درمان گیاهی و طبیعی سرطان سینه

سرطان یکی از بیماری هایی است که متاسفانه روز به روز در کشورمان و نقاط دیگر جهان رو به افزایش است. استفاده از غذاهای فرآوری شده و قرار گرفتن در معرض آلودگی های شهری و صنعتی و عوامل مختلف دیگر همه دست به دست هم داده اند تا نقش این بیماری را در زندگی امروزی ما انسان ها بیش از پیش بیشتر پررنگ تر کنند. سرطان سینه بیشتر در بانوان بروز پیدا میکند اما این بیماری در درصد کمی از آقایان نیز دیده میشود. این نوع از سرطان اگر در مراحل ابتدایی تشخیص داده شود میتوان با رعایت نکاتی از پیشرفتش جلوگیری کرده و آن را کنترل و درمان کرد.

سرطان سینه

عوامل ژنتیکی، سابقه‌ی ابتلا به سرطان تخمدان، چاقی، سیگارکشیدن و… در ابتلا به این بیماری نقش بسزایی دارند. بسیاری از افراد فکر می‌کنند این سرطان مخصوص خانم‌هاست اما باید بدانید مردان هم می‌توانند دچار سرطان سینه شوند. این سرطان با استفاده از معاینه‌ی بالینی سینه، ماموگرافی و بیوپسی قابل تشخیص است.

از آن جایی که بیش از نیمی از داروهای ضد سرطانی که در حال حاضر برای درمان بیماران استفاده می‌شوند ترکیبات شیمیایی با منشای کاملا طبیعی یا با تغییرات اندکی در ساختمان ترکیب طبیعی دارند. ترکیبات با اثر ضد سرطان، به خصوص سرطان سینه، در دسته‌ی ترکیبات فنولی (شامل فلاونوییدها، اسیدهای فنولی، کومارین‌ها، تانن‌ها، لیگنان‌ها، کینین‌ها، کورکومینوییدها و استیلبن‌ها) قرار می‌گیرند. برای آشنایی با شیوه‌های خانگی تشخیص بیماری و البته میوه‌ها و گیاهانی که توانایی مبارزه و از بین بردن سلول‌های سرطانی را دارند حتما این مطلب را بخوانید.

معاینه‌ی سینه

با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید سینه‌ی خود را به راحتی مورد معاینه قرار دهید.

– هرکدام از بازوهای‌تان را یکی یکی بالای سرتان ببرید، آرنج خمیده باشد و به دنبال تغییرات ظاهرشده بگردید. کمی به پهلو برگردید و به تغییرات محدوده‌ی خارجی در جلوی آینه توجه کنید.

– نوک سینه را فشار دهید، در صورت دیدن هر نوع ترشح به پزشک مراجعه کنید.

– حالت سطح پوست را مشاهده کنید، اگرسینه حالت بافت پرتقالی داشته باشد می‌تواند نشانه‌ی یک تومور باشد.

– بازو را بالای سرببرید. برای معاینه‌ی بخش داخلی سینه؛ کشیده شدن بافت آن تشخیص توده‌ها را آسان‌تر می‌کند. لمس سینه رادر ناحیه‌ی ترقوه تا زیربغل ادامه دهید.

– به پشت دراز بکشید، درحالی که یک بالش زیر سر و شانه‌های‌تان قرار دارد و دست‌تان در کنار بدن قرار گرفته؛ با دست دیگر قسمت خارجی اطراف سینه را در جهت عقربه‌های ساعت لمس کنید.

– در صورت احساس هر گونه دردی در ناحیه‌ی سینه و بافت‌های اطراف به پزشک مراجعه کنید.

– برای داشتن بدنی سالم و کاهش ابتلا به انواع سرطان‌ها از مصرف بیش ازحدگوشت مرغ، گوشت قرمز، چای سبز، گوشت کباب شده، پوست مرغ و ماهی، شیر پرچرب، شیرینی‌جات و سیگار پرهیز کنید.

داروهای طبیعی برای پیشگیری از سرطان سینه

زردچوبه: حاوی کورکومینوییدهاست. این ترکیبات عامل رنگ زردچوبه هستند و علاوه بر این اثرات ضدسرطانی، ضدالتهاب، ضدمیکروب، آنتی اکسیدان و ضددرد دارند. البته چون ترکیبات اصلی زردچوبه به خوبی جذب و وارد گردش خون نمی‌شوند، اثر بخشی آن‌ها در هنگامی که توسط انسان استفاده می‌شوند را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به همین دلیل مصرف زردچوبه به صورت معمولی برای جلوگیری از سرطان سینه‌ نتیجه‌ی حتمی نخواهد داشت.

انگور: عصاره‌ی انگور می‌تواند از تکثیر سلول‌های سرطان سینه پیشگیری کند. عصاره‌ی دانه‌ی انگور اثر ضد سرطانی دارد و ترکیب رِزوِراترول که به خصوص در پوست انگور قرمز وجود دارد، با اثر آنتی‌اکسیدانی می‌تواند در مهار ایجاد تومور و سرطان موثر باشد. بهترین گزینه‌ی مصرفی برای کاهش خطر ابتلا به سرطان، انگور‌های دانه‌دار با پوست قرمز (مثل نارا، شاهانی، فخری و یاقوتی) هستند.

سویا: مصرف مقادیر متوسط سویا (حدود ۱۰ گرم در روز) می‌تواند امکان بهبودی خانم‌های دچار سرطان سینه را افزایش و خطر برگشت سرطان سینه در خانم‌هایی که به این بیماری دچار شده و بهبود یافته‌اند را کاهش دهد. با این حال به دلیل وجود ترکیباتی با اثرات مشابه استروژن (هورمون زنانه)، مصرف آن در تومورها و سرطان‌های وابسته به استروژن توصیه نمی‌شود.

خار مریم: این گیاه از رشد سلول‌های سرطانی (از جمله سرطان سینه) جلوگیری می‌کند و احتمالا می‌تواند اثرات داروهای ضد سرطان را نیز افزایش دهد.

انواع میوه و سبزیجات حاوی کوئرستین: مهم‌ترین منابع طبیعی حاوی این ترکیب (که جزو دسته ترکیبات فنولی و از دسته فلاونوییدهاست) شامل گیاه انجدان رومی، برگ تربچه، برگ شوید، برگ رازیانه، پیاز قرمز و بولاغ اوتی (علف چشمه) هستند.

رزماری: ترکیبات فعال اصلی آن به نام رزمارینیک اسید و کارنوزیک اسید اثر آنتی‌اکسیدانی دارند و تکثیر سلول‌های سرطانی (از جمله سرطان سینه) را مهار می‌کنند.

چای: ترکیبات آنتی اکسیدان از جمله فلاونوییدها و تانن‌ها را دارد. چای سبز با دارا بودن ترکیبات فنولی مانند “EGCG”، در پیشگیری از سرطان نقش چشمگیری دارد. البته این ترکیبات نیز دچار مشکلی مشابه ترکیبات زردچوبه (یعنی امکان جذب و ورود به گردش خون) هستند و برای افزایش جذب آن‌ها فرمولاسیون‌های جدید ارایه شده است.

تخم کتان: این ماده مغذی به دلیل دارا بودن لیگنان‌ها، بر پیشگیری تومور سینه تاثیر مثبتی دارد. برای آزاد کردن ترکیبات داخل پوسته‌ی سخت دانه‌ها، باید بین ۱۵ تا ۳۰ گرم از آن، به صورت آسیاب شده، در روز استفاده شود.

زیتون: زیتون و روغن آن خواص ضدسرطانی دارند. مطالعات نشان می‌دهد ترکیبات زیتون بر نوع خاصی از سرطان سینه به نام “HER2-positive” (که نوع پیشرونده‌ای است) موثر است. بهتر است از خود زیتون استفاده کنید.

سیر: این گیاه ارزشمند به دلیل داشتن ترکیبات سولفوره، باعث مهار و عدم پیشرفت سرطان می‌شود و بیماری‌های قلبی- عروقی، هجوم رادیکال‌های آزاد مضر و بالا بودن چربی‌های خون را از بین می‌برد. بنابراین سیر (به خصوص خام آن را) در وعده‌های غذایی خود بگنجانید و تنها در صورت انواع جراحی‌ها، مصرف آن از ده روز قبل جراحی باید قطع شود.

اگر ناراحتی شدید گوارشی دارید، به کودک خود شیر می‌دهید یا داروهای مهار کننده‌ی ایجاد لخته خون مصرف می‌کنید، از خوردن سیر خودداری کنید.

 

بلوبری

بلوبری به دلیل داشتن آنتی اکسیدان زیاد، برای بدن بسیار مفید است و توان مبارزه با سلول‌های سرطانی را نیز دارد. این میوه‌ی خوش‌طعم، رادیکال‌های آزاد و مضر را از بدن دفع و به سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند.

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی در مبارزه با سلول‌های سرطانی نقش مهمی دارد و به خصوص برای سرطان سینه بسیار مفید و موثر است. دلیل آن نیز وجود ویتامین C زیادی است که در آن وجود دارد. گوجه فرنگی را حتما در یکی از وعده‌های غذایی خود اضافه کنید.

کلم خام

انواع کلم‌های خام را به برنامه روزانه غذای خود اضافه کنید. این سبزی خوشمزه برای از بین بردن سلول‌های سرطانی نیز بسیار مفید است. فلاونویید موجود در کلم خام خاصیت ضدسرطانی دارد و روزی یک کاسه از آن کمک می‌کند تا هرگز دچار سرطان سینه نشوید.

اسفناج و لبو قرمز

این دو سبزی نیز برای از بین بردن سلول‌های سرطانی بسیار مفید هستند. پس از خوردن لبو ممکن است ادرار انسان به رنگ قرمز تغییر کند. این در اثر فلاونویید موجود در آن است. اسفناج نیز به دلیل داشتن ویتامین C و بتاکاروتن زیاد برای مبارزه با سلول‌های سرطانی بهترین گزینه است.

الاجیک اسید

از میوه و سبزیجاتی استفاده کنید که این اسید را در خود دارند. این اسید موجب کاهش روند رشد سلول‌های سرطانی می‌شود. گردو منبع غنی از این اسید است.

آفتاب گرفتن

ویتامین D نیز برای برای پیشگیری و درمان سرطان سینه بسیار مفید است. پس سعی کنید بیشتر در معرض آفتاب باشید.

نسخه‌های شفابخش

– ۵۰ گرم گزنه، ۲۰ گرم بومادران و۱۰ گرم گل همیشه بهار را در یک لیتر آب دم کنید و روزانه یک لیوان بنوشید.

– ۱۰۰گرم بنفشه‌ی معطر را با یک لیترآب دم کنید و روزانه دو لیوان بنوشید.

– یک قاشق غذاخوری قره قاط را با یک لیوان آب دم کرده و میل کنید.

– ۲۰ گرم گل گاوزبان، ۱۰ گرم رازیانه و ۵۰ گرم بولاغ اوتی را با یک لیتر آب جوش مخلوط کرده و دم کنید. سپس روزانه دو لیوان از آن میل کنید.

– صبح‌ها یک لیوان آب ترب سیاه را با کمی عسل مخلوط کرده و بنوشید.

– یک قاشق مربا خوری ریشه‌ی شیرین بیان را در یک لیوان آب جوش حل کرده و میل کنید.

نیک و نو

درمان گیاهی و طبیعی سرطان سینه
به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط همکار گیاه یاب در تاریخ ۳ مرداد ۱۳۹۵ با موضوع درمان های طبیعی
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

آشپزی سالم

مارچوبه و قارچ کبابی
اگر شما هم عاشق کباب کردن سبزیجات هستید، مطمئنا از خوراک مارچوبه و قارچ کبابی لذت خواهید برد. با گیاه یاب همراه باشید تا به طرز تهیه این خوراک خوشمزه و کم‌کالری بپردازیم. ۲۵ دقیقه‌ای آماده می‌شود – برای ۶ نفر ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

توت فرنگی
توت فرنگی میوه ی بسیار محبوبی است و علاوه بر این محبوبیت ، خواص بی نظیری نیز دارد. توت فرنگی منبعی غنی از مواد مغذی و آنتی اکسیدان ها است. در ادامه به خواص اعجاب آور این میوه ی خوشمزه و مغذی مبپردازیم. ...
ادامه مطلب
8 لیوان آب چند لیتر است آلبالو برای دیابتی ها بلوط برای اسهال بلوط برای دیابت بلوط برای زن باردار بلوط برای معده بومادران برای تنبلی تخمدان بیماری لوپوس به انگلیسی خاصیت سوسنبر خواص آلو بخارا در بارداری خواص برگه زردآلو در بارداری خواص بومادران برای پوست خواص درمانی نارون خواص دمنوش میخک خواص زردآلو خشک شده خواص سرشیر خواص عدس برای بدنسازی خواص عدس برای کودکان خواص عرق کاکوتی خواص مخلصه خواص مرزه برای لاغری خواص میوه کنار در بارداری خواص میوه کیالک خواص گزنه دانه کاج خوراکی درمان لوپوس با طب سنتی درمان کبودی روغن بنفشه برای چاقی صورت روغن دارچین برای لاغری روغن دارچین برای پوست روغن فندق برای مو روغن کرچک برای یبوست زردک چیست شربت سوسنبر شیرین بیان در بارداری طبیعت نارون کوهی طریقه مصرف پنج انگشت عرق کیالک برای روماتیسم عکس کلم کیل فواید بومادران فواید سرشیر فواید گیاه سوسنبر قیسی در بارداری مضرات بیکن مضرات ترب مضرات سرشیر مضرات عرق بهارنارنج مضرات نارون کوهی مضرات وانیل مضرات پنج انگشت مضرات گل همیشه بهار میوه های دارای سدیم و پتاسیم بالا نارنگی برای سرماخوردگی کامبوجا و لاغری کاهو برای معده کرفس کوهی در بارداری کرنبری در ایران کرن بری چیست کلم کیل چیست گیاه کرنبری چیست
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.