دلایل دل درد در کودکان

0
31

در این نوشتار قصد داریم به علل دل درد در کودکان و عوامل کلیدی بروز چنین عارضه‌های روده‌ای – معده‌ای بپردازیم. اگر کودک شما نیز با مشکلات روده‌ای – معده‌ای مواجه است، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را تا انتها مطالعه کنید تا بیشتر با دلایل دل درد در کودکان آشنا شوید. با گیاه یاب همراه باشید.

دل درد در کودکان

«گاستروانتریت» یا التهاب معد‌ه‌ای – روده ای

التهاب معدی-روده ای التهاب مربوط به معده و روده ها است که از طریق عفونتهای ویروسی ( مانند روتاویروس) یا عفونتهای باکتریایی(مانند سالمونلا،شیگلا) در بدن  ایجاد می شود.عفونت روتاویروس در کودکان شایع بوده و می تواند مشکلات جدی ایجاد  کند.

علائم بالینی کودک

کودکان مبتلا به التهاب معدی روده ای دچار دل درد ، تب ، استفراغ و اسهال می شوند. در شیرخواران این مشکل اهمیت بیشتری دارد چون ممکن است به علت اسهال دچار کم آبی شوند بخصوص اگر استفراغ و تب نیز داشته باشند. بنابراین لازم است که در طول روز بطور مرتب به آنها آب و مایعات و سرم خوراکی داده شود. با تشخیص پزشک داروهای ضداستفراغ و یا انتی بیوتیک در موارد اسهال های باکتریایی به کودک داده می  شود.در صورت مشاهده بیحالی ، استفراغ مکرر ، اسهال شدید و با دفعات زیاد ، خون داخل مدفوع ، عدم تحمل خوراکی و یا علائم کم آبی در کودک باید سریعا وی را به پزشک رساند.

آپاندیسیت ، دلیل دل درد در کودکان

آپاندیسیت التهاب ناگهانی آپاندیس است. آپاندیس زائده  ایی است که در بخش انتهایی روده بزرگ قرار دارد و هیچ گونه کارکرد خاص و ضروری برای آن شناخته نشده است.اما همین بخش بلااستفاده گاه دچار التهاب شده و مشکل  زا می شود.

علائم بالینی کودک

در اینصورت کودک دچار درد ناگهانی و شدید در ناحیه پایین و راست شکم درست بالای کشاله ران می  شود. ممکن است درد به طور ناگهانی شروع شده و یا به صورت موذیانه در عرض چند هفته و تبی که از ۳۸.۵ درجه بالاتر نمی  رود خود را نشان دهد.همچنین ممکن است درد در ناحیه راست متمرکز نشود و همین مسئله تشخیص آنرا دشوار می  کند.اگر درد کودک خفیف و قابل تحمل باشد باید اقدامات تشخیصی از جمله سونوگرافی یا اسکن شکم  صورت گیرد.

عفونت ادراری ، علت دل درد در کودکان

عفونت مجاری ادرار اغلب منشا باکتریایی( باکتری ای کولی ) دارد.این مسئله زمانیکه کودک هنوز رعایت بهداشت را به درستی یاد نگرفته است یعنی نمی  تواند به درستی ناحیه تناسلی را شستشو دهد(بخصوص در دخترها) بروز می  کند.البته عفونت دستگاه ادراری ممکن است تحتانی یا فوقانی باشد.در صورت اول مثانه و حالب ها و در نوع دوم کلیه َها درگیر می  شوند. عفونت ادراری معمولا در کودکان زیر ۶ سال و بویژه در دختران دیده می  شود.

علائم بالینی کودک

علائم عفونت ادراری بسته به سن کودک متفاوت است. علائم در شیرخواران غیر اختصاصی است و می تواند به صورت تب های بدون علت و مکرر ، عدم وزن گیری یا کاهش وزن کودک ، بی اشتهایی ، اسهال و استفراغ مکرر ، بوی بد ادرار ، تغییر دفعات ادرار کردن تظاهر کند.

در کودکان بزرگتر عفونت تحتانی دستگاه ادراری به صورت تب خفیف ، سوزش و تکرر ادرار ، درد ناحیه پایین شکم ، بی اختیاری ادراری بروز می کند. عفونت فوقانی دستگاه ادراری به صورت تب شدید ، دل درد ، استفراغ و بی اشتهایی تظاهر می کند. والدین باید در صورت مشاهده ی این علائم در کودک خود به پزشک مراجعه کنند.

همچنین بخوانید :  بررسی کیست سینه از نگاه طب سنتی

فتق کشاله ران مادرزادی

گاهی پیش می آید که در برخی پسرها حفره پریتوئن(پرده نازکی که داخلی  ترین لایه جداره شکم را تشکیل می  دهد و احشای شکمی در آن قرار دارند) که باید در دوره جنینی بسته شود باز می  ماند.در نتیجه قسمتی از روده وارد این حفره شده و باعث فتق می  شود.

علائم بالینی کودک

فتق های کشاله ران  معمولا علامت بالینی ندارند اما در صورت گیر کردن روده ها در داخل فتق درد شدید و قرمزی در ناحیه بروز می کند که در صورت عدم برطرف شدن آن می تواند منجر به نکروز روده ها شود که بسیار خطرناک و کشنده است. در این موارد عمل جراحی فتق باید به صورت اورژانسی صورت گیرد.

استرس ، دلیل دل درد در کودکان

شکم جایگاه احساسات و عواطف است.گاهی به دلیل مسائل خانوادگی مانند تولد کودکی دیگر،روابط تنش  آمیز والدین، ترس از مدرسه، ترس از معلم و غیره کودک دچار دل درد می  شود.

علائم بالینی کودک

در اینصورت کودک از دل دردهایی که ایجاد و سپس برطرف می  شوند شکایت می  کند.با وجود اینکه این نوع دل درد مسئله اورژانسی نیست اما باید نسبت به برطرف کردن آن اقدام کنید چون احساس ناخوشی باعث کاهش تمرکز کودک خواهد شد.بهتر است با کودک در خصوص مسائلی که ناراحتش کرده صحبت کرده و مشکلات روحی وی را حل کنید. گاهی کودکان به راحتی در خصوص ترس  ها و نگرانی  هایشان صحبت می کنند. اما همیشه مسئله به این سادگی نیست و اگر لازم می  دانید باید از یک متخصص مشورت بگیرید.

یبوست

یکی از رایج  ترین عوامل ایجاد کننده دل درد در کودکان یبوست است.عوامل متعددی در بروز یبوست در کودکان دخالت دارند. گاه ممکن است کودک به دلیل تمیز نبودن توالت مدرسه و نبود امکان پاک کردن و شستشوی مناسب از دستشویی رفتن خودداری کند. در اینصورت نمی  تواند وقت لازم را برای برطرف کردن نیازهای خود داشته باشد و روده بزرگ به طور کامل تخلیه نمی  شود.مدفوع دفع نشده در روده باقی می  ماند و خشک می  شود. درنتیجه دفع آن با سختی بیشتری انجام می  شود.

علائم بالینی کودک

کودکان دچار یبوست از اسپاسم  های شکمی کمابیش شدید شکایت می  کنند.همچنین گازهای بدبویی در این کودکان تولید می  شود. شکم کودکان دچار یبوست سفت است.معمولا دردهای شکمی در طول روز ایجاد و شبها تسکین پیدا می  کنند.خوشبختانه در اکثر موارد مسئله یبوست موقتی است و برطرف می  شود.در اینصورت با رعایت بهداشت و داشتن تغذیه مناسب یبوست رفع می  شود. اما اگر با رعایت اصول ذکر شده مشکل از بین نرود باید به پزشک مراجعه کرد.اگر کودک درد بسیار شدیدی داشته باشد، شکمش متورم و دردناک شده یا به طور مکرر دچار استفراغ شود لازم است که بدون فوق وقت او را به اورژانس رساند.

تبیان
دلایل دل درد در کودکان
به این مطلب امتیاز بدید!
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید