درمان بی خوابی با سوزن های خواب آور

بیماران مبتلا به بی خوابی را میتوان به دو دسته تقسیم کرد:

*بیمارانی که در به خواب رفتن مشکل دارند. این مشکل ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. از جمله: بهداشت ضعیف خواب و مصرف ترکیبات دارویی (مثل آرامبخش‌ها، ضد احتقان‌ها، ضد افسردگی‌ها و…) و کافئین بیش از حد که در چای، قهوه و نوشابه موجود است.

*بیماران ممکن است به خواب بروند ولی نتوانند خواب خود را حفظ کنند. تنگی نفس در هنگام خواب، مصرف بعضی از ترکیبات دارویی یا شرایط طبی مختلف مثل آسم، آنژین، درد، خارش، پاهای بی قرار و… میتواند از دلایل آن باشد.

بی خوابی

طب سوزنی و بی خوابی

طب سوزنی تاثیر بسزایی روی تنظیم خواب و خواب‌آوری دارد، ولی در کنار طب سوزنی، بیمار باید بهداشت خواب (مثل زمان خواب، بیداری مشخص و ثابت، محیط خواب، داروها و ترکیبات دارویی، حمام گرم نزدیک به زمان خواب و…) را رعایت کند تا سریع‌تر بهبود یابد. در بیمارانی که بی خوابی بدلیل مصرف داروهای مختلف، چای، قهوه، نوشابه یا بیماری دیگری باشد، آن عوامل نیز باید کنترل و در صورت نیاز درمان شوند تا طب سوزنی تاثیر خوبی از خود نشان دهد.

افرادی که علاقه‌مند به درمان بی خوابی از طریق طب سوزنی هستند، باید بدانند که روند درمانی آنها در سه مرحله اتفاق می‌افتد و هر مرحله‌ی آن ۱۰ جلسه دریافت سوزن را شامل میشود. در ۱۰ جلسه درمان با طب سوزنی ترشح هورمون‌های آرامش بخش و کنترل اضطراب و استرس در بیمار در بهترین شرایط خود قرار دارد و به حد نسبتا خوبی میرسد. اما این بدان معنا نیست که بیمار میتواند روند درمانی خود را قطع کند، زیرا به چند جلسه حمایتی نیاز دارد و برای تثبیت درمان باید اقدام کند، سپس دوره‌ی بعدی درمان آغاز میشود. در این مرحله افرادی که برای درمان بی خوابی و اختلال‌های ناشی از خواب خود داروهای شیمیایی دریافت می‌کردند، میتوانند با مشورت پزشک خود میزان مصرف داروها را کاهش دهند. مزیت این شیوه‌ی درمانی این است که بیمار با کاهش مصرف داروهای شیمیایی، عوارض کمتری را تجربه می‌کند و تنها با کمک یک شیوه‌ی درمانی طبیعی برای درمان خود و بهبود اختلالات بی خوابی اقدام میکند.

سوزن‌ها چگونه درمان می‌کنند؟

طب سوزنی از جمله شیوه‌های درمانی طبیعی است که قدمت آن به چند هزار سال پیش باز می‌گردد. این شیوه‌ی درمانی از زمان‌های دور به عنوان یک شیوه‌ی آرامش دهنده و تسکین بخش در میان درمانگران شیوه‌های طبیعی شناخته شده است. درمانگران شیوه‌های طبیعی با کمک سوزن‌های خاص خود نقاط ویژه‌ای از بدن را تحریک می‌کنند و به این ترتیب به تنظیم هورمون‌های درونی بدن و سلسله‌ی عصبی کمک میکنند. البته این اقدامات در کنار تنظیم جریان گردش خون و جریان گردش انرژی در بدن اتفاق می‌افتد. درمانگر با کمک سوزن‌هایی که به نقاط خاص بدن می‌زند، مردین‌ها و کانال‌های انرژی مربوط به قلب و مغز را تقویت کرده و علاوه بر افزایش و تنظیم میزان گردش خون، انرژی در بخش کورتکس مغز، مغز میانی و اثرگذاری بر نقاط مربوط به استرس، بی خوابی را نیز کنترل و درمان میکند. این اقدام با آزادسازی هورمون‌های شبه مورفین در مغز و سلسله اعصاب اتفاق می‌افتد و در نهایت به بهبود کیفیت خواب افراد منتهی میشود.

فراموش نکنید

به گفته‌ی متخصصان، رعایت نکاتی ساده به هنگام خواب تاثیر مناسبی بر چگونگی و کیفیت خواب دارد. بعنوان مثال داشتن تخت خواب مناسب و پاکیزه، تاریک کردن اتاق خواب، آرام بودن فضای خانه، دوش آب گرم گرفتن، نوشیدن یک لیوان شیر گرم، خوردن غذای مختصر ددر وعده‌ی شام، حفظ آرامش و عدم مرور مشکلات و فشارهای روزانه از عواملی است که به داشتن خوابی آرام کمک میکند. به گفته‌ی متخصصان بهتر است به هنگام خواب از تماشای تلویزیون به خصوص تماشای فیلم‌های هیجان انگیز و درام پرهیز کنید.

نیک و نو

درمان بی خوابی با سوزن های خواب آور
5 (100%) 1 vote
نوشته شده توسط گیاه یاب در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۹۵ با موضوع طب سنتی ایران
کانال تلگرام
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

کوله پشتی

آشپزی سالم

خورشت مرغ زردچوبه ای
خورشت مرغ زردچوبه ای یک غذای سریع و لذیذ است که در عرض ۴۰ دقیقه آماده می‌شود. زردچوبه طعم و رنگ فوق‌العاده‌ای به مرغ می‌دهد و همچنین خواص فراوانی نیز دارد. لطفا با گیاه یاب همراه باشید. ۴۳ دقیقه‌ای آماده می‌شود ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

نارون کوهی
نارون کوهی ، درختی زینتی است که امروزه آن را در باغ ها و پارک ها می کارند، اما این گیاه دارای خواص دارویی فراوانی می باشد که ما در این مطلب برای شما آماده کرده ایم. با گیاه یاب همراه باشید. ...
ادامه مطلب

تبلیغات متنی

سیر و گشت کوپه
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.