساعت حداقل دو تا سه ساعت بعد از غذا، به مدت ۱۰ دقیقه به لینت مزاج کمک کرده و حرکت‌های دودی در روده ایجاد می‌کند. درمانگران همچنین شیوه‌ی درمانی طب سنتی هند و ایران، برای تسکین دل درد یا دل پیچه به خصوص برای کودکان از روغن کرچک استفاده می‌کنند.

دمنوش بابونه

بابونه حاوی ترکیبات ضد اسپاسم است و نوشیدن دمنوش آن به کاهش مشکلات گوارشی کمک می‌کند. یک فنجان دمنوش بابوبه مسکن دل درد، اسهال، دل پیچه، حالت تهوع و دردهای قاعدگی است. ترکیبات این گیاه می‌تواند به کاهش ریفلاکس معده نیز کمک کند. بابونه از رشد باکتری‌های عامل زخم معده پیشگیری می‌کند. از آن جایی که عسل نیز از دیگر مرهم‌های زخم معده است، بنابراین توصیه می‌کنیم که دمنوش‌تان را با عسل میل کنید. دمنوش بهار نارنج نیز ضد دل پیچه و گاز معده، است.

کمپرس آب گرم

گرما در کاهش درد موثر است، بنابراین برای رهایی از دل درد از کمپرس آبگرم استفاده کنید. به این منظور یک بطری حاوی آب داغ را روی شکم‌تان بگذارید یا به پشت دراز کشیده و یک دستگاه گرم‌کننده روی شکم‌تان قرار دهید. رفتن به زیر دوش آب گرم، گردش خون‌ را افزایش می‌دهد و ماهیچه‌ها را آرام می‌کند. حداقل روزی یک بار به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه حمام بگیرید.

مسمومیت‌های غذایی

مسمومیت غذایی بیماری است که بر اثر مصرف غذاهای آلوده، نپخته یا مانده ایجاد می‌شود. بیش از ۲۵۰ بیماری از طریق مصرف مواد غذایی ناسالم به بدن منتقل می‌شود. علائم مسمومیت غذایی شامل تهوع، استفراغ، اسهال، گرفتگی عضله‌ی معده، تب و کاهش آب بدن است.

دمنوش زیره‌ی سبز

این دانه‌ی گیاهی خاصیت آرام بخشی دارد و درمان مناسبی برای التهاب‌های معده است. برای رفع مسمومیت یک قاشق غذاخوری زیره‌ی سبز را ساییده و به سوپ رقیق شده خود اضافه کنید یا یک فنجان چای آن  را سه بار در روز بنوشید. به این منظور می‌توانید یک قاشق چای‌خوری دانه‌ی زیره را در یک فنجان آب جوش بریزید و به مدت ۱۰ دقیقه بگذارید بماند.

روغن ریحان

برگ‌های ریحان برای بهبود عفونت ناشی از مسمومیت‌های غذایی بسیار موثرند. روغن این گیاه هم خواص مفیدی دارد. شما می‌توانید طی روز، چند قطره روغن ریحان را در یک لیتر آب بریزید و به تدریج آن را بنوشید تا باکتری‌های معده را از بین ببرد. همچنین آب ریحان را با یک قاشق چای‌خوری عسل چند بار در روز بنوشید.

تخم شنبلیله و ماست

ماست آنتی باکتریال طبیعی است و باکتری‌های موجود در مواد سمی را از بین می‌برد. می‌توانید یک قاشق چای‌خوری تخم شنبلیله به ماست اضافه کنید. لازم نیست حتما تخم شنبلیله را بجوید، می‌توانید آن‌ها را قورت دهید. این ترکیب به سرعت درد معده و حالت تهوع را کاهش می‌دهد.

نیک و نو

دمنوش های اورژانسی در طب سنتی
به این مطلب امتیاز بدید!
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید