خوراکی‌های بیماری زا

برخی از مواد غذایی دارای مقداری سم هستند که شاید بی‌ضرر به نظر برسند، اما مصرف زیاد آنها میتواند بیماری زا باشد و به بدن آسیب برساند. هرچند در مصارف دارویی از همین مواد موثره‌ی گیاهی و به میزان مناسب برای درمان بیماری‌های خاص استفاده میشود. در اینجا شما را با برخی مواد غذایی که مصرف بیش از اندازه‌ی آنها میتواند بیماری زا باشد و باعث مسمومیت شدید و حتی مرگ شود و باید با احتیاط آنها را مصرف کنید، آشنا می‌شوید.

بیماری زاتصویر جوزهندی

خوراکی های بیماری زا :

سیب زمینی

سیب زمینی خام اگر بیش از حد در معرض نور بماند، ماده‌ی شیمیایی سمی به نام «سولانین» تولید می‌کند که باعث سبز شدن لایه‌ی سطحی سیب زمینی و مصرف مقدار زیاد آن موجب مسمومیت میشود که با نشانه‌هایی مانند سوزش گلو، حالت تهوع، تعریق شدید و نفس تنگی همراه است. با کندن جوانه‌ها و برداشتن قسمت سبز سیب زمینی، میتوانید آن را مصرف کنید.

لوبیای سبز

لوبیای سبز اگر خوب پخته نشود، میتواند برای کودکان خطرناک باشد. لوبیا سبزهای خام دارای نوعی پروتئین به نام PHA هستند که میتوانند منجر به خونریزی شدید معده شوند. این پروتئین‌ها وظیفه‌ی تسهیل اتصالات سلول به سلول را دارند و در مقدار بالا یک ماده‌ی سمی محسوب میشوند. حرارت دادن لوبیای سبز این سم را از میان میبرد.

دانه‌ی برخی میوه‌ها

برخی دانه‌ها از جمله سیب درختی، گلابی، انبه، زردآلو، شلیل و گیلاس حاوی ماده‌ی شیمیایی و سمی به نام «آمیگدالین» است که به ماده‌ی سمی دیگری به نام «هیدروژن سیانید» تبدیل میشود. مقدار زیاد این سم میتواند ناراحتی‌های متعددی از جمله سردرد، صرع، حالت تهوع، استفراغ، افزایش ضربان قلب و فشارخون ایجاد کند. البته مصرف یک یا دو عدد جای نگرانی ندارد.

جوزهندی

جوزهندی اگر به مقدار کم در آشپزی استفاده شود میتوان از خواص مفید آن بهره برد، اما مصرف زیاد این ادویه (بیش از چهار گرم) میتواند موجب بروز حالت تهوع، توهم و در موارد شدیدتر، بیهوشی شود. مصرف این مقدار از جوزهندی در کودکان مسمومیت  شدید و مرگ به همراه دارد.

مغز بادام تلخ

مغز بادام تلخ حاوی مقداری سیانور و اسید سیانیدریک است که اگر فردی به مقدار زیاد آن را مصرف کند، مسموم میشود. مصرف ۵ تا ۱۰ عدد مغز بادام تلخ در کودکان میتواند مسمومیت شدید به همراه داشته باشد.

ریواس

ریشه و برگ‌های این گیاه حاوی اسیداکسالیک است و مصرف کم آن نیز موجب حالت تهوع، استفراغ و ضعف میشود و به کبد و کلیه آسیب میرساند، اما ساقه‌ی آن سرشار از آنتی اکسیدان و کلسیم است و میتوانید آن را بپزید و میل کنید.

گوشت خام

مصرف گوشت خام مرگبار نیست، اما می‌تواند موجب ایجاد کرم‌های نواری در دستگاه گوارش شود. عفونت روده و کاهش وزن میتواند از عوارض این نوع از عفونت باشد.

نیک و نو

به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط گیاه یاب در تاریخ ۱۴ خرداد ۱۳۹۵ با موضوع تغذیه

آشپزی سالم

پیتزا تن ماهی
پیتزا تن ماهی و ذرت یک انتخاب سالم و خوشمزه برای کسانی است که نمی‌توانند دل از پیتزا بکنند! طرز تهیه این پیتزای خانگی آسان بوده و می‌توانید به راحتی آن را در عرض نیم ساعت بپزید. لطفا با گیاه ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

سداب
سداب گیاهی علفی و به ارتفاع یک متر با برگ های ضخیم، گوشت دار و بدون دندانه است که در قسمت های بالای ساقه به شکل ساده و در قسمت های پایین چند قطعه ای هستند. رنگ برگ و ساقه های آن سبز مایل به آبی و کدر و رنگ گل ها زرد است. میوه‌ی سداب کروی و متشکل از پنج برگچه است که درون آن دانه هایی به رنگ قهوه ای وجود دارد. تمام قسمت های هوایی گیاه بوی نامطبوعی دارد. سداب بومی نواحی جنوب اروپاست، ولی در حال حاضر در مناطقی از مدیترانه، اروپا و آسیا به وفور پراکنده است و در نواحی شمالی ایران نیز می روید. با گیاه یاب همراه باشید. ...
ادامه مطلب

تبلیغات متنی

اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.