درمان کم خوابی با طب سوزنی

0
111

بیماران مبتلا به بی‌خوابی را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد:

بیمارانی که در به خواب رفتن مشکل دارند. این مشکل ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. از جمله: بهداشت ضعیف خواب و مصرف ترکیبات دارویی (مثل آرامبخش‌ها، ضد احتقان‌ها، ضد افسردگی‌ها و …) وکافئین بیش از حد که در چای، ‌قهوه و نوشابه موجود است.

بیماران ممکن است به خواب بروند ولی نتوانند خواب خود را حفظ کنند. تنگی نفس در هنگام خواب، مصرف بعضی از ترکیبات دارویی یا شرایط طبی مختلف مثل آسم‌، آنژین‌، درد‌، خارش‌، پاهای بی‌قرار و.. می‌تواند از دلایل آن باشد.

کم خوابی با طب سوزنی

درمان کم خوابی با طب سوزنی

طب سوزنی تاثیر بسزایی روی تنظیم خواب و خواب‌آوری دارد؛ ولی در کنار طب سوزنی، بیمار باید بهداشت خواب (‌مثل زمان خواب، بیداری مشخص و ثابت‌، محیط خواب‌، داروها و ترکیبات دارویی‌، حمام گرم نزدیک به زمان خواب و…) را رعایت کند تا سریع‌تر بهبود یابد. در بیمارانی که بی‌خوابی به دلیل مصرف داروهای مختلف، چای، قهوه، نوشابه یا بیماری دیگری باشد‌، آن عوامل نیز باید کنترل و در صورت نیاز درمان شوند تا طب سوزنی تاثیر خوبی از خود نشان دهد.

افرادی که علاقه‌مند به درمان بی‌خوابی از طریق طب سوزنی هستند، باید بدانند که روند درمانی آن‌ها در سه مرحله اتفاق می‌افتد و هر مرحله‌ی آن ۱۰ جلسه دریافت سوزن را شامل می‌شود. در ۱۰ جلسه درمان با طب سوزنی ترشح هورمون‌های آرامش بخش و کنترل اضطراب و استرس در بیمار در بهترین شرایط خود قرار دارد و به حد نسبتا خوبی می‌رسد اما این به آن معنا نیست که بیمار می‌تواند روند درمانی خود را قطع کند‌، زیرا به چند جلسه حمایتی نیاز دارد و برای تثبیت درمان باید اقدام کند، سپس دوره‌ی بعدی درمان آغاز می‌شود. در این مرحله افرادی که برای درمان بی‌خوابی و اختلال‌های ناشی از خواب خود داروهای شیمیایی دریافت می‌کردند، می‌توانند با مشورت پزشک خود میزان مصرف این داروها را کاهش دهند. مزیت این شیوه‌ی درمانی این است که بیمار با کاهش مصرف داروهای شیمیایی، عوارض کمتری را تجربه می‌کند و تنها با کمک یک شیوه‌ی درمانی طبیعی برای درمان خود و بهبود اختلالات بی‌خوابی اقدام می‌کند. درمان کم خوابی با طب سوزنی یک از شیوه های مفید و سنتی می باشد که جوابگوی مشکلات و اختلالات فرد برای بی خوابی است.

همچنین بخوانید :  درمان جوش صورت در طب سنتی

سوزن‌ها چگونه درمان می‌کند؟

طب سوزنی از جمله شیوه‌های درمانی طبیعی است که قدمت آن به چند هزار سال پیش باز می‌گردد. این شیوه‌ی درمانی از زمان‌های دور به عنوان یک شیوه‌ی آرامش‌دهنده و تسکین‌بخش در میان درمانگران شیوه‌های طبیعی شناخته شده است. درمانگران این شیوه‌ی درمانی با کمک سوزن‌های خاص خود نقاط ویژه‌ای از بدن را تحریک می‌کنند و به این ترتیب به تنظیم هورمون‌های درونی بدن و سلسله‌ی عصبی کمک می‌کنند. البته این اقدامات در کنار تنظیم جریان گردش خون و جریان گردش انرژی در بدن اتفاق می‌افتد. درمانگر با کمک سوزن‌هایی که به نقاط خاص بدن می‌زند، مردین‌ها و کانال‌های انرژی مربوط به قلب و مغز را تقویت کرده و علاوه بر افزایش و تنظیم میزان گردش خون، انرژی در بخش کورتکس مغز، مغز میانی و اثرگذاری بر نقاط مربوط به استرس، بی‌خوابی را نیز کنترل و درمان می‌کند. این اقدام با آزاد‌سازی هورمون‌‌های شبه مورفین در مغز و سلسله اعصاب اتفاق می‌ا‌فتد و در نهایت به بهبود کیفیت خواب افراد منتهی می‌‌شود.

فراموش نکنید …

به گفته‌ی متخصصان، رعایت نکاتی ساده به هنگام خواب تاثیر مناسبی بر چگونگی و کیفیت خواب دارد. به عنوان مثال داشتن تختخواب مناسب و پاکیزه، تاریک کردن اتاق خواب، آرام بودن فضای خانه، دوش آب گرم گرفتن، نوشیدن یک لیوان شیر گرم، خوردن غذای مختصر در وعده‌ی شام، حفظ آرامش و عدم مرور مشکلات و فشارهای روزانه از عواملی است که به داشتن خوابی آرام کمک می‌کند. به گفته‌ی متخصصان بهتر است به هنگام خواب از تماشای تلویزیون به خصوص تماشای فیلم‌های هیجان‌انگیز و درام پرهیز کنید.

نیک و نو

درمان کم خوابی با طب سوزنی
به این مطلب امتیاز بدید!
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید