خوراکی‌های بیماری زا

0
94

برخی از مواد غذایی دارای مقداری سم هستند که شاید بی‌ضرر به نظر برسند، اما مصرف زیاد آنها میتواند بیماری زا باشد و به بدن آسیب برساند. هرچند در مصارف دارویی از همین مواد موثره‌ی گیاهی و به میزان مناسب برای درمان بیماری‌های خاص استفاده میشود. در اینجا شما را با برخی مواد غذایی که مصرف بیش از اندازه‌ی آنها میتواند بیماری زا باشد و باعث مسمومیت شدید و حتی مرگ شود و باید با احتیاط آنها را مصرف کنید، آشنا می‌شوید.

بیماری زاتصویر جوزهندی

خوراکی های بیماری زا :

سیب زمینی

سیب زمینی خام اگر بیش از حد در معرض نور بماند، ماده‌ی شیمیایی سمی به نام «سولانین» تولید می‌کند که باعث سبز شدن لایه‌ی سطحی سیب زمینی و مصرف مقدار زیاد آن موجب مسمومیت میشود که با نشانه‌هایی مانند سوزش گلو، حالت تهوع، تعریق شدید و نفس تنگی همراه است. با کندن جوانه‌ها و برداشتن قسمت سبز سیب زمینی، میتوانید آن را مصرف کنید.

لوبیای سبز

لوبیای سبز اگر خوب پخته نشود، میتواند برای کودکان خطرناک باشد. لوبیا سبزهای خام دارای نوعی پروتئین به نام PHA هستند که میتوانند منجر به خونریزی شدید معده شوند. این پروتئین‌ها وظیفه‌ی تسهیل اتصالات سلول به سلول را دارند و در مقدار بالا یک ماده‌ی سمی محسوب میشوند. حرارت دادن لوبیای سبز این سم را از میان میبرد.

دانه‌ی برخی میوه‌ها

برخی دانه‌ها از جمله سیب درختی، گلابی، انبه، زردآلو، شلیل و گیلاس حاوی ماده‌ی شیمیایی و سمی به نام «آمیگدالین» است که به ماده‌ی سمی دیگری به نام «هیدروژن سیانید» تبدیل میشود. مقدار زیاد این سم میتواند ناراحتی‌های متعددی از جمله سردرد، صرع، حالت تهوع، استفراغ، افزایش ضربان قلب و فشارخون ایجاد کند. البته مصرف یک یا دو عدد جای نگرانی ندارد.

همچنین بخوانید :  مواد غذایی حساسیت زا را بشناسید

جوزهندی

جوزهندی اگر به مقدار کم در آشپزی استفاده شود میتوان از خواص مفید آن بهره برد، اما مصرف زیاد این ادویه (بیش از چهار گرم) میتواند موجب بروز حالت تهوع، توهم و در موارد شدیدتر، بیهوشی شود. مصرف این مقدار از جوزهندی در کودکان مسمومیت  شدید و مرگ به همراه دارد.

مغز بادام تلخ

مغز بادام تلخ حاوی مقداری سیانور و اسید سیانیدریک است که اگر فردی به مقدار زیاد آن را مصرف کند، مسموم میشود. مصرف ۵ تا ۱۰ عدد مغز بادام تلخ در کودکان میتواند مسمومیت شدید به همراه داشته باشد.

ریواس

ریشه و برگ‌های این گیاه حاوی اسیداکسالیک است و مصرف کم آن نیز موجب حالت تهوع، استفراغ و ضعف میشود و به کبد و کلیه آسیب میرساند، اما ساقه‌ی آن سرشار از آنتی اکسیدان و کلسیم است و میتوانید آن را بپزید و میل کنید.

گوشت خام

مصرف گوشت خام مرگبار نیست، اما می‌تواند موجب ایجاد کرم‌های نواری در دستگاه گوارش شود. عفونت روده و کاهش وزن میتواند از عوارض این نوع از عفونت باشد.

نیک و نو

خوراکی‌های بیماری زا
به این مطلب امتیاز بدید!
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید