درمان سندروم کانال کارپال با طب سنتی

سندروم کانال کارپال یکی از بیماری های شایع دنیای امروز است که آن را به عنوان مچ درد می شناسند. سندروم تونل کارپال بر اثر فشار تاندون ها روی عصب مدیان در ساعد ایجاد می شود و درد آن به انگشت های دست منجر شده و حرکت دست را مشکل می کند. کارپال، کانالی است که عصب های بسیار مهم را از مچ به انگشت های دست می رساند. هنگامی که عصب مدیان در کف و مچ دست تحت فشار قرار گیرد باعث ایجاد درد، بی حسی و گزگز انگشتان دست می شود. از نگاه طب سنتی نیز این بیماری ناشی از سودای رسوب کرده در انتهای دست است. بسیاری از افراد فکر می کنند این مشکل قابل درمان نیست و باید درد آن را تحمل کرد، اما طب سوزنی می تواند به درمان این بیماری کمک کند. در ادامه مطلب با گیاه یاب همراه باشید.

کانال کارپال

عوامل ایجاد کننده

این عارضه معمولا به دلیل استفاده بیش از حد مچ دست به خصوص در فعالیت ها و کارهای تکراری روزانه ایجاد می شود و بین خانم های خانه دار، کاربران کامپیوتر، نجاران، تصویرگران، قصاب ها، مکانیک های خودرو، راننده های ماشین های سنگین، صندوق دارها، ماشین نویس ها و کارگران کارخانه ها شیوع بیشتری دارد. این اختلال همچنین به دنبال بعضی از بیماری ها به واسطه التهاب و تورمی که ایجاد می شود بروز می کند. از جمله این بیماری ها می توان به دیابت، کم کاری تیروئید، روماتیسم های مفصلی، بارداری، نارسایی کلیه و شکستگی ها اشاره کرد.

نشانه ها

* درد که از انگشت شست، نشانه و میانی شروع و به سمت ساعد و بازو کشیده می شود. همچنین شب ها و در زمان رانندگی، مطالعه، نوشتن و تکان دادن دست افزایش می یابد.

* بی حسی و سوزش در انگشت شست، نشانه و میانی که به سمت ساعد و بازو کشیده می شود.

* احساس فشار در یک یا هر دو دست که گاهی متوجه ساعد می شود و در موارد شدید شانه ها را درگیر می کند.

* فلج انگشتان شست، اشاره، میانی و در بعضی موارد نصف انگشت چهارم

* عدم توانایی در گرفتن اشیا و افتادن اشیا از دست

* تغییر شکل ناخن ها، خشکی پوست دست و انگشتان

* حساسیت به سرما

عوارض

خطر التهاب تاندون ها در بیمارانی که با وجود گرفتاری مچ دست و بروز علایم به فعالیت های سخت و سنگین ادامه می دهند، وجود دارد. افزایش فشار روی کانال کارپال و نرسیدن خون به این ناحیه موجب از دست دادن تحرک مچ دست و صدمات عصبی جدی و ماندگار می شود.

درمان با طب سوزنی

درمان های رایج سندروم کانال کارپال استفاده از آتل یا اسپلینت مچ دست برای جلوگیری از خم شدن آن، تزریق کورتیکوستروئید در کانال مچ دستی و در موارد شدید و مقاوم به درمان استفاده از عمل جراحی است، اما تحقیقات نشان می دهد می توان از طب سوزنی برای درمان این عارضه استفاده کرد.

این کار با استفاده از سوزن های مخصوص روی نقاطی که مسیر انرژی در حرکت است انجام می شود. این سوزن ها جریان الکتریکی را از خود عبور می دهند. نکته مهم این است که مصرف ویتامین B6 در بهبود این عارضه بسیار موثر است و می تواند عامل مهمی در از بین بردن تورم باشد، بنابراین هم زمان با انجام طب سوزنی، غذاهایی مصرف کنید که سرشار از این ویتامین باشند. این ویتامین را می توانید در غلات، جگر، دل و قلوه، حبوبات و همچنین سبزیجات سبز تیره بیابید. همچنین از خوردن قهوه، شکلات و کاکائو پرهیز کنید.

نیک و نو
درمان سندروم کانال کارپال با طب سنتی
به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط گیاه یاب در تاریخ ۱ دی ۱۳۹۵ با موضوع طب سنتی ایران
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

آشپزی سالم

کاری نخود
ما معمولا پیشنهاد می‌کنیم که خودتان نخود را در خانه بپزید، اما استفاده از کنسرو نخود به شما کمک می‌کند تا غذایتان بسیار سریع آماده شود. با گیاه یاب همراه باشید تا به طرز تهیه کاری نخود بپردازیم. ۴۰ دقیقه‌ای آماده ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

عرق شیرین بیان با خواصی بی نظیر از گیاهی با همین نام تهیه می شود. گیاه شیرین بیان در اکثر مناطق ایران می روید. ش ...
ادامه مطلب
8 لیوان آب چند لیتر است آلبالو برای دیابتی ها بلوط برای اسهال بلوط برای دیابت بلوط برای زن باردار بلوط برای معده بومادران برای تنبلی تخمدان بیماری لوپوس به انگلیسی خاصیت سوسنبر خواص آلو بخارا در بارداری خواص برگه زردآلو در بارداری خواص بومادران برای پوست خواص درمانی نارون خواص دمنوش میخک خواص زردآلو خشک شده خواص سرشیر خواص سوسن عنبر خواص عدس برای بدنسازی خواص عدس برای کودکان خواص عرق کاکوتی خواص مخلصه خواص مرزه برای لاغری خواص میوه کنار در بارداری خواص میوه کیالک دانه کاج خوراکی درمان لوپوس با طب سنتی روغن بنفشه برای نوزاد روغن بنفشه برای چاقی صورت روغن دارچین برای لاغری روغن دارچین برای پوست روغن فندق برای مو روغن فندق برای مژه روغن کرچک برای یبوست زردک چیست شربت سوسنبر طبیعت نارون کوهی طریقه مصرف پنج انگشت عرق کیالک برای روماتیسم عکس کلم کیل فواید سرشیر فواید گیاه سوسنبر قیسی در بارداری مضرات بیکن مضرات ترب مضرات سرشیر مضرات عرق بهارنارنج مضرات نارون کوهی مضرات وانیل مضرات پنج انگشت مضرات گل همیشه بهار میوه های دارای سدیم و پتاسیم بالا نارنگی برای سرماخوردگی پودر عسل چیست کامبوجا و لاغری کاهو برای معده کرفس کوهی در بارداری کرنبری در ایران کرن بری چیست کلم کیل چیست گیاه کرنبری چیست
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.