درمان مگس پران چشم

مگس پران همان سایه‌های کوچکی هستند که گاهی در چشم‌ها پدیدار می‌شوند و همواره در حال فرار کردن می‌باشند. مگس پران چشم وضعیت‌های مختلفی دارد و در حالت خفیف آزاردهنده نبوده و بعد از مدت زمان کوتاهی برطرف می‌شود. اما گاهی پیش می‌آید که مگس پران چشم وخیم شده و بینایی فرد را با اختلال و مشکل مواجه می‌کند. در این مطلب به طور کامل به بررسی این موضوع و روش‌های درمان مگس پران می‌پردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

مگس پران چشم

علت مگس پران چشم

ماده ژله‌مانندی به نام زجاجیه مرکز کره چشم از پشت عدسی تا شبکیه را اشغال می‌کند. ساختمان زجاجیه از شبکه اسفنج‌مانند و رشته‌های بسیار ظریفی تشکیل شده که همراه با آب و مواد محلول حالتی شبیه سفیده تخم‌مرغ پیدا می‌کند. با افزایش سن این رشته‌ها ضخیم می‌شوند و در برخی قسمت‌ها به هم می‌چسبند و توده‌های متراکمی ایجاد می‌کنند. از طرف دیگر، ماده زمینه‌ای زجاجیه هم با افزایش سن سیال‌تر می‌شود. خرده‌ریزهای حاصل از این تغییرات داخل زجاجیه شناور می‌شوند و هنگامی‌که در مسیر نور ورودی به چشم‌ها قرار می‌گیرند، مگس‌پران ایجاد می‌کنند. اگر به یک پس‌زمینه درخشان و یکنواخت مانند آسمان آبی خیره شوید، می‌توانید راحت‌تر این مگس‌پران‌ها را تشخیص دهید.

اغلب مگس‌پران‌ها کوچک هستند و اختلالی در بینایی ایجاد نمی‌کنند، اما یک نوع مگس‌پران به نام «حلقه ویس» بزرگ‌تر و به شکل حلقه است. این نوع مگس‌پران نسبت به سایر مگس‌پران‌ها بیشتر بینایی را مختل می‌کند. این نوع بزرگ‌تر مگس‌پران هنگامی ایجاد می‌شود که زجاجیه که به‌طور طبیعی روی پرده شبکیه در پشت چشم تکیه دارد، از شبکیه جدا می‌شود.

درمان مگس پران چشم

در مواجهه با مگس‌پران دو کار می‌توان کرد؛ یکی اینکه آنها را نادیده گرفت و دیگری اینکه در موارد شدید و مختل‌کننده بینایی از جراحی استفاده کرد. جراحی که برای این مقصود انجام می‌شود، «ویترکتومی» نام دارد که در آن جراح این ژل را همراه خرده‌ریزهای درون آن از پشت چشم برمی‌دارد. این جراحی موثر است، اما خطراتی هم دارد، ازجمله افزایش احتمال دچار شدن به کاتاراکت یا آب‌مروارید (کدر شدن عدسی) و جدا شدن شبکیه. پزشکان معمولا به‌عنوان آخرین شیوه در مواردی که مگس‌پران دید را به‌شدت مختل کرده باشد، به این جراحی متوسل می‌شوند.

جراحی با لیزر

یک روش درمانی دیگر که برای مگس‌پران مطرح بوده، عمل جراحی با لیزر YAG است که به آن «ویترئولیز YAG» می‌گویند. در این روش تایش لیزر با ایجاد گرما باعث بخار شدن خرده‌ریزهای ایجادکننده مگس‌پران می‌شود.

این عمل جراحی بحث‌برانگیز بوده است، به‌ این ‌علت که برخی پزشکان از اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی بدون اینکه شواهد محکمی درباره ایمنی و تاثیربخش بودن آن وجود داشته باشد، آن را عرضه کردند.

نتایج یک تحقیق جدید در دانشگاه هاروارد نشان داد ویترئولیز YAG نیاز به بررسی بیشتری دارد. پژوهشگران در این تحقیق ۵۲ نفر را که دچار مگس‌پران از نوع «حلقه ویس» بودند، به‌طور اتفاقی به دو گروه تقسیم کردند؛ یک گروه تحت‌عمل جراحی ویترئولیز YAG قرار گرفتند و گروه دیگر درمان لیزری دروغین دریافت کردند. ۶ ماه بعد، ۵۳ درصد از بیماران در گروه YAG بهبود قابل‌توجه یا کامل گزارش کردند، درحالی‌که در گروه درمان دروغین هیچ بهبودی گزارش نشد.

مگس پران چشم

این بررسی جدید از این لحاظ مهم است که برای نخستین بار به‌صورت کارآزمایی کنترل‌شده تصادفی‌شده انجام شده که استاندارد طلایی برای آزمایش تاثیربخشی درمان‌های جدید است. این نتایج همچنین از این لحاظ ارزشمند است که درمان لیزری باعث هیچ پارگی یا آسیب شبکیه در بیماران در طول دوره ۶ ماه پیگیری نشده بود. پژوهشگران می‌گویند نتایج این تحقیق امیدوارکننده است، اما برای نتیجه‌گیری قاطع در این مورد بررسی‌های بیشتری مورد نیاز است.

به گفته منتقدان، این بررسی فقط شامل افراد یک نوع مگس پران چشم (حلقه ویس) بوده بنابراین تاثیربخشی این شیوه درمانی روی انواع شایع‌تر مگس‌پران هنوز باید تعیین شود.

راه حل چیست؟

پژوهشگران دانشگاه هاروارد معتقدند تا زمانی که شواهد محکم‌تری درباره تاثیربخشی و بی‌عارضه بودن درمان مگس‌پران با لیزر YAG – در حال حاضر چند کارآزمایی بالینی در این مورد در حال انجام است-، وجود ندارد، بهترین انتخاب نادیده گرفتن مگس‌پران‌ها و صرفا مراقبت از لحاظ ظهور ناگهانی مگس‌پران‌های جدید است که در این صورت باید به پزشکتان اطلاع دهید. از طرف دیگر، اگر مجموع رشته‌ها، قطعه‌ها و سایر خرده‌ریزهای ایجادکننده مگس‌پران واقعا بینایی‌تان را مختل می‌کنند و مانع انجام فعالیت‌های روزانه یا کارتان می‌شوند، باید با مشورت با پزشکتان سودمندی‌های جراحی و خطرات احتمالی آن را سبک و سنگین کنید و تصمیم بگیرید.

مگس‌پران یا پارگی شبکیه

یک عارضه وخیم‌تر که ممکن است با مگس‌پران معمولی اشتباه شود، جداشدگی یا پارگی شبکیه است. در این حالت یک بروز ناگهانی شمار زیادی مگس‌پران، جرقه‌های نور یا ایجاد بخش‌های تاریک در میدان بینایی رخ می‌دهد. اگر دچار این عارضه شدید، باید فورا به پزشک یا متخصص چشم مراجعه کنید. جداشدگی یا پارگی شبکیه نیاز به تشخیص و درمان فوری دارد.

این افراد در معرض خطر بیشتر پارگی یا جداشدگی شبکیه هستند:

– افراد سالمندتر

– افراد نزدیک‌بین

– افراد با داشتن سابقه خانوادگی پارگی یا جداشدگی شبکیه

– کسانی که سابقه اخیر مگس‌پران داشته‌اند و چشم‌پزشک علت آن را جدا شدن زجاجیه از شبکیه دانسته است.

– افراد با سابقه جراحی چشم.

هفته نامه سلامت
درمان مگس پران چشم
4.5 (90%) 2 votes
نوشته شده توسط نویسنده 1 در تاریخ ۸ آبان ۱۳۹۶ با موضوع اخبار دنیای سلامت
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

آشپزی سالم

سوپ بروکلی
سوپ بروکلی یک غذای ساده، مقوی، کم‌کالری و مفید برای افراد مبتلا به دیابت می‌باشد. به شما اطمینان می‌دهیم که عاشق این سوپ خواهید شد، حتی اگر به کلم بروکلی علاقه‌ای ندارید. لطفا با گیاه یاب همراه باشید. ۴۰ دقیقه‌ای آماده ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

هندوانه
هندوانه ( Watermelon ) نوعی گیاه است که میوه‌ی آن آبدار و شیرین بوده و در دسته بندی صیفی‌جات قرار می‌گیرد. تاریخچه‌ی این میوه مربوط به کشور هند میشود و برای اولین بار در آنجا به عمل آمده است ...
ادامه مطلب
8 لیوان آب چند لیتر است آلبالو برای دیابتی ها بلوط برای اسهال بلوط برای دیابت بلوط برای زن باردار بلوط برای معده بومادران برای تنبلی تخمدان بیماری لوپوس به انگلیسی خاصیت سوسنبر خواص آلو بخارا در بارداری خواص برگه زردآلو در بارداری خواص بومادران برای پوست خواص درمانی نارون خواص دمنوش میخک خواص زردآلو خشک شده خواص سرشیر خواص سوسن عنبر خواص عدس برای بدنسازی خواص عدس برای کودکان خواص عرق کاکوتی خواص مخلصه خواص مرزه برای لاغری خواص میوه کنار در بارداری خواص میوه کیالک دانه کاج خوراکی درمان لوپوس با طب سنتی روغن بنفشه برای نوزاد روغن بنفشه برای چاقی صورت روغن دارچین برای لاغری روغن دارچین برای پوست روغن فندق برای مو روغن فندق برای مژه روغن کرچک برای یبوست زردک چیست شربت سوسنبر طبیعت نارون کوهی طریقه مصرف پنج انگشت عرق کیالک برای روماتیسم عکس کلم کیل فواید سرشیر فواید گیاه سوسنبر قیسی در بارداری مضرات بیکن مضرات ترب مضرات سرشیر مضرات عرق بهارنارنج مضرات نارون کوهی مضرات وانیل مضرات پنج انگشت مضرات گل همیشه بهار میوه های دارای سدیم و پتاسیم بالا نارنگی برای سرماخوردگی پودر عسل چیست کامبوجا و لاغری کاهو برای معده کرفس کوهی در بارداری کرنبری در ایران کرن بری چیست کلم کیل چیست گیاه کرنبری چیست
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.