درمان انگل روده با نسخه های طبیعی

0
142

انگل موجودی است که داخل یا روی بدن موجود زنده‌ی دیگری زندگی می کند. به انگل هایی که در داخل بدن میزبان زندگی می کنند، انگل های درون‌زی گفته می شود که شایع ترین آنها کرم های روده‌ای هستند. این نوع از انگل ها از طریق دهان منتقل می شوند، زیرا معمولا تخم انگل ها از طریق آب و غذا یا دست آلوده وارد بدن می شوند و تخم ها در داخل بدن پروسه‌ای را طی می کنند و بسته به این که چه نوع انگلی باشند جایگاه استقرار و علائم شان ممکن است متفاوت باشد. در این نوشتار به روش های طبیعی برای درمان انگل روده میپردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

درمان انگل روده

اکسیور

اکسیور که به آن کرمک هم می گویند در اثر مهاجرت کرم ماده‌ی بارور از سوراخ مخرج به خارج ظاهر می شود. خروج کرم و حرکت آن در ناحیه‌ی مقعد باعث ایجاد تحریک و خارش جلدی می شود، در اثر خاراندن نشیمنگاه، تخم انگل در زیر ناخن ها جمع می شود یا به انگشتان فرد مبتلا می چسبد و با گذاشتن انگشتان خود در دهان، تخم انگل را وارد دستگاه گوارش خود می کند.

تنیا

تنیا به نام کرم کدو شناخته می شود و از راه خوردن گوشت خام و نیمه پخته‌ی گاو منتقل می شود. این نوع انگل که باعث ناراحتی، ضعف و کم خونی شدید بیمار می شود.

اسکاریس

اسکاریس کرمی دراز و استوانه‌ای شکل به رنگ سفید شیری است. تخم های این کرم در برابر سرما و رطوبت و برخی مواد شیمیایی خیلی مقاوم هستند و ممکن است تا پنج سال زنده بمانند.

علائم وجود انگل های روده‌ای

– آبریزش دهان به خصوص هنگام خواب

– خشکی لب، به طوری که بیمار با زبان لب هایش را مرطوب کند.

– اختلالات عصبی مانند پرخاشگری یا افسردگی

– سایش دندان ها روی هم (دندان قروچه) به خصوص هنگام خواب

– خمیازه یا فریاد کشیدن و حرف زدن در خواب

– اگر بیمار را از خواب بیدار کنید، آزرده خاطر می شود (در حد غیر معمول)

– حالت تهوع به خصوص هنگام غذا خوردن

– کاهش اشتها، البته برخی بیماران دچار پرخوری می شوند و معمولا گرسنگی زودرس و مکرر دارند.

– لاغری بدون دلیل به خصوص با وجود پرخوری ظاهری

– تشنگی و عطش بی دلیل

– دردهای شکمی

– تعریق سرد با بوی ناخوشایند

– سیاهی و کبودی متغیر دور چشم

– خارش مقعد که معمولا وجود نشانه‌ی کرم های مقعدی ریز (اکسیور) است. نکته‌ی مهم این است افراد بزرگسالی که دچار اکسیور هستند، به دلیل کاهش حساسیت گیرنده‌های مقعدی معمولا خارش را احساس نمی کنند، اما عدم خارش دلیل عدم ابتلا به این نوع انگل نیست.

– گاهی به دلیل تغذیه‌ی انگل از مواد غذایی موجود در روده، بیمار مبتلا به کم خونی می شود و مشکلاتی مانند ضعف و خستگی و کمبود انرژی را تجربه می کند.

– اسهال بی دلیل و مزمن یا دفع سریع مواد غذایی از دستگاه گوارش نیز می تواند ناشی از وجود انگل های روده‌ای باشد.

نسخه هایی برای درمان انگل روده

درمان انگل های روده‌ای در طب جدید و قدیم با توجه به تشخیص نوع انگل است. در اینجا راهکارهایی را به شما ارائه می کنیم که ساده و موثر باشند.

مهم ترین نکته در پیشگیری و درمان بیماری های انگلی، افزایش توان سیستم ایمنی بدن است. همچنین مصرف غذاهای بلغم‌زا باید کاهش یابد، یعنی غذاهایی که طبع سرد و رطوبتی دارند یا در بدن ایجاد سردی می کنند.

لبنیات به خصوص ماست، غذاهای صنعتی و کارخانه‌ای، برنج، ماکارونی، بسیاری از میوه‌های سرد و رطوبتی مثل خیار، کاهو، هندوانه و … اگر به شکل افراطی و غیر اصولی مصرف شوند مضر خواهند بود.

درمان انگل روده با سیر

سیر یک داروی گیاهی بسیار موثر در مقابله با انگل هاست و بهترین روش مصرف آن برای انگل کشی، مصرف خام آن است. این کار را به هر شکلی که انجام دهید، نتیجه بخش خواهد بود. در مورد کودکان پیشنهاد می شود دو حبه سیر را در یک لیوان شیر بجوشانید و با عسل شیرین کنید. این جوشانده را قبل از خواب به کودک بدهید تا کرم دفع شود.

همچنین بخوانید :  درمان سکسکه با روشی آسان

سرکه

سرکه یک انگل کش گیاهی قوی است. پیشنهاد می شود روزی دو تا سه بار، و هر بار سه تا چهار قاشق غذاخوری یا مربا خوری (بسته به سن و جثه‌ی بیمار)  سرکه بخورید. بهترین سرکه، سرکه‌ی انگور است.

اگر به دلایلی مثل مشکلات گوارشی قادر به استفاده از سرکه‌ی خالص نیستید، آن را با کمی آب مخلوط کنید. اولویت در مصرف سرکه، ناشتا خوردن آن است.

یک راه ساده برای درمان انگل های سیستم گوارش این است که هر شب، ۲۰ عدد نخود آبگوشتی را در سرکه بخیسانید و صبح ناشتا، نخود ها و سرکه‌ی باقی مانده را بخورید و تا ظهر دیگر هیچ میل نکنید.

درمان انگل روده با پیاز

می توانید هر شب یک پیاز متوسط را رنده کنید و در یک لیوان آب بخیسانید. صبح ناشتا این محلول را صاف کرده و عصاره‌ی حاصل را میل کنید.

هسته‌ی مرکبات

اگر انگل روده‌ای دارید، هسته‌ی پرتقال های مصرفی را دور نیندازید. آن ها را جمع کرده، خشک و آسیاب کنید و داخل کپسول بریزید. تا درمان کامل شبی یک کپسول مصرف کنید.

تخم کدو

تخم کدو دافع کرم کدوست! بزرگسالان می توانند ۵۰ تا ۱۰۰ گرم تخم کدو را آسیاب کرده با ۲۰۰ گرم عسل مخلوط و صبح ناشتا یک قاشق غذاخوری از آن میل کنند. راه دیگر این است که روزی یک قاشق غذاخوری تخم کدوی خام را خوب بجویید و میل کنید. برای کودکان بهتر است از مغز تخم کدو استفاده کنید. مقداری مغز تازه‌ی تخم کدو را بکوبید، هم وزن آن عسل اضافه کرده و با آن مخلوط کنید و هر شب قبل از خواب یک قاشق چایخوری به کودک بخورانید.

درمان انگل روده با بومادران

این گیاه تلخ اما بسیار پر خاصیت برای دفع انواع انگل های روده‌ای مفید است. مقداری از آن را آسیاب کرده، با سه برابر عسل مخلوط و صبح های ناشتا یک قاشق غذاخوری میل کنید. زنیان نیز به روشی مشابه بومادران قابل استفاده است.

سیاهدانه

سیاهدانه یک شاه داروست که تقریبا برای درمان همه‌ی بیماری ها کاربرد دارد. برای دفع انگل های روده‌ای، سیاه دانه را آسیاب کرده و هر روز نصف قاشق چایخوری از آن را با دو تا سه قاشق غذاخوری سرکه‌ی انگور خانگی مخلوط و میل کنید.

نکته: با توجه به این که خاصیت دارویی سیاهدانه پس از آسیاب کردن کاهش می یابد، هر بار فقط به اندازه‌ی مصرف چند روز از آن را آسیاب کنید.

درمان انگل روده با صبر زرد

داروی بسیار خوب اما خطرناکی است و تنها به شکل موضعی برای دفع کرمک می توانید از آن استفاده کنید. نیم تا یک گرم صبر زرد، یک عدد زرده‌ی تخم مرغ محلی و مقداری آب را با هم مخلوط و تنقیه کنید. راه دیگر استفاده از صبر زرد این است که آن را مخلوط با رب به، یا رب سیب روی شکم ضماد کنید.

داروهای ساده ای مانند تخم کرفس، رازیانه، زیره (به صورت بوداده)، زنجبیل، افسنتین، نیلوفر، پونه، نعناع، نمک و … هم اثر ضد انگلی خوبی دارند. از آنها می توانید به شکل دم کرده یا جوشانده استفاده کنید.

داروهای سرد مزاج

بیشتر داروهای ضد انگل طبیعتی بسیار گرم دارند. اگر کسی به هر دلیل (از جمله مزاج گرم خود) فادر به مصرف آنها نیست، می تواند از این داروها استفاده کند:

* گشنیز را مخلوط با ماست یا سکنجبین یا به شکل آب پز مصرف کنید.

* سماق را در آب بخیسانید، تفاله اش را فشار دهید و آب آن را میل کنید.

درمان انگل روده با نسخه های طبیعی
5 (100%) 1 vote
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید