درمان سندروم کانال کارپال با طب سنتی

سندروم کانال کارپال یکی از بیماری های شایع دنیای امروز است که آن را به عنوان مچ درد می شناسند. سندروم تونل کارپال بر اثر فشار تاندون ها روی عصب مدیان در ساعد ایجاد می شود و درد آن به انگشت های دست منجر شده و حرکت دست را مشکل می کند. کارپال، کانالی است که عصب های بسیار مهم را از مچ به انگشت های دست می رساند. هنگامی که عصب مدیان در کف و مچ دست تحت فشار قرار گیرد باعث ایجاد درد، بی حسی و گزگز انگشتان دست می شود. از نگاه طب سنتی نیز این بیماری ناشی از سودای رسوب کرده در انتهای دست است. بسیاری از افراد فکر می کنند این مشکل قابل درمان نیست و باید درد آن را تحمل کرد، اما طب سوزنی می تواند به درمان این بیماری کمک کند. در ادامه مطلب با گیاه یاب همراه باشید.

کانال کارپال

عوامل ایجاد کننده

این عارضه معمولا به دلیل استفاده بیش از حد مچ دست به خصوص در فعالیت ها و کارهای تکراری روزانه ایجاد می شود و بین خانم های خانه دار، کاربران کامپیوتر، نجاران، تصویرگران، قصاب ها، مکانیک های خودرو، راننده های ماشین های سنگین، صندوق دارها، ماشین نویس ها و کارگران کارخانه ها شیوع بیشتری دارد. این اختلال همچنین به دنبال بعضی از بیماری ها به واسطه التهاب و تورمی که ایجاد می شود بروز می کند. از جمله این بیماری ها می توان به دیابت، کم کاری تیروئید، روماتیسم های مفصلی، بارداری، نارسایی کلیه و شکستگی ها اشاره کرد.

نشانه ها

* درد که از انگشت شست، نشانه و میانی شروع و به سمت ساعد و بازو کشیده می شود. همچنین شب ها و در زمان رانندگی، مطالعه، نوشتن و تکان دادن دست افزایش می یابد.

* بی حسی و سوزش در انگشت شست، نشانه و میانی که به سمت ساعد و بازو کشیده می شود.

* احساس فشار در یک یا هر دو دست که گاهی متوجه ساعد می شود و در موارد شدید شانه ها را درگیر می کند.

* فلج انگشتان شست، اشاره، میانی و در بعضی موارد نصف انگشت چهارم

* عدم توانایی در گرفتن اشیا و افتادن اشیا از دست

* تغییر شکل ناخن ها، خشکی پوست دست و انگشتان

* حساسیت به سرما

عوارض

خطر التهاب تاندون ها در بیمارانی که با وجود گرفتاری مچ دست و بروز علایم به فعالیت های سخت و سنگین ادامه می دهند، وجود دارد. افزایش فشار روی کانال کارپال و نرسیدن خون به این ناحیه موجب از دست دادن تحرک مچ دست و صدمات عصبی جدی و ماندگار می شود.

درمان با طب سوزنی

درمان های رایج سندروم کانال کارپال استفاده از آتل یا اسپلینت مچ دست برای جلوگیری از خم شدن آن، تزریق کورتیکوستروئید در کانال مچ دستی و در موارد شدید و مقاوم به درمان استفاده از عمل جراحی است، اما تحقیقات نشان می دهد می توان از طب سوزنی برای درمان این عارضه استفاده کرد.

این کار با استفاده از سوزن های مخصوص روی نقاطی که مسیر انرژی در حرکت است انجام می شود. این سوزن ها جریان الکتریکی را از خود عبور می دهند. نکته مهم این است که مصرف ویتامین B6 در بهبود این عارضه بسیار موثر است و می تواند عامل مهمی در از بین بردن تورم باشد، بنابراین هم زمان با انجام طب سوزنی، غذاهایی مصرف کنید که سرشار از این ویتامین باشند. این ویتامین را می توانید در غلات، جگر، دل و قلوه، حبوبات و همچنین سبزیجات سبز تیره بیابید. همچنین از خوردن قهوه، شکلات و کاکائو پرهیز کنید.

نیک و نو
نوشته شده توسط گیاه یاب در تاریخ ۱ دی ۱۳۹۵ با موضوع طب سنتی

آشپزی سالم

کوفته سبزی
کوفته سبزی یک غذای سنتی و مخصوص شهر شیراز است که بسیار لذیذ و مغذی میباشد. تهیه این کوفته چندان کار آسانی نیست و نیازمند مهارت های آشپزی است. در ادامه شما را با طرز تهیه کوفته سبزی شیرازی آشنا ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

گلابی
میوه گلابی با رنگ های سبز یا زرد ، آبدار و مخروطی شکل است که طعمی خوش و بسیار معطر است. این میوه خوشمزه و پرخاصیت در بین مردم مناطق مختلف به شاه میوه یا آمرود نیز معروف است که به میوه پیوندی و شاداب آن شاه آمرود گویند. گیاه گلابی بومی آسیای غربی و اروپای شرقی مخصوصاً نواحی شمال غربی ایران و کوههای قفقاز می باشد. ...
ادامه مطلب

تبلیغات متنی

اگرچه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.