دانستنی‌های جالب درباره تیروئید

تیروئید غده‌ای مهم است که در داخل گردن انسان قرار دارد. یکی از مهمترین وظایف تیروئید تولید و ترشح هورمون‌های ضروری و مهم در بدن است. در برخی از شرایط عملکرد این غده می‌تواند با مشکلات و اختلالاتی مواجه گردد. در این نوشتار به بررسی دانستنی‌های جالب درباره تیروئید می‌پردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

درباره تیروئید

دانستنی‌های جالب درباره تیروئید

۱.تیروئید غده ای پروانه ای شکل است که در گردن قرار دارد و سوخت و ساز و انرژی را کنترل می کند. تیروئید به عنوان غده اصلی سیستم پیچیده غدد درون روز بدن انسان شناخته می شود. تیروئید همانند قاشقی است که سوپ هورمونی ما را به هم می زند و هورمون هایی را تولید می کند که انرژی را به تمام سلول های بدن انتقال داده و برای احساس شادی، گرما، و حفظ وزن حیاتی هستند. غده تیروئید به عنوان رئیس سوخت و ساز ما عمل می کند.

۲.علائم کم کاری تیروئید شامل افزایش وزن و خستگی و همچنین یبوست، افسردگی، دمای پایین بدن، اختلالات خواب، دشواری در تمرکز، تورم (احتباس مایعات)، ریزش مو، ناباروری، دردهای مفصلی و حساسیت به نور می شوند.

۳.تخمین زده می شود که کم کاری تیروئید بیش از ۳۰ میلیون زن و ۱۵ میلیون مرد را تحت تاثیر قرار می دهد. (پرکاری تیروئید شرایطی با شیوع بسیار کمتر است.)

۴.دلیل اصلی کم کاری تیروئید، تیروئیدیت هاشیموتو، یک بیماری خودایمنی است که موجب می شود بدن به بافت تیروئید حمله کند. به عنوان مثال، در آمریکا بیماری خودایمنی مسئول ۹۰ درصد از موارد کم کاری تیروئید است و ده درصد باقیمانده نیز به کم کاری تیروئید غیر خود ایمنی مبتلا هستند.

۵.بیماری هاشیموتو یکی از شایع‌ترین بیماری ها محسوب می شود. افراد مبتلا به این بیماری حمله و آسیب وارد کردن پادتن ها به بافت تیروئید را تجربه می کنند.

۶.بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید از علائمی رنج می برند که به ندرت رد آنها تا تشخیص فعالیت کم تیروئید دنبال می شود. به عنوان مثال، اگر احساس افسردگی و بی انگیزگی می کنید، ممکن است برای شما داروی ضد افسردگی تجویز شود. اگر با یبوست دست به گریبان هستید، ممکن است پزشک داروی ملین تجویز می کند. و اگر با اختلالات خواب مواجه هستید، قرص خواب برای شما تجویز شود. این فهرست می تواند به همین ترتیب ادامه یابد.

۷.کارشناسان تیروئید اغلب حذف گلوتن از رژیم غذایی و مصرف مواد غذایی دارای ویتامین ها و مواد معدنی تیروئیدپسند مانند ویتامین D، آهن، سلنیوم، و روی را توصیه می کنند. از دیگر مواد غذایی که می توانند تاثیر منفی بر سلامت تیروئید داشته باشند می توان به سبزیجات چلیپایی خام، سویا، قند و کافئین اشاره کرد.

۸.برخی افراد برای درمان بیماری هاشیموتو به مصرف داروی تیروئید نیاز دارند. در برخی موارد، مصرف دارو به طور مادام العمر نیاز است، به ویژه زمانی که بیماری هاشیموتو تشخیص داده نشده و غده تیروئید دیگر هورمون های خود را تولید نمی کند. همکاری با پزشکی واجد شرایط و باتجربه مهم است تا نوع دارو و دوز مناسب آن برای شما تعیین شود.

۹.هورمون های خاص تیروئید که برای سلامت ما کلیدی هستند شامل تری یدوتیرونین (T3) و تیروکسین (T4) می شوند که هر دو آنها سوخت و ساز را تنظیم می کنند. لووتیروکسین که به نام سینتروید نیز شناخته می شود، پر مصرف‌ترین داروی تیروئید است.

۱۰.هورمون T4، هورمونی غالبا غیر فعال است و T3 هورمون غالب و فعال محسوب می شود و بیشترین تاثیر را بر سلامت و بهزیستی انسان دارد. بدن برای تبدیل هورمون T4 به T3 طراحی شده است، اما افراد بسیاری در این تبدیل دچار مشکل هستند که استرس، عدم تعادل هورمونی و روده، و کمبودهای تغذیه ای مهم‌ترین عوامل در این زمینه محسوب می شوند.

۱۱.داروهای T4 مانند سینتروید یا لووتیروکسین اغلب تجویز می شوند، اما این امکان وجود دارد افراد بسیاری همچنان از علائم کم کاری تیروئید حتی زمانی که نتایج آزمایش ها به حالت عادی بازگشته اند، شکایت داشته باشند. اغلب داروهای ترکیبی T4-T3 موثر هستند.

عصرایران
دانستنی‌های جالب درباره تیروئید
2 (40%) 1 vote
نوشته شده توسط گیاه یاب در تاریخ ۱۲ تیر ۱۳۹۶ با موضوع اخبار دنیای سلامت
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

آشپزی سالم

پیتزای خانگی
اگر به دنبال یک پیتزای خانگی بدون گلوتن هستید، با استفاده از دستورالعملی که در این مقاله ارائه شده است می توانید خودتان آن را تهیه کنید. این دستورالعمل به قدری ساده است که بچه ها نیز می توانند در ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

چای زالزالک
چای زالزالک زالزالک گیاهی است که از برگ، میوه و گل های آن در ساخت بسیاری از داروها استفاده میشود. زالزالک خواص دارویی دارد که برای بیماری های قلبی و عروقی، درد قفسه سینه و ضربان نا منظم قلب مناسب میباشد. همچنین از زالزالک برای درمان فشار خون پایین و فشار خون بالا استفاده میشود. ...
ادامه مطلب
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.