درمان بیماری سل با نسخه‌های گیاهی

سل از بیماریهای سخت، عفونی و واگیردار میباشد که از تاریخچه ی آن به سالهای بسیار دوری باز میگردد، اگر چه به نظر می‌رسد امروزه با وجود پیشرفت علم پزشکی باید از بین رفته باشد، اما هم چنان دیده می‌شود و گاهی نیز افراد مبتلا را به کام مرگ می‌کشاند. در گذشته به اشتباه تصور می‌کردند نفرین کسی یا شدت غم و غصه دلیل اصلی ابتلا به بیماری سل است، اما بعدها علم ثابت کرد ابتلا به آن، عامل باکتریایی دارد. در حال حاضر آمارها نشان می‌دهد سالانه حدود هشت میلیون نفر به تعداد مبتلایان این بیماری افزوده می‌‌شود و هم‌اکنون حدود یک سوم ساکنان کره‌ی خاکی به باکتری سل آلوده‌اند.

سل

سل چیست

سل بیماری عفونی، مزمن و واگیردار است که با ورود باکتری کوچکی به نام «باسیل سل» به داخل ریه‌ها، ایجاد می‌شود و نه فقط ریه‌ها، بلکه سایر اعضای بدن مانند پوست، حنجره، استخوان‌ها، روده و…. را نیز مورد هجوم قرار می‌دهد. به همین دلیل سل را به دو دسته سل ریوی و سل خارج از ریه تقسیم می‌کنند. سل خارج از ریه بسته به این که کدام عضو از بدن را درگیر کند، به نام همان عضو یا نامی مرتبط با آن شناخته می‌شود. با این حال از بین این دو نوع، سل ریوی شیوع بسیار بیشتری دارد و دست‌کم ۷۵ درصد موارد ابتلا به این بیماری را در برمی‌گیرد. در سل ریه، میکروب بیماری پس از ورود به بدن شروع به تکثیر کرده و پس از مدتی در ریه‌ها ضایعاتی ایجاد می‌کند.

این باکتری‌ها توسط حشرات، خون، ظروف غذا، لیوان آب یا اشیای دیگر منتقل نمی‌شوند، بلکه به وسیله‌ی استنشاق ذرات منتشر شده در اثر سرفه، عطسه و صحبت کردن با فرد مسلول انتقال می‌یابد. فرد مسلولی که به طور مرتب دارو مصرف می‌کند و نتیجه‌ی آزمایشات خلط او منفی است نمی‌تواند ناقل این بیماری باشد.

عوامل ایجاد کننده‌ی بیماری

* افزایش سن

* تغدیه‌ی نامناسب

* مصرف دخانیات

* شیمی درمانی و عفونت

* شرایط زندگی نامناسب

* محیط آلوده و غیر بهداشتی

علایم بیماری

* سرفه

* خستگی زودرس

* تب خفیف

* عرق شبانه

* درد در ناحیه‌ی ستون فقرات و کمر

* لاغری و کاهش تدریجی وزن

* تنگی نفس

* گرفتگی صدا

درمان‌های گیاهی

گیاهان زیر با دارا بودن اثرات درمانی قابض، ضد عفونی کننده‌ی ریه‌ها و مجاری تنفسی، دفع‌کننده‌ی اخلاط، جلوگیری از تکثیر باکتری مولد بیماری، می‌توانند در درمان بیماری سل ریوی موثر واقع شوند.

انجبار: انجبار مقوی، قابض، دارای دو نوع تانن موثر و کمک کننده به درمان بیماری سل به‌خصوص در آغاز ابتلاست.

مصرف خیسانده‌ی قطعه‌های ریشه‌ی گیاه در آب نیم گرم، به مقدار سه تا چهار فنجان در روز است.

اکالیپتوس: اکالیپتوس ضد عفونی‌ کننده‌ی عمومی به‌خصوص مجاری تنفسی، آرام کننده‌ی سرفه، رقیق کننده‌ی ترشحات ریه و خلط‌آور، موثر در درمان برونشیت‌های حاد و مزمن، سل ریوی، گریپ و… است.

۳۰ تا ۶۰ گرم برگ گیاه اکالیپتوس را در یک لیتر آب جوش بریزید تا دم بکشد، سپس چهار تا پنج فنجان در روز مصرف کنید.

بارهنگ: بارهنگ تصفیه کننده‌ی خون، قابض، نرم‌کننده، موثر در درمان اخلاط خونی، برونشیت مزمن، سل و…. است.

۵۰ گرم برگ بارهنگ، اکالیپتوس و انجبار را به مدت یک دقیقه بجوشانید، سپس اجازه دهید ۱۲ ساعت باقی بماند. پس از صاف کردن، به مقدار چند فنجان در روز مصرف شود.

دم اسب: دم اسب قابض، تامین کننده‌ی عناصر معدنی و ضروری بدن و موثر در درمان اخلاط خونی است. دم اسب به علت دارا بودن سیلیس برای مسلولین که مقدار درصد این ماده در آن‌ها خیلی کم است، بسیار مفید است.

۵ تا ۲۰ گرم در روز عصاره‌ی روان گیاه را مصرف کنید.

برگ درخت گردو: مقوی، قابض، ضد عفونی کننده، موثر در درمان برونشیت‌های حاد و مزمن، سل و… است.

۱۵ تا ۳۰ گرم برگ گیاه را در یک لیتر آب به مقدار دو تا پنج فنجان در روز بجوشانید و سپس مصرف کنید.

سیر: ضد عفونی‌کننده‌ی دستگاه تنفسی، ضد باکتری، موثر در رفع بیماری‌های ریوی، برونشیت‌های حاد و مزمن، سل و … است. از نظر درمانی سیر خام بر نوع پخته‌ی آن مزیت دارد.

می‌توانید سیر خام را در سالاد بریزید یا به شکل پخته در غذاها مصرف کنید. خوردن سیر و نارگیل کوبیده‌ی مخلوط با آب لیموی تازه‌، بسیار موثر است

شنبلیه: اثر تقویت‌کننده، محرک پانکراس، دستگاه هضم، رفع‌کننده‌ی لاغری مسلولین و تقویت آن‌ها را دارد.

مصرف روزانه‌ی دو تا سه قاشق مرباخوری گرد دانه شنبلیله با مخلوط عسل به بیماران مسلول توصیه می‌شود.

گل سرخ: قابض، تقویت‌کننده و از قدیم در درمان مسلولین معمول بوده است.

* مصرف روزانه‌ی ۵۰ تا ۱۰۰ گرم گل سرخ که از ترکیب ۲۵۰ گرم گلبرگ غنچه‌های در حال شکفتن و ۷۵۰ گرم قند به اضافه‌ی مقداری گلاب تهیه می‌شود و حالت خمیر مانند و غلظت عسل را دارد، به مسلولین توصیه می‌شود.

* مصرف بعضی گیاهان دارویی مانند اکیناسیا (برای بهبود سیستم ایمنی مفید است)، گل ماهور و شبدر چمنی (برای درمان سرفه استفاده می‌شود و خواص آنتی‌بیوتیکی دارد) می‌تواند در درمان بیماری موثر باشد. نحوه‌ی استفاده از این گیاهان هم بدین شکل است که یک قاشق غذاخوری اکیناسیا را به مدت ۲۵ دقیقه در یک چهارم لیتر آب با حرارت ملایم بجوشانید. سپس آن را در ظرف حاوی یک تا دو قاشق غذاخوری گل ماهور و شبدر چمنی بریزید و به مدت ۳۰ دقیقه استراحت دهید. این ترکیب می‌تواند روزانه مورد استفاده‌ی بیماران قرار گیرد، البته مصرف آن به صورت تازه توصیه می‌شود.

رژیم غذایی مفید

– رژیم غذایی در مرحله‌ی حاد بیماری (وقتی تب بالاست) باید حاوی مقادیر زیادی مایعات و در دو تا سه روز ابتدایی تب باشد. حجم مایعات باید به اندازه‌ای باشد که مقدار آب از دست رفته در تعریق و حجم کافی ادرار برای دفع مواد زاید را تامین کند. مصرف شیر، آب میوه، انواع سوپ و آب برای این منظور مناسب است.

– کربوهیدرات کافی باید به شکل گلوکز، ساکاروز و نشاسته در غذاهای روزانه گنجانده شود. بیشتر غذاهای بیمار باید ترکیبی از غلات و حبوبات همراه با پروتیین حیوانی باشد. فرنی انتخاب مناسبی است.

– در مرحله‌ی تب مزمن و با پیشرفت بیماری سل، بیماران دچار کاهش اشتها، درد قفسه‌ی سینه، خستگی، عرق شبانه و سرفه می‌شوند. رژیم غذایی در این دوره باید سرشار از انرژی و پروتیین باشد. پروتیین مصرفی مثل شیر و تخم‌مرغ باید به آسانی هضم شود. دریافت متعادل شیر، میوه‌ها، آب میوه و یک تا دو عدد تخم‌مرغ در روز می‌تواند تامین کننده‌ی افزایش نیاز بدن باشد.

به محض کاهش تب، غذای نرم به بیمار داده می‌شود که با توجه به نیاز و تحمل بیمار، می‌تواند بافتی نرم یا طبیعی داشته باشد.

– کلسیم برای بهبود زخم‌های سل ضروری است. مصرف حداقل یک لیتر شیر در روز و انواع سبزی‌های محتوی کلسیم مانند چغندر، شلغم و بروکلی توصیه می‌شود.

توصیه‌های مهم

* غذای بیمار باید آسان هضم، تا حد امکان اشتهاآور و مطابق میل بیمار باشد تا او به غذا خوردن تشویق شود.

* هرگز بیمار را به غذا خوردن مجبور نکنید.

* بیمار باید مایعات و نمک کافی دریافت کند.

* رژیم غذایی بیمار باید مخلوط مواد غذایی نرم و کم فیبر باشد. با بهبود شرایط بیمار، مصرف غذای بیشتری توصیه می‌شود.

پیشگیری

* دست‌های خود را مرتب با آب و صابون بشویید.

* رژیم غذایی‌تان باید کالری، پروتیین و ویتامین کافی داشته باشد.

* هنگام نظافت منزل یا عبور از محل‌های پر گرد و خاک از ماسک استفاده کنید.

* اتاق بیمار باید رو به پنجره و آفتاب‌گیر باشد.

* ملحفه و لباس‌های بیمار باید روزانه در معرض نور خورشید قرار بگیرند.

* هوای اتاق بیمار باید به طور مداوم تهویه شود.

* بیمار باید استراحت کافی داشته باشد.

درمان بیماری سل با نسخه‌های گیاهی
به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط همکار گیاه یاب در تاریخ ۱۵ خرداد ۱۳۹۵ با موضوع درمان های طبیعی
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

آشپزی سالم

سوپ بروکلی
سوپ بروکلی یک غذای ساده، مقوی، کم‌کالری و مفید برای افراد مبتلا به دیابت می‌باشد. به شما اطمینان می‌دهیم که عاشق این سوپ خواهید شد، حتی اگر به کلم بروکلی علاقه‌ای ندارید. لطفا با گیاه یاب همراه باشید. ۴۰ دقیقه‌ای آماده ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

سداب
سداب گیاهی علفی و به ارتفاع یک متر با برگ های ضخیم، گوشت دار و بدون دندانه است که در قسمت های بالای ساقه به شکل ساده و در قسمت های پایین چند قطعه ای هستند. رنگ برگ و ساقه های آن سبز مایل به آبی و کدر و رنگ گل ها زرد است. میوه‌ی سداب کروی و متشکل از پنج برگچه است که درون آن دانه هایی به رنگ قهوه ای وجود دارد. تمام قسمت های هوایی گیاه بوی نامطبوعی دارد. سداب بومی نواحی جنوب اروپاست، ولی در حال حاضر در مناطقی از مدیترانه، اروپا و آسیا به وفور پراکنده است و در نواحی شمالی ایران نیز می روید. با گیاه یاب همراه باشید. ...
ادامه مطلب
8 لیوان آب چند لیتر است آلبالو برای دیابتی ها بلوط برای اسهال بلوط برای دیابت بلوط برای زن باردار بلوط برای معده بومادران برای تنبلی تخمدان بیماری لوپوس به انگلیسی خاصیت سوسنبر خواص آلو بخارا در بارداری خواص برگه زردآلو در بارداری خواص بومادران برای پوست خواص درمانی نارون خواص دمنوش میخک خواص زردآلو خشک شده خواص سرشیر خواص سوسن عنبر خواص عدس برای بدنسازی خواص عدس برای کودکان خواص عرق کاکوتی خواص مخلصه خواص مرزه برای لاغری خواص میوه کنار در بارداری خواص میوه کیالک دانه کاج خوراکی درمان لوپوس با طب سنتی روغن بنفشه برای نوزاد روغن بنفشه برای چاقی صورت روغن دارچین برای لاغری روغن دارچین برای پوست روغن فندق برای مو روغن فندق برای مژه روغن کرچک برای یبوست زردک چیست شربت سوسنبر طبیعت نارون کوهی طریقه مصرف پنج انگشت عرق کیالک برای روماتیسم عکس کلم کیل فواید سرشیر فواید گیاه سوسنبر قیسی در بارداری مضرات بیکن مضرات ترب مضرات سرشیر مضرات عرق بهارنارنج مضرات نارون کوهی مضرات وانیل مضرات پنج انگشت مضرات گل همیشه بهار میوه های دارای سدیم و پتاسیم بالا نارنگی برای سرماخوردگی پودر عسل چیست کامبوجا و لاغری کاهو برای معده کرفس کوهی در بارداری کرنبری در ایران کرن بری چیست کلم کیل چیست گیاه کرنبری چیست
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.