درمان بیش فعالی در کودکان با طب سوزنی

بیش فعالی یکی از بیماری‌هایی است که میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا به آن مبتلا هستند. این بیماری معمولا در کودکی بروز پیدا می‌کند و می‌تواند تا دوران نوجوانی و بزرگسالی ادامه یابد، در نتیجه ممکن است جنبه‌های مختلف زندگی فرد از جمله تحصیل، شرایط اجتماعی، خانوادگی، اعتماد به نفس و … را به شکل‌های مختلف تحت تاثیر قرار دهد و فرد را دچار مشکلات فراوانی کند. عدم تمرکز و یادگیری، فراموشی، حواس پرتی، بی‌قراری فیزیکی، نوسان وضعیت روانی، تندخویی و بداخلاقی، رفتارهای ناگهانی، مشکل در اطاعت از قوانین و … از جمله علائم این بیماری هستند که برخی محققان آن را نتیجه ترکیب عواملی مثل ژنتیک، محیط و تغذیه می‌دانند. درمان متعارف برای پیش فعالی شامل مصرف داروهای محرک شیمیایی است که می‌تواند علائم را کاهش دهد، اما نمی‌تواند آن را به طور قطع درمان کند و گاهی عوارض جانبی مانند بی‌خوابی، افسردگی، کاهش اشتها، کاهش وزن، کندی رشد، افزایش ضربان قلب و فشار خون، تحریک پذیری و … نیز در پی دارد، اما متخصصان طب سوزنی معتقدند این بیماری با سوزن‌های شفابخش قابل درمان است. در ادامه مطلب به درمان بیش فعالی در کودکان با طب سوزنی خواهیم پرداخت. با گیاه یاب همراه باشید.

درمان بیش فعالی در کودکان

درمانگران طب چینی بر این باورند بدن انسان از ماده و انرژی تشکیل شده است و تا زمانی که تعادل میان ماده و انرژی وجود داشته باشد و این دو یکدیگر را جذب کنند، رفتارها و ویژگی‌های انسان در تعادل باقی می‌ماند، اما زمانی که به هر دلیل ماده قابلیت جذب انرژی نداشته باشد، این انرژی در بدن کودک سرگردان شده و به شکل فعالیت‌های فیزیکی ناهنجار نمایان می‌شود. حتی ممکن است فعالیت‌های مغزی او نیز در کنار فعالیت‌های فیزیکی افزایش پیدا کند.

در درمان بیش فعالی در کودکان با طب سوزنی ، درمانگر به ایجاد تعادل میان انرژی و ماده در بدن کودک کمک کرده و به این ترتیب انرژی موجود در بدن را صرف بهبود عملکرد اندام‌های درونی و تقویت آنها می‌کند.

در حقیقت طب سوزنی با تحریک و تاثیرگذاری بر ترشح سروتوئین و آندروفین بدن کودک، به درمان او کمک کرده و تاثیر مناسبی بر هیپوفیز، هیپونالاموس و سیستم عصبی مرکزی می‌گذارد و باعث تعادل هیجانی و فیزیکی، بهبود قدرت یادگیری و ایجاد حس آرامش می‌شود.

نقاط درمانی زیادی در سرتاسر بدن وجود دارند که می‌توانند به کاهش علائم بیش فعالی کمک کنند. از آنجا که تجربه هر کودک از بیش فعالی مختص خود اوست، هرگونه درمان با طب سوزنی نیز برای هر کودک اختصاصی است.

فراموش نکنید…

طب سوزنی در کودکان بسیار متفاوت از طب سوزنی در بزرگسالان است، به این ترتیب که کودک سوزن را مشاهده نمی‌کند و مانند بزرگسالان ۲۰ تا ۳۰ دقیقه سوزن در بدن آنها باقی نمی‌ماند. بلکه درمانگر با مهارتی که دارد، سوزن را در لحظه به نقطه مورد نظر می‌زند و تا کودک متوجه دریافت سوزن شود، تحریک مورد نظر انجام شده است. سوزن‌های طب سوزنی، سوزن‌هایی به نازکی تار مو هستند که دریافت آنها درد بسیار کمی دارد و ممکن است در حد خارشی کوچک برای بیمار به نظر آید، به این ترتیب کودک در جلسه اول سوزن دریافت می‌کند و در جلسه‌های بعدی در نقاط طب سوزنی ماساژ می‌گیرد.

نیک و نو
به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط گیاه یاب در تاریخ ۱۴ دی ۱۳۹۵ با موضوع طب سنتی

آشپزی سالم

سالاد نودل چینی
سالاد نودل چینی همانطور که از نامش پیداست نوعی سالاد چینی است که در آن از نودل یا همان رشته استفاده شده است. طرز تهیه این سالاد خوشمزه بسیار آسان بوده و می‌توانید به راحتی آن را در منزل تهیه ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

دمنوش رزماری
رزمای از آن دسته گیاهانی می باشد که مصرف آن توسط بسیاری از حکمای طب سنتی جهت درمان برخی بیماری ها نظیر روماتیسم ، نارسایی کبد و قارچ ها توصیه می شود ، این گیاه به دلیل حاوی مقادیر بسیار خوبی از ویتامین E به عنوان یک گیاه ضد سرطان شناخته شده است. نکته حائز اهمیت که باید به آن توجه کنید مصرف این گیاه در دوران بارداری اکیدا اکیدا ممنوع می باشد. در ادامه مطلب به خواص دمنوش رزماری برای سلامتی بدن خواهیم پرداخت. با گیاه یاب همراه باشید. ...
ادامه مطلب

تبلیغات متنی

اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.