درمان شانه درد ناشی از کار با رایانه

برای افرادی که با رایانه سروکار دارند، درد شانه امری شایع است؛ زیرا این افراد باید همواره گردن و مچِ دستان خود را برای ساعات متمادی در یک وضعیت نگه دارند. این باعث بروز تنش در عضلات و تاندون‌ها می‌شود. در اغلب موارد، به ویژه وقتی در حال کار کردن با ماوس رایانه هستید، چیزی برای پشتیبانی کردن از شانه‌ها وجود ندارد. این عدم پشتیبانی سبب می‌شود تا تعادل عضلانی برهم ریخته و آسیب ناشی از کار کردن با رایانه به بروز شانه درد منجر شود. این درد می‌تواند گاهی بسیار شدید باشد، به ویژه زمانی که وضعیت نادرست بدن به گرفتگی عصب ختم شود. در این مطلب به بررسی راه‌های تشخیص و درمان شانه درد ناشی از کار با رایانه می‌پردازیم.

درمان شانه درد

تشخیص درد

به گزارش گیاه یاب به نقل از «نیوهلث‌ادوایزر» چهار نوع عضلۀ تثبیت‌کننده در ناحیۀ شانه وجود دارد که برهم خوردن تعادل این عضلات می‌تواند باعث بروز شانه درد شود. برای تشخیص مشکل‌تان، باید چند چیز را مد نظر داشته باشید.

-وقتی درد در شانۀ دستی است که با آن از ماوس استفاده می‌کنید: این درد زمانی اتفاق می‌افتد که آرنج را به سمت مچ دست خم می‌کنید و در همین حال دست‌تان جلوتر از شانه قرار می‌گیرد. این حالت باعث می‌شود تا تنش درون دست باقی بماند و منجر به خستگی عضلات و تاندون‌های مابین گردن و مچ دست شود. اینکار فشار زیادی را بر روی شانه اعمال می‌کند و علت بروز درد در این ناحیه است. تصحیح وضعیت دست، استفاده از فیزیوتراپی و انتخاب یک ماوس ارگونومیک می‌توانند به رفع این مشکل کمک کنند.

-وقتی شانه‌تان درد می‌کند، اما مربوط به دستی نمی‌شود که با آن ماوس را استفاده می‌کنید: این درد ممکن است ناشی از استفادۀ کیف‌های دوشی باشد. حمل کردن کیف دوشی یا اداری می‌تواند تعادل کمر عضلات سینه را برهم بزند که در نتیجه ممکن است منجر به بروز شانه درد شود. بهتر است به جای این نوع کیف‌ها، از یک کوله‌پشتی استفاده کنید.

روش‌های درمان شانه درد

می‌توانید از تمرینات مختلفی برای درمان شانه درد که ناشی از کار با رایانه است بهره ببرید. در ادامه چند مورد از این تمرینات را معرفی می‌کنیم:

درمان شانه درد

۱.تمرین با نوار کششی برای درمان شانه درد

یک نوار کششی را در دست گرفته، به شکلی که کف دست‌ها به سمت بالا باشد. نوار را محکم گرفته و دست‌ها را در مقابل خودتان بالا آورید. دست‌ها باید دقیقا روبه‌روی خودتان و تا ارتفاع شانه‌ها بالا باشند. سپس با استفاده از شانه‌ها، دست‌ها را به سمت بیرون باز کنید. مطمئن شوید که هنگام کشیدن نوار، هر دو شانه را به طور یکسان مورد استفاده قرار دهید. کشش را در شانه‌هایتان احساس کنید و سپس دوباره به حالت اول برگردید.

درمان شانه درد

۲.بردن نوار کششی بالای سر

یک نوار را محکم در دست‌ها گرفته، به طوری که کف دستان به سمت پایین باشند. به آرامی دست‌ها را مقابل خودتان آورده و سپس به آرامی بالای سرتان ببرید. سر خود را در طول انجام حرکت بالا نگه دارید.

در حالی که آرنج‌ها را صاف نگه داشته‌اید، با استفاده از شانه‌ها دست‌ها را پایین آورید. مطمئن شوید که نوار پشتِ گردنتان را لمس کنید. سپس به حالت اولیه برگشته و این تمرین را ۲۵ مرتبه تکرار کنید.

درمان شانه درد

۳.ماساژ با توپ تنیس

مقابل یک دیوار در حالت ایستاده قرار بگیرید. توپ تنیس را درون یک جوراب گذاشته و آن را بر روی شانۀ آسیب‌دیده قرار دهید. ارتفاع را از طریق تغییر دادن طول جوراب تنظیم کنید. حالا به سمت دیوار متمایل شده و فشار را بر روی هر ناحیه‌ای از بدن که درد دارد اعمال کنید. فشار را تا زمان برطرف شدن درد حفظ کنید. سپس توپ را جابه‌جا کرده و همینکار را برای قسمت دیگری از بدن که درد دارد انجام دهید. این روش ماساژ را به مدت چند دقیقه ادامه دهید تا بهتر شوید.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: newhealthadvisor.com
درمان شانه درد ناشی از کار با رایانه
4 (80%) 3 votes
نوشته شده توسط گیاه یاب در تاریخ ۹ آذر ۱۳۹۶ با موضوع اخبار دنیای سلامت مطالب ویژه
کانال تلگرام
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

کوله پشتی

آشپزی سالم

طرز تهیه پاستا مرغ با سس پستو
در دستورالعمل امروز قصد داریم به طرز تهیه پاستا مرغ با سس پستو بپردازیم که غذایی فوق‌العاده لذیذ و خوش‌طعم است. البته فراموش نکنید که این پاستا کالری نسبتا بالایی دارد و نباید در مصرف آن زیاده‌روی کنید. لطفا با ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

ترخون
ترخون یا نام انگلیسی آن Tarragon که برگرفته از نام فارسی آن می باشد گیاهی است که تا چندین سال پایا بوده,دلیل اصلی استفاده از این گیاه خارج از بحث خواص آن به خاطر عطر و طعم مخصوصی که دارد از آن استفاده می شود,در ادامه این مطلب به خواص گیاه ترخون خواهیم پرداخت. ...
ادامه مطلب

تبلیغات متنی

سیر و گشت کوپه
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.